Teško da netko nije imao iskustvo razgovora za posao. Oni se organiziraju da bi poslodavac vidio je li osoba zadovoljava uvjete za radno mjesto, a potencijalni budući zaposlenik jesu li radno mjesto ili tvrtka u granicama njegovih očekivanja.
Primjer loše prakse razgovara za posao objavljen je u Facebook FB grupi "Crna lista poslodavaca, djelatnika, prevaranata i upita za poslove". Žena je ispričala svoje iskustvo koje može poslužiti kao upozorenje na lošeg poslodavca.
Prenosimo ga u nastavku:
- Ovo je moje iskustvo s razgovora za posao u kadrovskom odjelu... u Zadru. Prijavila sam se na oglas za radno mjesto operaterke narudžbi. To je bilo prije dvije godine, prije trudnoće. Kad sam došla na razgovor pitali su me jesam li zainteresirana raditi kao slagač polica. Rekla sam da jesam.
Nakon toga je došao gospodin koji je preuzeo razgovor s kandidatima od gospođe koja je zašutjela i ni riječi nije rekla, žena je doslovno gledala u jednu točku na papiru i nije dizala glavu, što mi je bilo jako čudno. Najprije su krenula normalna pitanja vezana za informacije u CV-u koje su bile navedene, vozačka dozvola, strani jezici itd... Djelovalo je sasvim normalno kao i na svakom drugom razgovoru...
No, tad sam doživjela najčudnije iskustvo vezano za razgovor. Pitanja su bila sljedeća: imam li muža? Imam li djecu? Planiram li imat djecu? Gdje mi muž radi? Gdje mi otac radi? Koji obrt otac ima? Da li dobro posluje? Da li imam zdravstvenih problema? Da li imam kakvu dijagnozu i koju? Koliko ljudi u mom kućanstvu živi? Tko je od moje obitelji zaposlen, a tko nije? Iskreno, nikad to u životu nisam doživjela, a prošla sam jako puno intervjua za posao.
Smatram da je takva pitanja čak i protuzakonito pitati i ne znam zašto si je to taj gospodin dozvolio... Bilo je još 10-tak djevojaka koje su bile na razgovoru isti taj dan i sve ih je isto pitao. Ovo pišem čisto da znate ako se itko ikad bude našao u situaciji da tamo ode na razgovor. Meni je to bilo jako neugodno iskustvo... - piše Dalmatinka koja se bila prijavila na radno mjestu u Zadru.
Primjeri neprikladnih pitanja
Bernard Marr, autor i konzultant, u svom komentaru na LinkedInu izdvojio je 14 najčešćih neprikladnih pitanja:
Imate li djece?
Koliko Vam je godina?
Kakav je Vaš građanski status?
Koliko ste teški?
Pijete li alkohol?
Kakav je Vaš obiteljski status?
Kakva je Vaša financijska situacija?
Jeste li u dugovima?
Vjerujete li u Boga?
Gdje idete u crkvu?
Što radite vikendom?
Koje religijske blagdane slavite?
Koje ste rase?
Jeste li ikad bili uhićeni?
Istaknuo je kako nitko nije obavezan odgovoriti na pitanja koja se tiču rase, religije, nacionalnog porijekla, obiteljskog statusa ili financijskog stanja. Ako smatrate da su pitanja uvredljiva slobodni ste okončati razgovor i otići.
Kazne za zabranjena pitanja
Državni inspektorat i Ured pučkog pravobranitelja koji je središnje tijelo nadležno za suzbijanje diskriminacije dvije su adrese na koje se mogu obratiti svi oni koji osjećaju da su bili izloženi diskriminaciji, temeljem Zakona o suzbijanju diskriminacije.
Iako neka pitanja na razgovoru za posao mogu zvučati jednostavno i bezazleno, zapravo spadaju u 'crvenu zonu'.
Ako vam poslodavac ipak postavi neko od zabranjenih pitanja možete ga priajviti Državnom inspektoratu i inspekciji za područje rada. Kazne se za pravne osobe kreću od 31.000 do 60.000 kuna, a za fizičke pod 4000 do 6000 kuna.