Arheološka iskopavanja helenističkih bedema antičkog Epetija u Stobreču, provedena od proljeća do jeseni ove godine, iznjedrila su otkriće koje hrvatska javnost prepoznaje kao značajan doprinos razumijevanju bogate kulturne povijesti ovog područja. Ovo povijesno blago, smješteno ispod razine ceste i mora, uzburkalo je interes struke i javnosti, a važnost lokaliteta dodatno je istaknuta dolaskom ministrice kulture i medija, dr. sc. Nine Obuljen Koržinek, koja je lokalitet posjetila krajem rujna.
Unatoč značaju otkrića, sudbina stobrečkih bedema ostaje neizvjesna. Iskopavanja, pokrenuta kao uvjet za izdavanje građevinske dozvole privatnom investitoru, prestala su s prestankom komercijalnog interesa sredinom prošlog mjeseca.
Danas bedemi, izloženi atmosferilijama, podzemnim vodama i potencijalnim strukturnim problemima, stoje ograđeni metalnom ogradom, bez jasne strategije zaštite ili daljnjeg istraživanja. Pitanje očuvanja ovog baštinskog bisera sada se postavlja pred Ministarstvo kulture i medija, dok lokalna zajednica apelira na hitne mjere zaštite i osnivanje muzeja i arheološkog parka.
Hoće li stobrečki bedemi dobiti zasluženu zaštitu i postati dio kulturne ponude regije ili će ostati tek podsjetnik na neiskorišteni potencijal, pitanje je koje zahtijeva žurno djelovanje.
Upitali smo Ministarstvo kulture i medija koja je budućnost ovog lokaliteta, što se poduzima za zaštiti helenističkog bedema koji se većim dijelom našao pod vodom...
U odgovoru koji smo zaprimili sinoć Ministarstvo navodi da su istraživanja u Stobreču započela u travnju 2024. godine nakon što je Konzervatorski odjel u Splitu Ministarstva kulture i medija izdao prethodno odobrenje Institutu za arheologiju iz Zagreba.
"Voditeljica istraživanja je arheologinja dr.sc. Marina Ugarković, a istraživanja se rade pod stalnim nadzorom djelatnika Konzervatorskog odjela u Splitu. Istraživanja su pokazala da je riječ o jednom od najvrjednijih ostataka antičkih grčkih bedema u Europi, a sigurno najbolje sačuvanim na području Hrvatske. Pronađeno je naime otprilike 70 metara grčkog bedema Epetija, te brojni arheološki ostaci od razdoblja kasne bronce do kasne antike", navodi se u odgovoru.
U nastavku su stigle optimistične vijesti.
"Nakon što su na zahtjev investitora istraživanja privremeno prekinuta u studenom 2024. godine, od ovog tjedna će ponovo biti nastavljena. Konzervatori su i tijekom istraživanja i za vrijeme prekida, kao što će biti i u nastavku, u intenzivnoj suradnji s timom istraživača, kao i s investitorom koji je upoznat sa svim obvezama prema Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
Podsjećamo, Ministarstvo kulture i medija predložilo je uređenje arheološkog parka zbog iznimne vrijednosti ovog lokaliteta, o čemu se javno odredio i Grad Split. Nakon što nam Institut za arheologiju podnese konačni izvještaj o istraživanjima, znat ćemo i konačni obuhvat arheološkog parka u kojem će biti konzervirani i prezentirani najvrjedniji nalazi antičke arhitekture", stoji u pisanom odgovor na upit Dalmacije Danas.
Raduje potvrda Ministarstva da se ustraje na uređenju arheološkog parka što bi zauvijek moglo promijeniti budućnost Stobreča kao naselja koji ima svjetsku arheološku znamenitost koja bi po svemu viđenom mogla konkurirati i za UNESCO-ovu listu. Podsjetimo, Ivica Puljak je u izjavio za Dalmaciju Danas rekao da će podržati ideju muzeja i arheološkog parka u Stobreču.