U razgovoru za Index Đikić upozorava kako se “političkom odlukom favorizira privatno ulaganje na uštrb javnog, i to tako da se odabranim privatnicima omogućava puno benefita s niskim rizikom jer su oni sigurni da će za neke svoje dijagnostičke metode dobivati financiranje HZZO-a”.
Prihodi privatnih klinika prošle su godine prešli 230 milijuna eura, što je jako puno, a dio toga mogao je otići u javne bolnice za novu opremu i poboljšanje zdravstva, ističe on.
“Ne bi se smjelo događati da pacijenti dođu u bolnicu u dva popodne i da ondje nema liječnika kojih bi trebalo biti. Također je nedopustivo da oni često iz interesa, a i zbog činjeničnog stanja, pacijentima govore da u bolnici nemaju potrebne opreme pa ih šalju u privatne gdje se to jako dobro naplaćuje(…)
Zadnjih 10-ak godina političkom odlukom stvaraju se privatne ustanove isključivo iz financijskog interesa, bez stvarne kvalitete.
Najočigledniji primjer te korupcijske korozije zdravstva i utjecaja politike vidio se u aferi Beroš. Kada to rade čak i ministar zdravstva i ravnatelji bolnica ili voditelji velikih odjela, onda znate koliko je sve trulo”, kaže Đikić.
Više pogledajte ovdje.