Iako nas od kraja travnja dijeli još jedan dan, već sada se zna da će klimatološke obrade podataka iz aktualnog mjeseca pokazati da je ovaj mjesec bio značajno topliji od višegodišnjeg prosjeka, a njegova druga polovina vjerojatno će biti najtoplija od početka službenih meteoroloških mjerenja. Niz stabilnih dana u drugoj, a osobito u trećoj dekadi travnja osigurao nam je vrlo tople, ponegdje i vruće dane. Iako se polje povišenog tlaka zraka tijekom nedjelje malo narušilo, stabilno i sunčano vrijeme se nastavilo. U Metkoviću je danas izmjeren 31 Celzijev stupanj što znači da je dolina Neretve bila najtopliji dio Hrvatske. Današnji metkovski travanjski rekord dolazi samo dan iza kninskoga. Naime, jučer je tamo srušen apsolutni temperaturni rekord za travanj. Izmjereno je 29,6°C, čime je srušen rekord iz 1952. godine koji je iznosio 29,2°C. U Makarskoj je danas najviša dnevna temperatura službeno iznosila 30°C (29,5°C)
Split je danas imao najvišu dnevnu temperaturu zraka od 27,6°C, što znači da je nedostajalo svega 0,1°C za obaranje apsolutnog travanjskog temperaturnog rekorda.
Ovako visoke temperature zraka u Dalmaciji, kada ih usporedimo s višegodišnjim prosjekom, izrazito su više od normale. Ovdje je potrebno ukazati na dvije stvari kada je u pitanju spomenuto odstupanje. Prvo, ako se sjetimo da smo još krajem ožujka imali hladne dane sa snježnim oborinama sve do mora i kada znamo da smo u svega nekoliko tjedana stigli do ovako visokih temperatura, jasno je da se radi o vrlo brzom i vrlo intenzivnom zatopljenju kakvo nije zabilježeno posljednjih nekoliko godina. Druga zanimljiva činjenica vezano uz aktualne visoke temperature je ta da temperature koje se mjere posljednjih dana odgovaraju onim koje se prosječno jave u posljednjoj dekadi lipnja. Uvjetno rečeno, uz zime smo prešli u ljeto, preskačući u cijelosti godišnje doba - proljeće. Naravno, to ne znači da ostatak proljeća neće donijeti vraćanje u temperaturnu normalu ili druga iznenađenja, ali svakako je za prosječnog čovjeka ovakav temperaturni skok bio svojevrsni šok za organizam.
Ranoljetne temperature zraka na kraju travnja morale su, u kombinaciji s izostankom značajnog vjetra, utjecati na površinske temperature mora. Današnje izmjerene vrijednosti vrijedne su pažnje. Prema podacima DHMZ-a, sada je već veći dio Jadrana dosegnuo 20 Celzijevih stupnjeva.
Najviša izmjerena temperatura mora danas bila je ona u Malom jezeru na otoku Mljetu, čak 22°C. Na otvorenom moru uz otok Mljet, baš kao u Dubrovniku, Rabu i Malom Lošinju izmjereno je 21°C, a 20°C je bilo u Splitu, Šibeniku i Zadru. Na otocima Dalmacije većinom je izmjereno 19°C.
S obzirom na to da je prosječna temperatura mora u travnju u Dalmaciji od 14 do 15°C, danas je more bilo oko 5 stupnjeva toplije nego je to uobičajeno za ovaj dio godine! Satelitsko mjerenje površinskih temperatura mora koje objavljuje talijanski CMCC Ocean-Lab pokazuje da je čitavi Jadran značajno topliji od normale za dio godine. Ovo odstupanje je iznenadilo i same znanstvenike što se vidi iz činjenice da su na skali temperaturnog odstupanja kao najviše odstupanje stavili 3 stupnja, a ono je gotovo posvuda ovih dana znatno više, pa je cijeli Jadran u jednoličnoj tamno crvenoj boji. Na karti koja prikazuje površinsku temperaturu mora vidi se da su obala Dalmacije, Crne Gore i Albanije najtopliji dio Jadrana. Hladnije je na krajnjem sjeveru i ponegdje uz samu talijansku obalu.
Da su temperatura mora i zraka jako povezani, nije nikakva novost. Činjenica je da je danas more prvi put u Splitu dosegnulo 20 stupnjeva, a da je upravo danas prvi put ove godine zabilježena tropska noć u Splitu, tj. noćna temperatura niti jednog trenutka nije pala ispod 20,0°C!
Ovako nagli porast površinskih temperatura Jadranskog mora dolazi nakon zime u kojoj su temperature mora konstantno bilo znatno više od prosjeka. Tek su prolazno i ne tako intenzivno pale u ožujku, ali je već u travnju počeo novi rast. Teško je reći što nas očekuje sljedećih tjedana i mjeseci kada su u pitanju vremenske prilike, no ako ne bude većih iznenađenja, ovo ljeto bi se mogla dogoditi situacija da more prvi put u povijesti mjerenja brojnih lokacija na Jadranu dosegne 30°C, što je temperatura karakteristična za neka tropska mora, a ne za ove geografske širine. Ipak, u vremenu sveprisutnog globalnog zatopljenja ovakav scenarij ne samo da nas ne bi trebao čuditi, već bi ga, nažalost, trebalo shvatiti kao upozorenje i najavu još većih i dinamičnih promjena u atmosferskim i morskim sustavima u godinama i desetljećima pred nama.
Više pijavica, tučonosnih oblaka i nevremena, a Dalmacija radar još - nema!
Mijenjanje klimatskih obilježja Jadrana ne utječe samo na dužinu sezone kupanja, nego i na cijel eko sustav u njemu. Također, više površinske temperature mora ljeti znači i više energije koje mogu pokupiti nevere koje prolaze preko našeg područja, pa se zbog toga može u budućnosti očekivati više pijavica, tučonosnih oblaka, nevremena s olujnim vjetrom i bujicama, pa čak i pojavom izvantropskih olujnim sustava na Mediteranu.
To svakako nije dobra vijest ni za lokalno stanovništvo ni za turiste jer ekstremni atmoferski procesi, osobito ljeti, mogu ugroziti sigurnost ljudi na moru, ali i načiniti značajnu materijalnu štetu. Tim više je izraženiji problem nedostatka meteoroloških radara na Jadranu (u Dalmaciji) jer ovi uređaju mogu precizno i pravovremeno detektirati nastanak i kretanje olujnih sustava, što sada nije moguće.