Profesori Ante Popović, Zrinka Škara, Anđela Vulin i Suzana Piacun te Maja Đerek, predsjednica Udruge za razvoj transparentnosti i zaštitu zviždača „Razvoj“, održali su konferenciju za medije ispred zgrade Prosvjetne inspekcije - Područna služba i upozoriti na sporost u postupanju i postupanje protivno propisima te na nastalu štetu.
"Svi navedeni profesori, kao prijavitelji nepravilnosti u radu škola i ravnatelja, koji su dobili revanšističke otkaze, upozorit će na ovlasti prosvjetne inspekcije kojima se, da se postupalo u zakonskom roku, mogla spriječiti šteta i zaštititi javni interes", stoji u pozivu na konferenciju za medije.
Četiri otkaza prijavljena su prosvjetnoj inspekciji
Maja Đerek, predsjednica Udruge za razvoj transparentnosti i zaštitu zviždača „Razvoj“ kazala je da je došla podržati četiri prijavitelja nepravilnosti Splitsko-dalmatinske i Zadarske županije.
"Od 2018. godine čekam pravomoćnu presudu zbog tužbe za mobbing koji sustavno proživljavam od kako sam bila članica Školskog obora ustanove s kojom sam sada u radnom sporu. Izabrana sam iz redova nastavnika i borila se protiv nepravilnosti kad su bile teme natječaja", kazala je Suzana Piacun.
Ističe da je jedan od natječaja bio prije više od mjesec dana te da je predala prijavu Prosvjetnoj inspekciji kod koje se, prema riječima Piacun, nalaze papiri više od mjesec dana.
"Do dana današnjeg nemam rješenja. Inače dosadašnja iskustva svih nas su da Prosvjetna inspekcija, kada i ako reagira, reagira prekasno i onda nas prepušta sudstvu koje nažalost radi sporove presporo rješava, a zakonski bi trebali biti riješeni u roku od 6 mjeseci", kazala je
Ante Popović, županijski vijećnik zaposlenik je u Osnovnoj školi kneza Branimira Donji Muć i Osnovnoj školi Slatine.
Na press konferenciji ispričao je da je otkaz u OŠ kneza Branimira dobio 2018. godine iz razloga što je, kako je kazao, započeo prijavljivati nepravilnosti i nezakonitosti što se reflektiralo kroz njegov rad u Školskom odboru.
"Ravnateljica mi je otkaz jer je to bio jedini način da me se riješi", kazao je Popović te dodao da je 2021. dobio pravomoćnu sudsku presudu. Ali, prema njegovim riječima, vraćen je na posao tek u travnju 2022. godine.
"Tek nakon 3 i pol godine dobio sam pravomoćnu presudu, a zakonski rok je 6 mjeseci. O inspekciji bi se dalo podosta govoriti. Smatram da je to tumor hrvatskog školstva. Temeljni zakon prosvjetne inspekcije je da zaštite ravnatelje, a na taj način se nanosi materijalna i nematerijalna šteta osobama koje su prijavile, u konkretnom slučaju mome i tri kolegice koje su radile iste stvari, školama i samoj djeci. U sva četiri slučaja nisu postupali prema zakonskom roku", rekao je Popović.
Naveo je niz nepravilnosti koje je, ističe Popović, napravila Prosvjetna inspekcija.
"Moj slučaj je završio, ali kolegice tek dolaze. Nastat će financijska šteta u državnom proračunu", dodaje.
"2018. godine sam upozorio na sastanku u Ministarstvu načelnicu Samostalnog sektora prosvjetne inspekcije dr.sc. Marijanu Kozarić Ciković o kriminalnim radnjama u Prosvjetnom uredu u Splitu, međutim njezina reakcija je izostala. Jednu reakciju koju je imala od 2018. je da ne odgovara više na pozive i na mailove, i na taj način je priznala da su moje optužbe bile utemeljene. Prosvjetna inspekcija je produžena ruka politike, u ovom slučaju HDZ-a jer oni imenuju i postavljaju ravnatelje u školskim ustanovama koji u konačnici zapošljavaju HDZ-ove ljude u tim ustanovama", zaključio je Popović.
Komentirao je i slučaj Mate Šimundića koji je u listopadu priopćio da je počeo raditi u Područnoj službi prosvjetne inspekcije Split.
"Njegova bivša stranka, DP se u predizbornoj kampanji ograđivala od načina rada HDZ-a. Podržavajući isti taj HDZ kasnije, samo je nastavak cjelokupne politike koju gospodin Šimundić očito podržava", kazao je Popović.
Na pitanje kojoj političkoj stranci pripada, odgovorio je da je nestranački, ali je na listi Mosta.
