„Teško je opisati ljepotu „Splitskog cvita“. Te djevojke i žene su predivne latice, sve su u nam jednake, i svaka od njih zaslužuje naklon i poštovanje“, kazala nam je u početku razgovora idejna začetnica manifestacije „Splitski cvit“ Milena Mratinić.
No krenimo redom. Naime, tradicionalna manifestacija „Splitski cvit“ se održava na Dan žena, da bi se naglasila uloga žene u društvu, a u slučaju "Splitskog cvita" u fokusu su žene koje su svojim društvenim djelovanjem na bilo koji način zadužile svoj Split. Trebala bi se održati i ove godine u Muzeju grada Splita, a sve pod budnim okom organizatora iz udruge „Naš kvart“ koja je prije gotovo devet godina pokrenula ovu lijepu priču u gradu podno Marjana.
Milena Mratinić, predsjednica spomenute udruge, vjeruje da će i deveti „Splitski cvit“ biti organiziran na istoj lokaciji, iako do tada moraju redovito pratiti epidemiološku situaciju u Splitu i Hrvatskoj.
- Još ne možemo znati kako ćemo organizirati ovogodišnju manifestaciju jer ne znamo kakvi će biti epidemiološki uvjeti u Hrvatskoj. Ako to bude moguće, standardno, 8. ožujka, kao i svake godine, bit će svečana dodjela „Splitskog cvita“ – otkiva nam Mratinić te ističe da ako uvjeti ne dozvole, postoje određena alternativna rješenja, ali kaže da će organizatori s tim informacijama na vrijeme izaći u javnost.
„Latica čini cvijet. One čine najljepši cvijet“
Idejna začetnica, koja je sa svojoj udrugom „Naš kvart“ pokrenula ovu lijepu priču u Splitu kaže nam da joj je „okidač“ pokretanja sada već tradicionalne manifestacije došao sasvim slučajno. Ideja se rodila jedne dosadne večeri kada je u svom domu gledala televiziju.
- Gledala sam neku svečanu nagradu na televiziji, sad više ni ne znam o kojoj je svečanosti bilo govora. Primijetila sam da na toj večeri uopće nije bilo priznanja i nagrada za žene. To sam tada sasvim pogrešno pripisala nekoj muškoj uroti, međutim to je bilo promašeno, priznajem – prisjeća se Milena.
Kaže nam da su odlučili pokrenuti neku splitsku manifestaciju gdje će u prvom planu biti žene i djevojke. Na principu građanskih nominacija, vijeće odabire oko deset kandidatkinja i one budu prisutne na svečanosti koja se tradicionalno održava u Muzeju grada Splita.
Otkriva da uvijek kada odaberu deset kandidatkinja za završnu večer, one same ostanu iznenađene, kao da nisu očekivale to, zapravo uopće nisu svjesne da su nešto lijepo i kvalitetno napravile za Split i cijelu zajednicu.
- Uvijek se ta osoba skromno zapita: pa zašto ja, što sam ja to posebno napravila za grad u kojem živim – otkriva nam skromnost kandidatkinja.
- Mi žene kada napravimo mnogo lijepih i pozitivnih stvari, od te svoje skromnosti uopće nismo svjesne da smo učinile dobro djelo. Ne pridajemo tome veliku važnost. Vjerujemo da se to podrazumijeva od nas. Danas upravo zbog toga imamo dodjelu zasluženih priznanja tim vrijednim ženama i curama – podvukla je Milena.
„Nespretno“ smo u razgovoru Mileni spomenuli riječ „nagrada“, ali odmah nas je ispravila te nam je rekla da je riječ o priznanjima u kojima je svaka od njih jedna među jednakima.
– One su naše latice, a te latice čine jedan predivni cvijet – objašnjava nam te nam kazuje da će sve konačno nominirane dobiti svoje priznanje.
Ističe da im je svake godine izuzetno teško odabrati „latice“ koje će pristupiti završnici i dodjeli priznanja.
– Na kraju nam je još teže nekoj od njih dodijeliti priznanje „Splitskog cvita“. Zaista, one su nama sve jednake, teško su usporedive. Sve su na svoj način posebne, zato im uvijek kažemo da sve skupa čine jednu predivnu laticu cvijeta – objašnjava nam slikovito.
„One bi svima trebale biti inspiracija“
Još uvijek traju nominacije građana, a svoju kandidatkinju možete predstaviti putem e maila: splitskicvit@gmail.com.
- Možete još uvijek nekoga nominirati, iako već sada imamo dosta kandidatkinja koje su ušle u uži izbor – ističe.
Milena nam kaže da bi njihov rad i trud trebao biti inspiracija svakom čovjeku.
– One bi svima trebale biti inspiracija. Svakom čovjeku i građaninu naše grada. Njihovim primjerom trebali bi se svi voditi. Sve one zaslužuju od svih nas naklon i jedno veliko hvala za sve dobro što čine – emotivno zaključuje Milena Mratinić.