Jednako je vremena potrebno za odvajanje otpada i bacanje svega u jednu vrećicu. Za početak je potrebno samo organizirati svoj kućni sustav za odvajanje otpada.
Najjednostavnije je krenuti od stavki koje svatko ima kod kuće, kao što su različite vrećice, posude ili kutije, a zatim otpad pravilno odložiti u pripadajuće polupodzemne spremnike.
Glavni koš za smeće u kućanstvu i dalje može služiti za odlaganje miješanog otpada, kojeg će kroz period navikavanja vjerojatno biti najviše. Više odvajanja dovesti će do glavnog cilja, a to je smanjenje količine miješanog otpada. U njega spadaju ostaci termički obrađene hrane (riba, meso, kosti i sl.), higijenske potrepštine poput pelena, higijenskih uložaka, vlažnih maramica i britvica za brijanje, opušci cigareta i pepeo, zaprljani i zauljeni papir, kao i onaj s ostacima hrane. Miješani otpad se u konačnici odlaže u polupodzemni spremnik s
crnim poklopcem.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Za odlaganje papirnatog otpada predlažemo korištenje papirnate vrećice ili kutije. U kućni plavi spremnik može se odvojiti razna kartonska ambalaža, novine, časopisi, bilježnice, knjige, pisma, kartonski fascikli, uredske tiskovine i slični proizvodi. Svakako je potrebno dodatke poput spajalica i ljepljive trake odvojiti, a sav papirnati otpad odložiti u spremnik s plavim poklopcem.
Sličan postupak može se ponoviti i s plastičnom, metalnom i tetrapak ambalažom koja se može odvojiti u plastičnu vrećicu i kasnije baciti u spremnik sa žutim poklopcem. Ta vrsta otpada čini značajan postotak od 20% kućnog otpada i najbolji prvi korak svakako bi bio pokušaj smanjenja kupovine i korištenja proizvoda koji sadrže plastiku. Metal je zahvalniji materijal jer ima veliki potencijal za recikliranje, no da bi se taj potencijal iskoristio potrebno ga je pravilno odložiti.
U žuti spremnik odlažu se boce od vode, sokova i ostalih napitaka, ambalaža prehrambenih
proizvoda poput jestivog ulja, mliječnih proizvoda i mesa, proizvoda za čišćenje i kozmetike,
plastični tanjuri i pribor, folija te vrećice. Prije odlaganja, poželjno je ambalažu isprati.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Biootpad čini 30% ukupne količine kućanskog otpada. Za njegovo odlaganje bilo bi dobro imati spremnik s poklopcem. Uz ostatke voća i povrća, u biootpad spada i talog kave, ljuske jajeta, otkos trave, lišće, granje, uvelo cvijeće, zemlja iz lončanica, piljevina i borove iglice. Manje količine papirnatih ubrusa također je moguće odložiti u biootpad zbog celuloznog sastava. Prikupljeni odvojeni biootpad na kraju se odlaže u polupodzemni spremnik sa smeđim poklopcem.
Nakon uspostavljenog kućnog „zelenog otoka”, otpad je jednako važno i pravilno odložiti u polupodzemne spremnike, kojih će do kraja ljeta 2023. godine biti ukupno 385 diljem grada. Oni su, podsjetimo, okosnica novog sustava gospodarenja otpadom u Splitu. Plastika, metal i tetrapak predviđeni su za odlaganje u spremnike sa žutim poklopcem, biootpad u spremnike sa smeđim poklopcem, miješani komunalni otpad u spremnike s crnim poklopcem, dok se u spremnike s plavim poklopcem odlaže papirnata i kartonska ambalaža.
Suradnjom, edukacijom i implementacijom malih navika u svoju svakodnevicu, Splićani svoj grad mogu učiniti čišćim, ljepšim i poželjnijim za život. Sve informacije o novom sustavu odvajanja otpada pronađite na web stranici “Odvoji, lako je” te Facebook i Instagram profilu Čistoće d.o.o. Split.