HDZ-ov kandidat za splitskog gradonačelnika Zoran Đogaš danas je pred Banovinom pričao o još jednoj važnoj temi, a to je subvencioniranje domova za starije i nemoćne.
"Danas bih volio predstaviti još jednu temu koja je jako važna, a to je subvencioniranje troška smještaja u privatnim domovima za starije i nemoćne. Ono što je važno naglasiti je da je oko 1.120 ljudi smješteno u domovima Splitsko-dalmatinske županije i tu postoji jedan dio koji se subvencionira. Troškovi su oko 3.500 kuna, međutim u privatnim domovima je 740 korisnika, u tzv. obiteljskim domovima ima 421 korisnik. Tamo cijene znaju biti do 7.500 kuna, što je jako veliko i mislimo da bi Grad trebao subvencionirati jedan dio troška za naše građane koji su to zaslužili, trebaju dostojanstveno živjeti. Stvarali su ovaj grad i nas. Tu planiramo izdvojiti 800 kuna subvencije za naše građane.
Prosječna mirovina je oko 3.000 kuna, razmišljamo o cenzusu od 4.000 kuna, svi ispod toga bi dobili te subvencije, to bi Gradu predstavljalo trošak od svega 3.8 do 4.8 milijuna kuna, ovisno o tome koji građani imaju prebivalište u Splitu i imaju pravo na to", kaže Đogaš.
Kaže da to nije velik trošak i da građani zaslužuju to.
"Ono što je još važno kazati je da ja imam jedan projekt na Medicinskom fakultetu, koji se radi zajedno sa NZJZ-om i Ministarstvom zdravstva koji govori o tome da trebate integrirano pomoći starijim ljudima. Nije to samo smještaj, postoji ideja o dnevnim boravcima, tu Osijek prednjači i tu se mogu dobiti sredstva iz EU. Naš projekt na Medicini je vrijedan 2.5 milijuna eura i tu je novost taj integrirani pristup skrbi za starije i nemoćne, to je nešto za što ću se zalagati", pojašnjava.
Zatim je sve povezao s pričom o vrtićima.
"S dječjim vrtićima stojimo toliko loše, nije mi bitno zbog čega je to tako nego mi je bitno da je trenutno stanje gore nego u bilo kojem velikom gradu u Hrvatskoj, gore nego u Zadru, a daleko gore nego u Šibeniku. Od 8.148 djece, samo ih je 6.106 koji su u vrtićima, to je manje od 75 posto, a postoje velika europska sredstva i to je ono o čemu sam počeo govoriti.
Europa daje sredstva kroz Nacionalni plan oporavka i održivosti. Samo Ministarstvo znanosti i obrazovanja ima 7.5 mlrd kuna na raspolaganju, od toga za vrtiće 1.22 mlrd kuna. Mi moramo to iskoristiti, ovaj čas samo su dva naša vrtića ušla - Pujanke i Kila, još će vjerojatno Pazdigrad i Stobreč, ali tu možemo sve riješiti. Tu je onaj dio priče o bolničkim vrtićima i nadogradnja postojećih vrtića. Zašto spajam te dvije priče? Zato što to osigurava mladim obiteljima normalan život i funkcioniranje", kazao je za kraj Đogaš.
Novinari su ga upozorili da je prosječna mirovina 2.500 kuna i da 800 kuna subvencije ne bi bilo dovoljno da se plati privatni dom.
"Budžet grada nije dovoljan da pokrije sve troškove, mi moramo misliti na povećanje prihoda. Komunalni doprinosi - to je stvar koja se mora ubrzat, 1700 građevinskih dozvola ovaj čas čeka. Europski projekti, državna pomoć, sve je to način kako se moramo izborit za to. Ja mislim da bi taj dio subvencije morao ići do 2.000 kuna što je već ozbiljna priča, to bi na razini grada bilo 10 do 11 milijuna. Moramo povećavat rashode u tom dijelu za osjetljive skupine", pojasnio je.