Kako doznaje Index, splitsko Općinsko državno odvjetništvo zbog proceduralnih je razloga odbilo primiti posebno vještačenje Medicinskog fakulteta u Zagrebu za slučaj smrti Vladimira Matijanića, koje je naručilo još u studenom prošle godine. Kako neslužbeno doznaje Index, izvješće je vraćeno jer nije bilo jasno navedeno da ga je proveo upravo taj fakultet!?
Valja naglasiti da Općinsko državno odvjetništvo u Splitu radi na kaznenom predmetu koji se vodi protiv nepoznatih počinitelja zbog postojanja osnovane sumnje na počinjenje kaznenog djela nesavjesnog liječenja Vladimira Matijanića. Od kolovoza do studenog prikupilo je svu relevantnu dokumentaciju od svih mjerodavnih institucija.
Pribavljeni su, između ostalog, inspekcijski nalaz Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske i Kliničkog bolničkog centra Split, izvješće Hrvatske komore medicinskih sestara, kao i Hrvatske liječničke komore te cjelokupna potrebna medicinska dokumentacija.
Zaprimljeni su i nalaz te mišljenje sudsko-medicinskog vještačenja Zavoda za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Od tog istog fakulteta u studenom je zatraženo novo vještačenje.
Vraćeno na doradu
"Nakon provedenih izvida i temeljem pribavljene relevantne dokumentacije 11. studenog 2022. naložili smo multidisciplinarno medicinsko vještačenje te njegovo provođenje povjerili Zavodu za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Zagrebu, koji će odrediti vještake radi očitovanja, u nalazu i mišljenju, na sve tražene okolnosti", rekli su nam u studenom prošle godine iz Općinskog državnog odvjetništva u Splitu, piše Index.
Kako su tada pojasnili, provođenje naloženog multidisciplinarnog vještačenja neophodno je za donošenje pravilne državnoodvjetničke odluke. Sada je i to vještačenje gotovo, no zbog proceduralnih razloga je vraćeno na doradu. Naglasimo, od smrti Vladimira Matijanića do danas je prošlo točno sedam mjeseci.
Do sada nije odgovarao nitko
Valja naglasiti da do sada nitko nije odgovarao za smrt Vladimira Matijanića. Činjenica je da je Matijanić umro u popodnevnim satima 5. kolovoza prošle godine, i to nakon što je danima tražio pomoć splitskih liječnika, a hitna ga je odbila odvesti u bolnicu.
Činjenica je i da je Matijanić od utorka do petka tog kobnog tjedna tražio pomoć splitskih liječnika. U ta četiri dana ne samo da nije bio hospitaliziran nego nije bio ni adekvatno pregledan.
Zdravstvena inspekcija još je u kolovozu prošle godine utvrdila niz nepravilnosti u slučaju Matijanić, no posebno povjerenstvo Ministarstva zdravstva, koje je oformio još uvijek aktualni ministar zdravstva, HDZ-ov Vili Beroš, postupajući po tom inspekcijskom nalazu zaključilo je kako nije bilo većih nepravilnosti.
Matijanićeva smrt je dokaz da zdravstveni sustav funkcionira!?
"Zdravstveni sustav funkcionira", glavni je zaključak tog povjerenstva. Komora medicinskih sestara je zbog, kako kažu, nedostatne dokumentacije odlučila da neće pokretati postupak protiv medicinskog osoblja u slučaju Matijanić. Raspravljali su o Matijaniću tek s pozicije etike i zaključili da nije prekršen Etički kodeks.
Hrvatska liječnička komora zaključila je da su u postupanju liječnika uključenih u liječenje Vladimira Matijanića poštovane temeljne odredbe liječničke djelatnosti, pacijent je imao dostupnu zdravstvenu skrb na razini primarne, specijalističko-konzilijarne i tercijarne zdravstvene zaštite te nisu učinjeni stručni propusti liječnika koji se mogu povezati s nepovoljnim tijekom bolesti covid-19.
"Događa se da netko premine"
Matijanić je iza sebe ostavio audiozapise među kojima je i onaj razgovora s dežurnim liječnikom, koji mu je bahato poručio da se javi za pet dana, jedva mu dajući da dođe do riječi. Šef KBC-a Julije Meštrović rekao je da u tim razgovorima nije bilo stručne pogreške.
"Događa se da netko premine", rekao je HDZ-ov šef splitske Hitne Leo Luetić, objašnjavajući zašto hitna pomoć nije hospitalizirala Matijanića po prvom dolasku njegovoj kući, nego su pri drugom dolasku, sat i pol kasnije, konstatirali smrt.
