Javni uvid u izmjene Generalnog urbanističkog plana (GUP) i Prostornog plana uređenja (PPU) Grada Splita trajao je do 18. listopada, a predložene promjene izazivaju veliko zanimanje javnosti zbog potencijalnog utjecaja na razvoj grada. Dalmacija Danas je doznala kako će ove izmjene konkretno utjecati na građevinske projekte, zaštitu zelenih površina i kvalitetu života građana. 1_namjena
Kada se govori o ovoj temi, jako je važno pojasniti što promjene znače za splitski Marjan. Naime, iz Grada Splita nam pojašnjavaju kako izmjene PPU-a i GUP-a jasno utvrđuju da je u Park šumi Marjan dopuštena realizacija isključivo onih građevinskih projekata koji osiguravaju funkcioniranje park šume kao zaštićenog područja, u skladu s propisanim mjerama zaštite.
"Na temelju Odluke o izmjenama i dopunama PPU-a i GUP-a Grada Splita iz 2021. godine, smanjena su građevinska područja unutar park šume, posebno u zonama R3 – plaže, gdje je građevinsko područje sada ograničeno na uski pojas prirodne plaže. Dodatno, građevinska područja D i Z6, južno od Šetališta Ivana Meštrovića, izbačena su iz plana, čime se onemogućava nova gradnja, a postojeće legalne građevine mogu se rekonstruirati isključivo u postojećim gabaritima", otkrili su za Dalmaciju Danas iz splitske Banovine.
Nadalje, kako iz Grada objašnjavaju, nove odredbe GUP-a postavljaju jasne veze između broja etaža zgrada i minimalnih udaljenosti od granice građevinske čestice. Udaljenost zgrade od granice građevine sada varira od 3 metra za prizemnice i jednokatnice do 11 metara za zgrade s 10 i više etaža.
"Ova promjena omogućuje veću prozračnost prostora, smanjuje zasićenost terena i pomaže u očuvanju prirodnog okoliša, čime se osigurava bolja kvaliteta života u novoizgrađenim zgradama, kao i u susjednim. Ipak, kako ističu iz Grada, ove odredbe neće utjecati na već izgrađena naselja, već samo na projekte koji će se realizirati nakon usvajanja novih izmjena", jasni su iz Grada Splita dok analiziraju novi GUP. Odluka o donošenju ciljane Izmjene i dopune GUP-a Splita za područje Trsteničke uvale
Što se tiče zaštite zelenih površina, izmjene jasno utvrđuju da su sve zelene površine koje su već određene kao takve u detaljnim planovima, ili se nalaze kao okućnice višestambenih objekata, evidentirane u GUP-u, čime se onemogućava njihova prenamjena u građevinske zone.
"Važno je napomenuti da opločene površine više neće moći biti tretirane kao zelene površine", pojašnjavaju iz Grada, dodajući da je ranije dolazilo do manipulacija zbog nejasno definiranih pojmova u planu.
Iz Grada Splita ističu kako izmjene donose i preciznije definicije građevinskih pojmova poput suterena, podruma i kosih terena, što dosad nije bilo jasno regulirano. "Novim izmjenama uveden je pojmovnik, koji je sada obvezan dio GUP-a, čime se uvodi red u definiranje svih ključnih građevinskih termina", ističu iz Grada. 4c_detaljniji_planovi
Kao ključna promjena, ograničava se iskoristivost građevinskih čestica. Novi koeficijent iskoristivosti nadzemnih površina (kisN) postaje glavni parametar, koji sprečava povećanja površine zgrada kroz iznimke poput nadgrađa i potkrovlja. Ovo bi trebalo onemogućiti manipulacije s dodatnim etažama, balkonima i lođama, što je dosad bio čest problem u Splitu. Izmjene također donose jasniju regulaciju uvjeta za rekonstrukciju objekata. Prema zakonu, rekonstrukcija se odnosi na postojeće građevine, no u Splitu su se legalizirane građevine koje su protivne planu često rekonstruirale uz povećanje svojih površina. "Ovo više neće biti moguće", poručuju iz Grada, objašnjavajući da će se sve takve građevine morati uskladiti s novim odredbama plana.
Od ranije je poznato da je u okviru Gradskog projekta Brodarica planirana izgradnja stadiona za maksimalno 30.000 gledatelja, kao i stambeno-poslovnog kompleksa ukupne površine od 120.000 m2, s podzemnom garažom. Iz Grada pojašnjavaju da će se oblikovna rješenja i detaljne namjene objekata definirati kroz natječaj i izradu urbanističkog plana uređenja (UPU).
"Grad Split namjerava značajan dio stambenih jedinica izgraditi s ciljem dugoročnog iznajmljivanja građanima po pristupačnim uvjetima", navode iz Grada, dodajući kako još nije definiran točan model priuštivog stanovanja ni selekcije stanara, ali se očekuju značajne promjene na državnoj razini koje će olakšati provedbu ovog plana.
Napomenimo na kraju, kako za Dalmaciju Danas iz Gradske uprave Grada Splita naglašavaju, građani Splita već su odavno uključeni u proces izmjena GUP-a kroz javnu raspravu koja je trajala do 18. listopada. "Svi zainteresirani mogu podnijeti svoje prijedloge i primjedbe putem pisanih podnesaka na protokol Grada, e-mailom ili usmeno na javnim izlaganjima", poručuju iz Grada Splita te zaključuju:
"Sve primjedbe bit će razmotrene od strane stručnih službi i Zavoda za prostorno uređenje, a one koje budu u skladu s ciljevima izmjena i Odlukom Gradskog vijeća bit će usvojene", zaključuju iz Grada Splita za Dalmaciju Danas.