"Split će do kraja godine dobiti novu Višenamjensku dvoranu na Trgu hrvatske bratske zajednice, a gradilište je s predstavnicima projektanata, izvođača radova i nadzora obišao gradonačelnik Andro Krstulović Opara. Radovi na rekonstrukciji vrijedni su 5,6 milijuna kuna, a Ministarstvo kulture investiciju podupire iznosom od 500 tisuća kuna. Ostala sredstva osigurava Grad Split. U postojećem stanju dvorana se nalazi od 2002. godine, kada je izvedena do faze grubih građevinskih radova." To je Grad Split objavio, a svi su s zadovoljstvom prenijeli ovu lijepu vijest iz podmarjanskog grada. No važno je naglasiti da je ta informacija objavljena 3. ožujka 2020. godine, a dvorana do današnjeg dana nije otvorena. Dakle, skoro pet godina kasnije nije primila nijednog gosta.
Dovršena i do kraja uređena dvorana već pet godina zjapi prazna
Iz Grada Splita su tada pisali da će se u budućoj, prema svim standardima modernoj dvorani, održavati kino projekcije, kazališne predstave, kulturno-glazbeni događaji, konferencije i kongresi.
"U budućoj dvorani, novoj sceni grada Splita, moći će se održavati kino projekcije, kazališne predstave, kulturno-glazbeni događaji, konferencije i kongresi. Osim prostora dvorane, rekonstrukcija obuhvaća i prateće prostorije (garderoba, sanitarne prostorije i ostale prostorije za potrebe scenskog osoblja). Sam pristup budućoj dvorani prilagodit će se osobama s invaliditetom te osobama smanjene pokretljivosti. Stariji sugrađani na ovoj lokaciji pamte kultno Kino Split koje je na poseban način doprinosilo kulturnom životu grada, stoga će ova dvorana biti oživljavanje i tog kulturnog segmenta, u zgradi novije gradnje, ali u prostoru prvenstveno kulturne namjene", naglasili su iz Banovine tog ožujka 2020. godine. Vrijedi napomenuti da je projektant bio "SUPER URED d.o.o.", a izvođač radova bila je tvrtka "TEKTON GRADNJA d.o.o.", dok je za nadzor bio zadužen "MERITUM INŽENJERING d.o.o.".
Nažalost, sve ranije napisano (barem za sada) pada u vodu ili se ruši kao kula od karata. Dugoočekivana Višenamjenska dvorana nikada nije otvorena iako je u potpunosti završena. Nakon što je sve bilo gotovo i kada je taj prekrasni prostor samo trebalo službeno otvoriti, pojavili su se brojni pravni i inspekcijski problemi, a neočekivane birokratske zavrzlame cijeli projekt su stopirale, i to traje već skoro pet godina. Još više žalosti činjenica da ni danas nitko ne zna jasno odgovoriti kada će se dvorana (konačno) otvoriti i kada će prostor od oko 440 kvadrata koji je godinama stajao u roh bau izvedbi implementirati u ono za što je planiran. Još veća je bizarnost da su u već odavno montirane i nove sjedalice, ukupno njih 155 plus dva mjesta za osobe s invaliditetom.
Što se događa? Grad Split ulaže velike napore, ali...
Dalmacija Danas kontaktirala je Grad Split kako bi doznala u kojoj je fazi pravna, birokratska i inspekcijska procedura te hoće li i pet godina kasnije ovaj prostor, u koji je uloženo približno 743.057,38 eura, i dalje zjapiti prazan, a samim time i propadati.
Naime, vrijedi napomenuti i posebno istaknuti da Grad Split već neko vrijeme radi na rješavanju problema buke koja potječe iz sustava klimatizacije i rezervnog napajanja Višenamjenske dvorane na Trgu HBZ-a. Iako su mjere zaštite od buke provedene sukladno zakonskim propisima i standardima u trenutku projektiranja i izvedbe, nova situacija dovela je do dodatnih izazova. Kako Dalmaciji Danas otkrivaju iz Grada Splita, čitav slučaj ukazuje na složenost usklađivanja propisa i tehničkih zahtjeva, osobito u situacijama kada se okolnosti korištenja prostora mijenjaju. Nakon izrade izvedbenog projekta zaštite od buke u otvorenom prostoru, koji uključuje uređaje za klimatizaciju (grijanje/hlađenje) i rezervno napajanje električnom energijom za Višenamjensku dvoranu na Trgu HBZ-a, Grad Split je 25. rujna 2023. ugovorio izvođenje radova prema tom projektu.
