Ovaj pritisak se više ne može podnijeti! Prekovremeni sati se odrađuju, a ne plaćaju se, niti se, po nalogu šefova, nigdje evidentiraju. Naš radni tjedan ne smije imati više od 40 sati, to je uobičajena praksa što se tiče radnih lista, iako nam je službeno radno vrijeme prije popuštanja epidemioloških mjera, ali i danas, znalo debelo premašivati tu satnicu, pa tako tjednima... Recimo, dok se radilo od 8 do 17 sati, često bi djelatnice, a i poneki poslovođa, znale ostajati i do 22 sata! Rečeno nam je na jednom od sastanaka još ranije: nema napuštanja dućana ako treba i do ponoći dok se ne postave sve akcijske cijene i one posebne “cool” cijene na artikle. To se događa utorkom predvečer kada stižu te promjene cijena. Zatim se odrađivalo preslaganje artikala po trgovinama po tzv. “planogramima” - šalju nam fotografije kako trebaju izgledati trgovine. To je u redu, ali nije kada to moramo raditi satima izvan radnog vremena, a sve to nam se neće platiti! Dan državnosti kao državni blagdan je padao u subotu, htjeli su ga računati kao slobodan dan, a u pitanju je državni praznik! Nekako su taj nalog povukli, e ali onda je stigao mail da su trgovine u petak otvorene do 22,30, kao, jer se ne radi u subotu.
Poslovođe su počele slati mailove prema upravi, nije lako ljudima jer nekome ovisi egzistencija, krediti, ali ovo se više nije dalo otrpjeti pa je onda ipak u četvrtak došla odluka da se radi normalno. Kako je u međuvremenu dosta ljudi, žena, dobilo otkaze odnosno nisu im produžili ugovore, naravno da je nastao manjak zaposlenih. Znate kako se sada snalaze? Tako da su poslovođama rekli da puštaju ljude kućama ako nema dovoljno posla, ali se notira kad su pušteni, a onda moraju imati mobitel sa sobom i kad ih se pozove, sutra recimo, moraju odmah taj dan u 16 sati otići na zamjenu odnosno ispomoć u neku trgovinu u kojoj je ispao problem jer je manjak ljudi, a višak posla...” - sva izvan sebe govori nam jedna od zaposlenica Studenca, koja u ovom velikom trgovačkom lancu radi već više od 15 godina. Iako kaže kako može preživjeti i bez tako “krvavo” zarađene plaće, nije željela javno istupiti jer kaže kako govori u ime svih tih potlačenih žena koje u strahu za egzistenciju, pogotovo u doba korone, nemaju gdje tražiti drugi posao...
Nakon svega što sam proživjela, sad mogu iskreno zaključiti da bi radije bih imala onih 2,800 kuna u Milavića, nego 3,800 kod novih vlasnika. - govori nam o brojnim nepravilnostima koje traju u Studencu najmanje od kada su taj lanac maloprodaje od omiškog poduzetnika kupili poljski investitori, ali neki su i od ranije.
Neprodužavanje ugovora o radu
Priča o Studencu je zapravo započela još dok se kriza s koronavirusom “zahuktavala”, u ožujku, kada nisu produženi ugovori o radu za sedam zaposlenih u njihovim trgovinama na otoku Braču, što je izazvalo zgražanje na tom otoku. Istovremeno se međutim identična situacija događala na trogirskom području, gdje smo stupili u kontakt s još jednom stalno zaposlenom radnicom Studenca. Koja nam je, osim radnog vremena, gotovo s prijezirom govorila o odnosu poslodavca prema zaposlenicama koje su zaposlene za stalno – kako su im dani ugovori na “minimalac” od 1. travnja, dok najvećem dijelu zaposlenih (onima kojima su završavali ugovori na određeno vrijeme, ali i drugima) nije omogućeno korištenje godišnjeg odmora niti je ponuđena novčana kompenzacija za te dane. Najmanje desetak zaposlenica je tako ostalo bez posla i na širem sinjskom području.
