Da Splićani zaista vole svoju Dioklecijanovu palaču, moglo se još jednom jasno vidjeti po ovotjednim burnim reakcijama na obnovu istočnog zida, točnije na fasadu zgrade u sklopu zida. Struka je rekla svoje, sve je obavljeno po najvišim standardima, a činjenica je da ista takva - betonska fasada, "krasi" dio istočnog zid još od kraja 19. stoljeća.
"Točna godina nije poznata, ali kuća Lukačićeva 1 je građena u 19. stoljeću. Žbuka je bila cementna, a to se moralo dogoditi krajem 19., početkom 20. stoljeća, kada se prvi cement pojavljuje", rekao nam je arhitekt Nebojša Cingeli.
No, bez obzira na poštivanje svih propisa tijekom restauracije, mnogi se pitaju jesu li se boja ili stil fasade zgrade mogli uskladiti s bojom samog antičkog kamena palače. Upravo ovo pitanje postavili smo još srijedu pročelnici Konzervatorskog odjela u Splitu, a otkrila nam je da će možda dogoditi korekcije boje žbuke koja je izazvala brojne komentare.
"Sanacija je obavljena po najvišim standardima. Ovoga tjedna imali smo dva sastanka na terenu na ovu temu i iznijela sam prijedlog da se žbuka uskladi s tonalitetom kamena zida. Naglašavam da je žbuka koja se koristila za vrijeme sanacije visoke kvalitete i koristi se na starim zgradama. Zid palače je ipak nešto posebno i ne možemo ga uspoređivati sa sanacijom stare kuće. Ovo je bitno u kontekstu kada je Grad Split odlučio sanirati cijeli istočni zid i učiniti ga reprezentativnim", otkriva nam konzervatorica Gamulin napominjući da će se njen prijedlog biti tema skorog sastanka predstavnika Grada Splita, izvođača i nadležnih inženjera.
"To će se moći napraviti isključivo u slučaju pristanka Grada, odnosno Odsjeka za staru gradsku jezgru. Grad bi u tom slučaju snosio dio troška zahvata. Nisam primijetila da se za vrijeme dosadašnjih razgovora itko usprotivio ovom prijedlogu, no sve će se morati konkretizirati kroz zapisnik. Morate znati da tu postoji stručni i projektantski nadzor, svi su involvirani od početka", ističe Gamulin napominjući da je u sanaciju uložen golem trud i da nas tek malo dodatnog napora dijeli od situacije s kojom bi svi bili zadovoljni.
Nadamo se da će Grad Split pokazati benevolentnost prema ovoj ideju, a sve u cilju da ponos grada, Dioklecijanova palača, zablista u punom sjaju, kakvi zaslužuju i Splićani i njihovi gosti.