"Općinski kazneni sud u Zambiji danas je trebao osloboditi uhićene Hrvate, odnosno pustiti ih da se brane sa slobode, međutim to se nije dogodilo. Iako su ispunili uvjete jamčevine, istekla im je boravišna viza.
Njihov odvjetnik zatražio je od Imigracijskog ureda da im se produže boravišne vize, međutim oni su to odbili učiniti jer po zambijskom zakonu ne mogu odobriti boravišnu vizu ljudima koji su u pritvoru", javila je reporterka Dnevnika Nove TV Danka Derifaj iz Zambije.
"Naložili su im da moraju platiti po osobi 18.000 zambijskih kvača, kako bi dobili boravišnu vizu. To je nekih 800 do 900 dolara. Odvjetnik sada skuplja taj novac. Ukoliko ga uspije skupiti, odnosno čim ga uspije prikupiti, Hrvati bi se mogli braniti sa slobode, doći na ročište koje je 23. siječnja, a tada, tužiteljstvo, kako doznajemo, sprema neke nove svjedoke - prema informacijama koje smo dobili od kolegice sudske izvjestiteljice.
Koji su to svjedoci, ne zna se. Ona je prepričala da naši sugrađani nisu uhićeni na osnovu dojave djelatnice hotela, kako se moglo pročitati u medijima, već na osnovu, anonimne dojave zabrinutog građanina koju je primila zamjenica šefa Imigracijskog ureda te je obratila pažnju aerodromskoj kontroli da provjere sumnjive Hrvate koji se tamo nalaze s djecom.
Aerodromska kontrola u njihovim putovnicama nije našla pečat Konga, a djeca su bila iz Konga i to im je bila dovoljna sumnja da ih pritvore. Za sada drugih dokaza nemaju.
Također smo doznali, po zambijskom zakonu su oni smjeli biti u pritvoru 48 sati i nakon tog vremena je morala biti podignuta optužnica, no oni su ih držali tri tjedna. Nakon toga je njihov odvjetnik upozorio sud da se radi o protuzakonitom držanju ljudi u pritvoru i nakon toga su digli optužnicu", javlja Danka Derifaj.
Pitanje vize
Hrvati uhićeni u Zambiji pod sumnjom u trgovinu ljudima trebali su biti pušteni iz pritvora i svoju nevinost dokazivati sa slobode, no još uvijek nisu rIješeni svi problemi oko potrebne dokumentacije koju je od njih tražio sud.
Iako su još tijekom vikenda ispunili gotovo sve zahtjeve zambijskog pravosuđa za izlazak pod jamčevinom, ostalo je pitanje vize koja im omogućava boravak u zemlji, jer im je dosadašnja, s kojom su ušli u zemlju početkom prosinca, sada istekla.
Od Hrvata se traži da reguliraju svoje boravište, odnosno da dobe privremene dozvole za boravak u Zambiji te plate još po tisuću dolara, nakon što su u istom iznosu platili i jamčevinu.
Troškove su dosad svi uhićeni platili sami, dok im u regulaciji boravišta i pronalasku 16 domaćih stanovnika koje će jamčiti za njih dok su u zemlji pomaže odvjetnik, kojeg su također sami angažirali, kao i hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova koje im pruža konzularnu pomoć.
Četvero djece koju su ova četiri para namjeravala posvojiti smješteno je preko Centra za socijalnu skrb.
"Oni su u zambijskoj ustanovi za smještaj maloljetne djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Zambijske vlasti, s obzirom na ove optužbe, smatraju da djeca nisu hrvatski državljani, bez obzira na to što imaju sve hrvatske dokumente", rekao je za Dnevnik Nove TV ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić.