U novom nastavku serijala "Dalmacija koja nestaje", vodimo vas u Ume u Tugarama.
U današnjoj fotoreportaži vodimo vas u napušteni tugarski zaselak Ume. “Etno-eko selo” Ume priča je o davno zaboravljenom vremenu. Iako je proces obnove napuštenih starih kuća tek u početnoj fazi, svatko tko posjeti ovu lokaciju može vidjeti da su turistički potencijali “beskonačni”.
Etno-eko sela odražavaju dalmatinsku pučku kulturu i graditeljske običaje. Sela su to koja su nastajala stoljećima, građena u skladu s prirodnim zakonitostima svoga kraja, i to je upravo ono što nude današnjim gostima – povratak prirodi obogaćenoj kulturnom tradicijom. Ume krasi i obnovljena crkvica svetog Roka koja datira iz 17. stoljeća.
Ispod samog zaseoka nalazi se ogromna površina kamenom ograđenih međa koje su danas potpuno zarasle u šumu i makiju. Priča kao i drugdje u Dalmaciji, poljoprivreda je gotovo pala u zaborav, uz Bogom danu klimu i podneblje, uvozimo sve što se uvesti da...
Ume su dobro označene info tablama, nepoznati "junak" išarao je jednu edukativnu tablu koja govori o životinjskim vrstama koje obitavaju na ovom području. Što će takvom edukacija? U gornjem dijelu sela nalazi se velika livada idealna za izletnike, a na njoj se može sjesti na postavljenom stolu i klupama.
Od Uma markirana planinarska staza vodi preko prijevoja Ostrog u staro selo Jesenice. Malo iznad Jesenica je živopisni zaselak Zeljevići.
Prizore nekad životom bogatog, a danas zaboravljenog zaselka donosi Leo Lendić koji djeluje pod fotografskim/umjetničkim imenom Leonardo Della Vega. Uz većinu slika iz Uma, manji broj je iz Vilara...