[VELIKO-SLOVO]V[KRAJ-VELIKO-SLOVO]jerojatno ste u posljednje vrijeme primijetili dobru ponudu baklava u Splitu, ima ih u trgovačkim centrima ili specijaliziranim dućanima, no uglavnom je riječ o baklavama kakve se prave u Turskoj. Mnogi od nas koji su rođeni pedesetih ili šezdesetih godina prošlog stoljeća, naviknuli su na sočne baklave kakve smo jeli u Sarajevu, Travniku..ili nekadašnjem Bobisu koji je nudio debelu u trokut svinutu baklavu, punu oraha iz koje se cijedio šerbet na sve strane. E, ako ste se takvih zaželjeli, a teško da ćete ih pronaći u današnje vrijeme, evo mog recepta za kojeg vam triba mrva ljubavi i malo strpljenja.
Ove se, divit baklave samo drugačije motaju, naravno da sam ih prvi put jela u Sarajevu, istog su okusa kao one u obliku romba ili kocke i za njih je potrebno malo vještine. No, nemojte se obeshrabriti. Ni najvještijima ne ispadnu baš najbolje prvi put. Moje su izgledale očajno.
Evo recept kojeg možete koristiti i ako ćete baklavu složiti na uobičajen način. Stavit ću i fotografiju baš te obične, moje sinoćnje.
DIVIT BAKLAVA
- 500 g tankih kora
- 400 g mljevenih oraha
- 200 g sjeckanih oraha
- 150 g maslaca
AGDA:
- 600 ml vode
- 500 g šećera
- sok od dva limuna
Divit baklave su male baklave koje se motaju uz pomoć igle za pletenje ili nekog tanjeg drvenog štapa pa tako dobiju lijepi izgled naboranih rolica. Priprema nije komplicirana, zahtjeva tek mrvu vještine. Jednu koru koju postavimo okomito premažemo otopljenim maslacem, pospemo mljevenim orasima, otprilike pet ravnih žlica, a zatim posipamo sjeckane orahe (dvije žlice). Na dno kore stavimo pletaću iglu i zarolamo koru. Uzmemo drugu koru, premažemo maslacem i tako praznu omotamo oko kore s orasima i iglom. Takakv tuljak povlačimo uz iglu, nju izvučemo i tako nagužvani “tuljak” stavljamo u maslacem premazanu tepsiju. Redamo dok potrošimo sve kore i smjesu. Premažemo ostatkom maslaca i ulja i stavljamo u pećnicu zagrijanu na 150 C. Pečem ih sat vremena (gornji i donji grijači) jer sam negdje pročitala da se baklava mora sporo peći na nižoj temperaturi.
U međuvremenu pripremimo agdu (šerbet, zaljev, kako tko naziva). U 600 ml vode dodamo 500 grama šećera i kuhamo dok se smjesa ne zgusne i postane pod prstima ljepljiva. Meni je to otprilike desetak minuta nakon što proključa. Dodamo iscijeđeni sok limuna. Ohladimo je.
Pečene divit baklave ohladimo, a prelijevamo ih vrućom agdom. Može i obrnuto, zgodnije je. Prvo napravite agdu, ona se hladi dok se peče baklava pa onda vruću baklavu polijevamo hladnom agdom. Ja to radim polako, kacijolom. U slast svima!