Iako je opravdanje većine poslodavaca pa tako i iz Studenca (no o tome nešto kasnije) bilo “klasično”, uglavnom su i oni jelte pogođeni posljedicama koronavirusa, s vremenskim odmakom smo doznali zanimljive statističke podatke. Koje vrijedi zapamtiti. Izvor je Hrvatska gospodarska komora.
U cijeloj državi je tako u ožujku promet na malo bio, prema kalendarski prilagođenim podacima, 7 posto manji nego u ožujku 2019. godine. A valja se prisjetiti, od 19. ožujka prestale su s radom sve trgovine, osim onih s osnovnim namirnicama, dakle poput Studenca, iz kojih su kupci odnosili na tone brašne, papira, sapuna, ulja, konzervi, voća, povrća,...
"Radnici ne usuđuju sve prijaviti nadležnim službama"
Što se pak tiče vrijednosti fiskaliziranih računa samo u svibnju ove godine, na području SD županije, ta cifra je nešto manja od milijardu kuna. U svibnju prošle godine – malo manje od milijardu i 300 milijuna. No ovogodišnji svibanj bilježi preko 200 milijuna kuna “manja” vrijednosti izdanih računa u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane u odnosu na svibanj prošle godine u istoj djelatnosti, dakle gotovo cijelu razliku. Maloprodajni lanci pa tako i Studenac, čini se iz ovih statističkih podataka (ali i brojnih drugih), nisu baš osjetili taj dio korona-udara na gospodarstvo...
Ma kakva kriza! Prometi su otišli u nebo, u nekim trgovinama smo bilježili porast prometa od 200 posto! Poslovođe su zvale “u pomoć”, nedostajalo je djelatnica, ljudi su padali s nogu jer se jednostavno nije sve moglo stići... Danas je doduše ista situacija, bilo u većim dućanima gdje ima više kupaca, bilo u onim manjim gdje je samo jedna radnica: jednostavno ne može biti istovremeno na salamoreznici, naplaćivati kupcima na blagajni, primati robu, počistiti, posložiti, mijenjati cijene,... Dosta nekih stvari je bilo i prije, ali novi vlasnici su prihvatili ono najgore odranije, i još uveli svoje “torture”, osobno sam iz noćne smjene morala raditi u jutarnju. Tako “kontrolori” prijete djelatnicama kako će im slati provjere bolovanja ako su slučajno na bolovanjima, i danas ima žena koje rade najmanje pet godina u Studenca na istim poslovima, a ugovori im se daju na određeno po dva-tri mjeseca, neki su zaposleni preko “agencije” iako su u stvarnosti djelatnici Studenca i to traje desetak godina. Dva su ključna problema: što ne plaćaju prekovremeni rad kojeg ima i previše, te što se radnici ne usuđuju sve prijaviti nadležnim službama jer znaju da od toga neće biti koristi. Samo mogu dobiti otkaz, jer u papirima sve mora štimati, a ti inspektori neće sjediti ispred dućana i brojati nama sate pa ih onda uspoređivati s radnim i platnim listama. - miješa se našoj sugovornici očaj i bijes u glasu dok govori o ponašanju poslodavca. Posljednja informacija koja je usmenom predajom te mailovima (do kojih se više ne može doći nakon proteka tri dana) do strukture srednjeg nivoa stigla, glasila je: blagdan Tijelova će se također računati kao slobodan dan, iako je državni praznik.
Pa smo ponovno poslali upit upravi Studenca, odnosno firmi koja je zadužena za odnose s javnošću, s pitanjima koje je postavila njihova zaposlenica, a odgovore donosimo u cijelosti.
"Djelatnicima omogućavamo korištenje slobodnih dana u prvoj mogućoj prilici"
“Naše Društvo poštuje odredbe Zakona o radu kako u dućanima tako i u skladištima i našim uredima.
