[V]jerojatno ste čuli za talijanski izraz “cucina povera” što bi u doslovnom prijevodu značilo - siromašna kuhinja. Riječ je o jednostavnom i siromašnom načinu života kojeg su stanovnici južne Italije bili prisiljeni živjeti za vrijeme i nakon Prvog i Drugog svjetskog rata, a u kojem su nastali sjajni recepti. Stoga ne čudi da je “cucina povera” inspiracija čitavom gastronomskom svijetu. Ne znam pripada li slatko brioš tijesto od kojeg u Italiji prave peciva za doručak baš takvoj “sirotinjskoj kuhinji”, ali ako pogledate dolje na popis sastojaka, vidjet ćete da vam ne trebaju nikakvi skupi sastojci, a nije nimalo komplicirano ni za napraviti.
Za razliku od francuskog croissanta za kojeg je potrebno dugotrajno laminiranje tijesta (tehnika slaganja maslaca i tijesta tijekom nekoliko valjanja i preklapanja), ovdje je priprema tijesta relativno jednostavna. E, da zbog narančine kore koju ćete dodati u tijesto, nakon pečenja će vam cijela kuhinja mirisati. Evo recepta.
SASTOJCI:
- 130 ml tople vode
- 10 g suhog kvasca
- 80 g šećera
- 400 g brašna
- 1 žumanjak i jedno cijelo jaje
- žlica meda
- 60 ml ulja
- prstohvat soli
- korica jedne veće naranče
PRIPREMA:
U toplu vodu istresite kvasac i pola količine šećera, u drugoj posudi izmiješajte brašno, ostatak šećera, jaja, med i ulje. Umiješajte kvasac s vodim i zamijesite, najbolje kuhačom. Posolite i još malo miješajte pa na kraju dodajte ribanu koricu naranče. Sad dobro izmijesite tijesto, najbolje mikserom i nastavcima za tijesto. Posudu stavite na toplo, pokrijte krpom i ostavite 2 - 3 sata da se diže. Kad se tijesto digne, prebacite ga na pobrašnjenu podlogu i rukama ga rastegnite u veliki kvadrat bez dodatnog dodavanja brašna. Najbolje je staviti tijesto na papir za pečenje kojeg prethodno pobrašnite pa ga na tom papiru rastezati. Svako dodatno dodavanje brašna bi stvrdnilo tijesto pa vam je potrebno malo truda dok ne dobijete pravokutnik veličine papira za pečenje. Ili mrvu manjeg. Možete se pred kraj rastezanja poslužiti i valjkom za tijesto. Ne bi se trebalo lijepiti.
Izrežite tijesto na pola, a onda na trokute koje zamotate u roščiće (cornette), te ih poslažite na pleh obložen papirom za pečenje. Ostavite ih još sat vremena da se dižu. Prije pečenja možete ih premazati smjesom jednog žumanjka i dvije žlice mlijeka, a ako ih nakon toga pospete granuliranim šećerom, izgledat će elegantno.
Pecite ih 20- ak minuta na 180 stupnjeva, gornji i donji grijači ili na 170 ako ćete koristit opciju ventilacije.
Kad se ohlade, vrškom kuhače napravite dvije rupice i pomoću slastičarske vrećice napunite ih marmeladom.
DALMATINSKO NEODRICANJE Tako jednostavno, a tako zdravo: Recept za tortu od blitve i sira