"U školi se organizirala humanitarna akcija i da se prikupljao novac za dijete koje je bolovalo od tumora na mozgu"
Anđela Vulin, pedagogica iz Srednje škole Biograd na moru već je u javnosti do sada iznosila svoju priču. Isto kao i njezina kolegica nastavnica engleskog i francuskog jezika Zrinka Škara. Obje su istoga dana dobile otkaza ugovora o radu.
Vulin više ne radi u školi, a evo što je kazala na konferenciji za medije.
"Najskandaloznije i pedagoški u potpunosti neprihvatljivo, a što smo kolegica Škara i ja prijavile, jest to da se u školi organizirala humanitarna akcija i da se prikupljao novac za dijete koje je bolovalo od tumora na mozgu. Ravnatelj taj novac nikad nije predao tom dječaku, odnosno nije ga odnio na adresu kojoj pripada. Tri godine i tri mjeseca je taj novac stajao u školi. Samo jedan dan prije nego što je policija došla u školu, po tom pitanju, taj novac je nasumično uplaćen Udruzi za potrebite", kazuje Vulin pred okupljenim medijima.
Navodi da postoji sumnja da je ravnatelju dojavljena prijava kada se samo dan ranije prije dolaska policije novac uplaćen.
"DORH je prijavio tu optužbu"
Vulin kazuje da je prijavila spomenuti slučaj Prosvjetnoj inspekciji, Pučkoj pravobraniteljici, Dječjoj pravobraniteljici kao i DORHU.
"DORH je prijavio tu optužbu, odnosno odbacila ga je državna odvjetnica čiji suprug je postao kasnije odvjetnik škole i zastupao ravnatelja. Ravnatelj nije preuzeo odgovornost na sebe, čak je pokušao odgovornost prebaciti na tadašnju računovotkinju koja se zbog cijele situacije sama dala otkaz, jer to nije mogla trpjeti", dodaje.
Trenutno se vode sudski procesi.
"Nakon što je poništen natječaj za ravnatelja i raspušten Školski odbor, naša županija je ponovno tog istog ravnatelja imenovala za vršitelja dužnosti u toj školi", kazala je.
Prema riječima Vulin, ravnatelj se nije ispričao obitelji zbog novca koje im nisu uručena sve dok ga Školski odbor nije savjetovao da to obavi, pa je onda i to napravio. Radi se o iznosu, prema riječima Vulin, 5 tisuća i 500 kuna.
Nastavnica engleskog i francuskog jezika Zrinka Škara u Srednjoj školi Biograd 2021. godine dobila otkaz zbog iskrivljenog ponašanja koji joj je dan, kako navodi, iz osvete.
"Ja sam prijavitelj nepravilnosti i nezakonitosti u radu ravnatelja koji mi je iz osvete dao otkaz o čemu sam istog trena obavijestila Prosvjetnu inspekciju. Po hitnoj prijavi tri mjeseca nije izašla u nadzor iz razloga da bi moj predmet otišao na sud i da po njemu ne bi trebali postupati", započela je.
Navodi da je u školi utvrđeno i verbalno nasilje nad učenicima.
"Ravnatelj je u svojoj izjavi kazao da je dugi niz znao za verbalno nasilje od strane profesorice informatike i nije ga zaustavio. A onda je prosvjetna inspektorica ravnatelju, koji je dozvolio dugogodišnje nasilje nad učenicima, dala zadatak da prati tu istu profesoricu koju nije ničim sankcionirao. Ali, nama kao prijaviteljima dao otkaz i sada škola za naše postupke plaća dva odvjetnika", priča Škara.
Ispričala je Škara da je sud odbio privremenu mjeru povratka nje i pedagogice Vulin na posao za vrijeme trajanja sudskog postupka.
"Ali su zaposleni ljudi na neodređeno vrijeme, što sad je u fazi poništavanja. Budući da se naša škola ne ponaša pažnjom dobrog domaćina i ne odnosi se odgovorno prema sredstvima svih nas", dodaje.
Kako se osjećate?
"Osjećam se jako razočarano u rad institucija. Naša bitka traje 3 godine, i sve što smo prijavili je dokazano. Mi stojimo ovdje jer nas nitko od inspektora nije zaštitio. Oni su nama u jednom dopisu napisali da njihov posao nije utvrditi istinu. To je izjava Jurice Botića dok je bio tu inspektor. To je nešto najskandaloznije što smo čuli upravo u ovoj zgradi tu", dodaje.
U ovom trenutku u Srednjoj školi Biograd su izdane tri zabrane, 17 naredbi, 2 djelomična rješenja, raspušten je Školski odbor i poništen natječaj za ravnatelja.