Na blagdan Tijelova naše trgovine ne rade sukladno propisanim odlukama stožera civilne zaštite. Blagdane i praznike ne tretiramo kao slobodne dane, te u tjednima u kojima postoje takvi dani svojim djelatnicima omogućavamo dodatni slobodni dan. U okolnostima kada nije moguće uzeti slobodni dan, djelatnicima omogućavamo korištenje slobodnih dana u prvoj mogućoj prilici.
Svi evidentirani prekovremeni sati rada su našim djelatnicima uredno i plaćeni sukladno Zakonu u radu, a voditelj poslovnice ima odgovornost spomenuto i evidentirati.
Naš plan rada formiran je minimalno osam dana unaprijed. Izvanredne okolnosti, koje se mogu dogoditi unutar radnog tjedna, reguliramo sukladno Zakonu o radu.
Ugovori o radu na određeno vrijeme se našim djelatnicima produžuju u skladu sa Zakonom o radu te nije istina da se ugovori na određeno produžuju u nekim slučajevima i do 5 godina.
Studenac grupa zapošljava preko 3500 zaposlenika, od toga većina zaposlenika ima sklopljen ugovor na neodređeno.
Izazove s kojima se susrećemo rješavamo interno, promptno i na adekvatan način.“
"I mi smo pogođeni posljedicama koronavirusa"
Napomenimo kako su nam još ranije, kada smo ih prvi put pitali o ugovorima od početka travnja s minimalcima, također brzo odgovorili negirajući bilo kakve promjene u tom smislu.
“Niti jedan zaposlenik Studenac trgovina nije otpušten nastavno na trenutnu situaciju s koronavirusom. Studenac stalno zapošljava ukupno 3.238 djelatnika u 533 trgovine duž jadranske obale i na otocima. Obzirom da smo dijelom hrvatskog gospodarstva, i mi smo pogođeni posljedicama koronavirusa, ali naš je prvi prioritet osigurati radna mjesta za sve naše zaposlenike, a posebno za one s kojima imamo potpisane ugovore o radu na neodređeno vrijeme.
Studenac pomno prati razvoj situacije i sve su naše aktivnosti usmjerene prema zaštiti naših zaposlenika i kupaca. Bili smo primorani prilagoditi radno vrijeme naših trgovina u skladu s uvedenim mjerama, no bez obzira na to našim zaposlenicima isplaćujemo puno radno vrijeme kako je i ugovoreno, te im se plaća nije promijenila. Što se tiče zaposlenika čiji ugovori su istekli 31. ožujka, obzirom na osjetljivost situacije donijeli smo odluku da ćemo im isplatiti uskrsnice, kao i posebne bonuse za rad u izvanrednim okolnostima, koje ćemo također isplatiti i svim ostalim zaposlenicima koji rade u trgovinama i na skladištu, o čemu je već ranije donesena odluka Uprave. Uz to, donijeli smo i odluku da ćemo eventualne aplikacije djelatnika kojima su ugovori istekli s 31. ožujkom na radna mjesta koja će biti otvorena ukoliko dođe do promjene situacije prioritizirati.”
Državni inspektorat: Zaprimljen jedan upit
Za svaki slučaj, kada su našu redakciju kontaktirali nezadovoljni zaposlenici Studenca te nam izložili probleme, kontaktirali smo Državni inspektorat jer bi nekakva prijava u tom smjeru bila logična pa makar anonimna.
“Vezano uz zaprimanje prijava prekršaja Zakona o radu u djelatnostima trgovine na malo na području Splita, Trogira, Brača, Hvara, u velikim trgovačkim lancima obavještavamo Vas da Državni inspektorat, Područni ured Split nije u navedenom razdoblju zaprimio prijave takvog sadržaja.
Zaprimljen jedan upit kojim se traži mišljenje o primjeni odredbi Zakona o radu koje se odnose na raspored radnog vremena radnika u trgovačkim lancima, a koji je Državni inspektorat dostavio Ministarstvu rada i mirovinskoga sustava koje je kao stručni nositelj pripreme ovlašteno davati mišljenje o primjeni odredbi toga Zakona.” - odgovor je bio prilično jasan.