U srijedu, 10. svibnja u Obrtno tehničkoj školi održao se treći po redu Dan otvorenih vrata. Cilj ovog događanja bio je predstavljanje djelokruga i misije Regionalnog centra kompetentnosti pomoću kojeg se vrši modernizacija strukovnog obrazovanja, pružaju prilike za stručno usavršavanje odraslim osobama, promovira cjeloživotno obrazovanje i unapređenje u zanimanjima iz sektora elektrotehnike i računalstva kao i popularizira strukovno obrazovanje i usavršavanje u struci. Radi se o aktivnosti u sklopu projekta “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko-dalmatinske županije” koji je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Ravnatelj Milivoj Kalebić zahvalio je zainteresiranim učenicima na dolasku te je otvorio program Dana otvorenih vrata riječima:
“Obrtna tehnička škola je škola od 672 učenika. Zanimanja imamo u tri smjera – elektrotehnike za koji smo imenovani Regionalnim centrom kompetentnosti, drva i strojarstva. Ovdje uz atrij su izloženi učenički radovi, to su najčešće završni radovi naših učenika koje moraju pripremiti na kraju svog školovanja kako bi pokazali što su naučili. Naša škola je poprilično specifična jer je pola od ukupnog broja sati u praktičnoj nastavi – automehaničari popravljaju auta, vodoinstalateri postavljaju vodovodne instalacije, elektroinstalateri električne instalacije, stolari rade namještaj i popravljaju stvari od drva. Imamo naravno i klasična četverogodišnja zanimanja gdje je puni broj radnih sati u školi. Ono čime se ponosimo je to da učenici naše škole nemaju nikakvih problema u pronalaženju posla. Primjera radi, ove godine nam je 10 učenika na praksi u Porsche auto a 6 ih ostaje raditi i tako je u velikoj većini firmi. Mi nastojimo kada se učenici upišu u školu da ih stavimo na praksu blizu mjesta gdje stanuju i ondje gdje imaju veliku šansu da ostanu raditi nakon što završe praksu. Naši učenici nemaju potrebu tražiti posao, u većini slučajeva poslodavci traže njih.”
Ravnatelj Kalebić istaknuo je i kako je Regionalni centar kompetentnosti dokaz da škola godinama dobro radi, s obzirom da je već 14 godina u Erasmus i brojnim drugim programima. Svake godine 24 učenika Obrtne tehničke škole ide u neku od europskih zemalja i tri tjedna gostuju u inozemnoj školi. S ponosom ističe kako u velikom broju slučajeva učenici dobiju ponudu da na tom mjestu završe školu ili da se vrate i ostanu raditi. S Regionalnim centrom kompetentnosti Obrtno tehnička škola postat će mjesto u smjeru elektrotehnike i računalstva gdje će učenici, profesori pa i tvrtke iz Dubrovačko-neretvanske, Splitsko-dalmatinske i Šibensko-kninske županije moći doći unaprijediti svoje znanje. Prednost će se svakako dati ekološkim i novim tehnologijama koje ne zagađuju okoliš, kako bi bili ukorak sa svim svjetskim događanjima i strukama u kojima se učenici obrazuju.
Ravnatelj Kalebić naposljetku je poručio:
“Slobodno pogledajte danas sve što nudimo, pitajte sve što vas interesira, bit ćemo jako ponosni ako se vratite za mjesec dana i kažete nam da želite biti naši učenici.”
Ovaj Dan otvorenih vrata protekao je i u sjajnoj zabavi. Užarena atmosfera bila je u školskoj dvorani gdje se odvijao nogometni turnir, osobito revijalna utakmica između učenika i nastavnika gdje su ipak nastavnici odnijeli pobjedu i pokazali koliko je iskustvo važan resurs. Escape room natjecanje riješeno je za 6 minuta i 30 sekundi, a pobjednici koji su ujedno osvojili pametne satove bili su Petar Kapitanović, Andi Veža, Borna Punda i Tomislav Beroš. Nagradu je osvojio i Roko Čokolić kao sretni dobitnik foto izazova.
Sudionik Dana otvorenih vrata i jedan od pobjednika Escape room natjecanja, Petar Kapitanović iz OŠ Skalice rekao je:
“Danas sam se lijepo proveo i svidjela mi se ova škola, pogotovo Escape room i cijeli današnji program. Preporučam ovu školu svima onima koji obožavaju elektrotehniku, strojarstvo i računalstvo jer daje široko obrazovanje na tom području.”
Uz obilaske škole, predavanja, pokazne radionice, radionice 3D ispisa te virtualnu stvarnost uspješno je protekao još jedan Dan otvorenih vrata Obrtne tehničke škole.
O projektu:
Regionalni centar kompetentnosti izgrađuje se kao mjesto izvrsnosti strukovnog
obrazovanja u području elektrotehnike i računalstva za Splitsko-dalmatinsku županiju te poveznica između gospodarstvenih subjekata i obrazovnih ustanova radi uspostave suradnje i prilagodbe strukovnog obrazovanja sa zahtjevima tržišta rada i najnovijih tehnologija te modernih metoda rada.
U sklopu aktivnosti RCK razvijati će se postojeći redovni programi u sektoru elektrotehnike i
računalstva kroz suradnju sa ostalim strukovnim srednjim školama, visokim učilištima i poslodavcima i obrtnicima iz navedenog sektora, uz podizanje kompetencija učenika za poduzetništvo i razvijanje vještina za uključivanje u tržište rada, potpomognuti uključivanjem gospodarstvenika u obrazovanje kako bi učenici stekli što aktualnije obrazovanje. U sklopu projekta dobivena je suglasnost Ministarstva obrazovanja i znanosti za izradu Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za zanimanje „Tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom“ te je prijavljena i izrada Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za pomoćno zanimanje u području računalstva („računalni operater“).
Osim toga u RCK se razvija i modernizira obrazovanje odraslih te uspostavlja podrška svim bivšim učenicima Obrtno tehničke škole koji su postali obrtnici u cilju stalnog napredovanja u struci i stjecanja novih znanja i korištenja modernih alata u struci.
Razvojem i usvajanjem novih znanja i tehnologija RCK će, uz podršku partnera, nuditi podršku svim obrtnicima i poslodavcima u sektoru elektrotehnike i računalstva za razvoj njihovih djelatnosti i metoda rada kao i za edukaciju i usavršavanje njihovih djelatnika. Djelokrug aktivnosti RCK je najviše u Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, preko svojih partnera, odgojno obrazovnih ustanova s tog područja i gospodarskih subjekata tih županija. U suradnji sa gospodarskim subjektima navedenih županija ali i kroz suradnju sa gospodarskim i obrazovnim subjektima iz europske unije, uključiti će se u promociju novih i ekološki prihvatljivih tehnologija, promociju modernih alata i uređaja kao i metoda rada.
Trajanje projekta je 48 mjeseci, točnije do 29. prosinca 2023. godine.
Ukupna vrijednost prijekta je 49.978.113,43 HRK, a od toga je sufinancirano sredstvima Europske unije 49.978.113,43 HRK.
Sadržaj ovog priopćenja isključiva je odgovornost Obrtno tehničke škole Split.