Početkom listopada prošle godine Ured pučke pravobraniteljice Tene Šimonović Einwalter osporio je zaključak posebnog povjerenstva Ministarstva zdravstva. Ured pravobraniteljice smatra kako u tom slučaju nije bilo "detaljne analize, stručne ocjene ili utvrđenja mogućih propusta". Zatražila je proširenje nadzora u slučaju Matijanić, no ministar Beroš smatra da je slučaj Matijanić - zaključen.
Tražio je pomoć splitskih liječnika. Nije ju dobio
Za sada nitko nije preuzeo odgovornost za njegovu smrt, a sedam mjeseci od njegove smrti i dalje nemamo odgovor na pitanje kako Matijaniću, čovjeku s toliko ozbiljnih podliježućih bolesti, koje su ga činile posebno rizičnim za težak oblik covida, nije pošlo za rukom da u četiri dana bude temeljito i adekvatno pregledan.
Na obljetnicu šest mjeseci od smrti Vladimira Matijanića cehovsko udruženje novinara, Hrvatsko novinarsko društvo, održalo je prosvjed u Zagrebu. Ministar Beroš je uoči prosvjeda prozvao HND da smrt kolege koristi za ostvarivanje političkih ciljeva, piše Index.
Beroš optužio novinare da smrt kolege koriste u političke ciljeve
"Moju ostavku možete tražiti, ali nemojte kao novinari koristiti smrt svog kolege za neke druge političke ciljeve", poručio je u priopćenju. Beroš je tada podsjetio da je njegovo ministarstvo istražilo smrt Matijanića i 24. kolovoza iznijelo stručno mišljenje i zaključke inspekcijskih tijela.
"Šest mjeseci nas uvjeravaju, lažu, manipuliraju da je sve bilo u redu. Ovo je sve djelovalo kao povjerenstvo za saniranje štete", rekao je predsjednik HND-a Hrvoje Zovko na tom prosvjedu.
Podsjetimo, Vladimir Matijanić umro je u petak, 5. kolovoza u popodnevnim satima nakon što je danima tražio pomoć splitskih liječnika, a hitna ga je odbila odvesti u bolnicu. Matijanić je imao Sjogrenov sindrom (autoimunu bolest veziva) i intersticijsku bolest pluća te se sumnjalo na još dvije autoimune bolesti. Obolio je i od covida.
U četiri posljednja dana života nije bio pregledan niti je dobio medicinsku skrb
Činjenica je da je Matijanić od utorka do petka tog kobnog tjedna tražio pomoć splitskih liječnika. U ta četiri dana ne samo da nije bio hospitaliziran nego nije dobio ni adekvatan zdravstveni pregled. Primljen je na Hitnom prijemu splitske Infektologije 2. kolovoza, kamo je došao sa simptomima covida, no otpušten je kući.
Dva dana kasnije, 4. kolovoza te 5. kolovoza, na dan smrti, više je puta zvao splitsku Infektologiju i medicinskim djelatnicima izgovorio sve dijagnoze koje ima te im rekao da nema snage napraviti ni nekoliko koraka. "Javite se za pet dana ako ne bude bolje" i "pišajte u lonac pored kreveta" su savjeti koje je među ostalima dobio od splitskih medicinskih djelatnika.
Matijanić nije adekvatno pregledan i hospitaliziran, a do sada nitko zbog toga nije odgovarao
Matijanić je 5. kolovoza od ekipe hitne pomoći koja je došla u njegov dom na intervenciju tražio da ga hospitalizira, no ostavili su ga kod kuće. Objasnili su mu da ima "normalne simptome covida". Isti tim hitne pomoći došao je sat i pol kasnije te ga je neuspješno reanimirao i na kraju proglasio smrt.
Sedam mjeseci nakon tragičnog događaja i dalje nemamo odgovor na pitanje kako Matijaniću, čovjeku s toliko ozbiljnih podliježućih bolesti, koje su ga činile posebno rizičnim za težak oblik covida, nije pošlo za rukom da u četiri dana bude temeljito i adekvatno pregledan.
O tome se diskutiralo, a na posebnoj konferenciji za novinare Ministarstva zdravstva se i očitovalo povjerenstvo tog ministarstva koje je istraživalo okolnosti Matijanićeve smrti. Gotovo svi članovi slijegali su ramenima na upit kako je moguće da Matijanić nije hospitaliziran i adekvatno pregledan.
Nisu dali uvjerljiv odgovor, no složili su se da je u slučaju njegove smrti zdravstveni sustav funkcionirao bez pogreške. Točnije, rekli su kako je Matijanić trebao biti pregledan, no sam si je kriv što nije.
Pročitajte više na Indexu.