Proljetne temperature, sunčani i dulji dani zovu na boravak u prirodi. Vrijeme je kada nema mjesta za izlike i izgovore, pa čak ako se i očekuje nekoliko pljuskova, sada je pravo vrijeme da se izguštate u prirodi. Zato ćemo u nekoliko članaka predstaviti najbolja mjesta za izlete iz većih gradova Hrvatske. Skupite prijatelje, obitelj, pozovite partnera ili se zaputite sami u planinarske izlete. Ovaj put izabrali smo tri savršene lokacije nadomak Splita.
Eko etno selo Škopljanci
Želite li uživati u čarobnoj prirodi Dalmatinske zagore i dobroj domaćoj hrani, posjetite Etno eko selo Škopljanci. Ovo obiteljsko imanje sastavljeno od dvadesetak starih kamenih kuća, od kojih je 12 u potpunosti obnovljeno, smješteno je tridesetak kilometara od Splita, a smatra se zaštićenim spomenikom kulture Republike Hrvatske.
Ovdje uvijek ima nešto za vidjeti – bez obzira jeste li došli uživati u ponudi dalmatinskih konoba Izba i Tor, diviti se prizorima stoljetne šume zaštićenog hrasta medunca, posjetiti etnografski muzej koji svjedoči o običajima ovoga kraja, ili navijati na Seoskoj Olimpijadi i borbama bikova, piše Pun kufer.
Travnate površine u selu su prilagođene i opremljene svim potrebnim sitnicama za jednodnevni izlet ili kampiranje – od sanitarnih čvorova preko prostora za pečenje roštilja i mesa na ražnju do sportsko-rekreativnih terena.
Mosor
Ljubitelji aktivnijeg odmora svakako moraju posjetiti planinu Mosor koja se proteže od Splita do Omiša. Najviši vrh Veliki Kabal se izdiže na 1339 metara, a izrazito je popularan i Vickov stup na nadmorskoj visini od 1325 metara. Napunite baterije u šumama bijelog graba, hrasta medunca i crnog jasena čiji se miris miješa s neodoljivim aromama smilja, pelina i kadulje koje također ovdje rastu.
Istražite špilju Vranjaču, a obavezno predahnite u Planinarskom domu Umberto Girometta koji je smješten u središnjem dijelu planine Mosor na nadmorskoj visini 868 metara. Lokalci tvrde da se ovdje pije najbolji biljni čaj od osam vrsta ljekovitih trava, a svakako treba isprobati i domaći pašta fažol s kiselim kupusom i kobasicama.
I ne, objekt nema prilazne ceste već do njega vodi nekoliko planinarskih staza, a najpopularnija je ona iz Gornjeg Sitnog.
Radmanove mlinice
U srcu kanjona rijeke Cetine, otprilike šest kilometara od Omiša smjestilo se izletište Radmanove mlinice. Ime je dobilo po obitelji Radman koja ih je preuredila sredinom 19. stoljeća kada doživljavaju svoj procvat.
Na ovom vas prostoru očekuje pregršt zanimljivih aktivnosti kao što je zip line, slobodno penjanje, vožnja kanuom, rafting na rijeci Cetini, a možete se prepustiti i sunčanju te kupanju na obližnoj plaži.
Pod zaklonom visokih stabala te s pogledom na prekrasna mlinska kola uživajte u bogatom izboru domaćih riječnih specijaliteta poput žaba, jegulja i pastrva, guštajte u morskim ribama ili jelima ispod peke. U restoranu Kaštel Slanica ne zaboravite isprobati domaći soparnik i kruh ispod peke, javlja Pun kufer.