"Radovi su izvedeni u studenom i prosincu 2023. godine, a buka u okolišu ispitana je krajem prosinca iste godine. Prema rezultatima, razina buke bila je unutar dopuštenih granica", potvrđuju iz Gradske uprave Grada Splita. Navedeni rezultati dostavljeni su 3. siječnja 2024. godine Državnom inspektoratu, Sektoru sanitarne inspekcije i Područnom uredu Split.
Dodatni zahtjevi inspekcije
No pri tehničkom pregledu pojavile su se primjedbe, što je rezultiralo dodatnim zahtjevima Državnog inspektorata. Kako navode iz Grada Splita, inspekcija je zatražila: mjerenje relevantne zvučne izolacije, što je provedeno 12. siječnja 2024. i potvrdilo da je izolacija u skladu s akustičkim zahtjevima te mjerenje razine buke prema novom Pravilniku o najvišim dopuštenim razinama buke donesenom 24. prosinca 2021. Taj Pravilnik nije bio na snazi u trenutku pokretanja postupka za izdavanje uporabne dozvole, ali njegov prijelazni režim propisuje dovršetak započetih postupaka prema starim pravilima.
"Važno je naglasiti da je sanitarna inspekcija još 2019. godine potvrdila da u glavnom projektu nisu uočeni nedostaci u primjeni propisa iz njezine nadležnosti", napominju iz Grada Splita. Unatoč tome, novonastale okolnosti zahtijevaju dodatne korake.
Ključni problem nastao je početkom 2024. godine, kada je prostor koji je prvotno projektiran kao skladište preinačen u privatnu pedijatrijsku ordinaciju. Prema normama za mjerenje buke, mjerenja se obavljaju s otvorenim prozorima, što je u ovom slučaju pokazalo da razina buke prelazi dopuštene vrijednosti.
"Treba istaknuti da taj prostor u vrijeme projektiranja i izvedbe nije bio namijenjen za osjetljive djelatnosti, poput zdravstvenih usluga", objašnjavaju iz splitske Banovine. S obzirom na to, nisu bila predviđena dodatna rješenja za smanjenje buke. Problematična razina buke potječe od klimatizacijskih uređaja i rezervnog napajanja dvorane, a premašuje dopuštene granice samo pri otvorenim prozorima ordinacije.
Kako nam dalje otkrivaju iz splitske Gradske uprave, trenutno se ulažu maksimalni napori kako bi se pronašlo adekvatno rješenje koje bi zadovoljilo sve zakonske i tehničke zahtjeve. "Još uvijek tražimo pravnu osobu s potrebnim ovlaštenjem Ministarstva zdravstva i kvalificiranim stručnjakom koji će moći predložiti najbolje tehničko rješenje", navode iz Grada. Dodaju kako je situacija dodatno otežana činjenicom da se regulativa mijenjala tijekom postupka, a novi Pravilnik zahtijeva prilagodbu ranije izrađenih projekata. "Ovo je primjer kako promjene u zakonodavstvu mogu stvoriti komplikacije čak i kada su projekti u potpunosti usklađeni s tada važećim propisima", naglašavaju.
Višenamjenska dvorana – projekt od javnog interesa
Višenamjenska dvorana na Trgu HBZ-a zamišljena je kao prostor za kulturna i društvena događanja, što ovaj projekt čini važnim za lokalnu zajednicu. "Rješavanje problema buke ključan je korak kako bi dvorana što prije bila privedena svojoj svrsi", kažu za Dalmaciju Danas iz Grada. Trenutni izazovi usporavaju završetak projekta, ali iz Grada ističu kako su odlučni u nastojanjima da pronađu prihvatljivo i trajno rješenje.
Ipak, mora se naglasiti da ovaj slučaj pokazuje kako naizgled tehnička pitanja mogu postati kompleksna zbog preklapanja različitih propisa i promjena u namjeni prostora. Iz svega se može zaključiti da Grad Split ostaje predan rješavanju ovog izazova, istodobno ukazujući na potrebu bolje koordinacije među institucijama i jasnijih smjernica u regulaciji buke. No uz sve navedeno, ni danas nije poznato kada će se konačno otvoriti dvorana. Nekako se stječe dojam da je još uvijek službeno otvaranje miljama daleko.
"Višenamjenska dvorana projekt je od javnog interesa, a svaki korak u njegovoj realizaciji usklađujemo s nadležnim institucijama. Problemi s bukom specifični su i zahtijevaju detaljnu analizu, ali vjerujemo da ćemo uskoro pronaći optimalno rješenje", zaključuju iz Grada Splita.