Svrab je opet među učenicima splitskih škola, a kako doznajemo zabilježeni su i prvi slučajevi u vrtićima u Splitu.
Bolest koja se još u narodu naziva šuga, a medicinski scabies, zarazna je bolest čiji je glavni simptom neugodan svrbež kože. Bolest uzrokovana parazitom lako se preosi s čovjeka na čovjeka, a prijenos se uglavnom događa izravnim kontaktom premda je moguć i prijenos zaraženim rubljem i posteljinom. S obzirom na to da se prenosi dodirom, svrab se može prenijeti i tijekom spolnog odnosa pa se ubraja i u spolno prenosive bolesti.
Svrab kože je načelno bezopasna bolest koja sa sobom često nosi i stigmu loših higijenskih navika. Međutim i u dobrim higijenskim prilikama osoba se može zaraziti sa svrabom, posebice u zatvorenom kolektivu (kao što su škole i vrtići).
ŠUGA SE POJAVILA U POZNATOM BUTIKU ODJEĆE? Ljudi masovno prijavljuju simptome zaraze!
A obzirom da se svrab opet pojavio u gradu podno Marjana, to je bio povod za razgovor s epidemiologinjim NZJZ-a Splitsko-dalmatinske županije doc.prim.dr.sc. Dianom Nonković.
Do nje nisu stigli podaci o oboljelim učenicima iz splitskih osnovnih škola (mi znamo za dvije škole u kojima je kod nekolicine učenika potvđen svrab) kao ni podaci o djeci koja pohađaju vrtiće na području Grada Splita. Nonković kaže da u većini slučajeva prijave dođu kasno, bilo od strane liječnice školske medicine, pedijatara. Kasno u smislu da se više ne stignu poduzeti kvalitetnije preventivne mjere.
"Nažalost prijave dolaze dosta kasno tako da mi i dosta kasnije saznamo za pojavu nego što bi bilo potrebno poduzeti bolje i kvalitetnije preventivne mjere.
Nikada nije bilo, ne samo u Hrvatskoj, nego i u svijetu da svraba nije bilo samo što je nekih godina ta pojavnost manja, nekih veća. Od ovog Covida imam osjećaj da su svi uzročnici zaraznih bolesti nekako sada došli na svoje i da je ova godina baš epidemijska i za viruse i za bakterije pa tako i za neke parazite", kazala je epidemiologinja Nonković.
"Dragi roditelji, pojavi se svrab..."
Zanimalo nas je kao reagirati u slučaju kao što je ovaj iz splitskog vrtića gdje se pojavio svrab, a o čijoj pojavi su roditelji obavješteni putem obavijesti na vratima vrtića.
"Dragi roditelji, u našem vrtiću se pojavi svrab. Molimo Vas da obratite pozornost na Vaše dijete i ukoliko primjetite ili sumnjate da bi i Vaše dijet emoglo biti zaraženo, molimo Vas da nas o tome obavijestite kako bismo obavijestili nadležnu liječnicu, a Vi Vašeg pedijatra te na vrijeme poduzeli sve radnje koje su potrebne u sprječavanju zaraze. Hvala na razumijevanju. Odgajateljice"
"Važno je znati da se bolest prenosi izravnim kontaktom kože na kožu, spavanjem u istom krevetu, moguće je i spolnim odnosnom, a rijetko je to preko rublja, odjeće i posteljine.
Ako se ostvario neki bliski kontakt kože na kožu s oboljelim koji je trajao 5 do 10 minuta, to bi bio nekakav bliski kontakt koji bi kod te osobe koja je bila u kontaktu mogao izazvati bolest.
Uobičajeno rukovanje, zagrljaj, ne smatra se rizičnim kod ovog klasičnog oblika svraba dok kod nekih drugih oblika svraba čak to može biti nekakav rizik ali najveću važnost u toj brzini kako se bolest prenosi je gustoća smještaja. Ondje gdje imamo kolektive, onda je tu naravno i veća vjerojatnost da se prenesu ti živi uzročnici ili njihove ličinke", pojasnila je.
Uvriježeno mišljenje da se svrab javlja u higijenski lošijim uvjetima ili nerazvijenim zemljama, možemo li reći da je to istina, upitali smo ju.
"To apsolutno nije istina, to je bolest koja pogađa ljude svih rasa i svih društvenih slojeva. Pojavljuje se u svim državama svijeta. Postoji podatak da se godišnje prijavi oko 300 milijuna oboljelih u svijetu, a svake godine je situacija drugačija jer se broj oboljelih ciklički mijenja. Najviše od 2014. godine je to u nas krenulo sve više i više. Je li to jer liječnici sada više prijavljuju ili je uistinu više oboljelih, to je teško razlučiti".
Zanimalo nas je pogađa li ova zarazna bolest češće djecu ili odrasl.e
"Kod odraslih osoba to se najčešće događa u nekim kolektivima, pa su nam posebno najčešće podložni oni koji su u nekom obliku institucionalne skrbi naročito ako ima više u tom bliskom kontaktu - sobama, podložne su i osobe koje imaju loš imunitet, koji su imunološki oštećeni, imunokompromitirani pa puno jednostavnije obolijevaju. Gdje god imamo velike grupe, kolektive, to nam je uvijek rizično mjesto", odgovorila je epidemiologinja Nonković.
Kako prepoznati svrab i liječiti ga?
"Klinički je to tipičan svrbež i crveni osip, jave se male sitne papulice na koži i najčešće to bude na mjestima koja su tipična za svrab recimo između prstiju šake u karpalnim kanalima, na ručnim zglobovima, laktovima, podlakticama, pazušnim jamama, oko struka, unutarnja strana bedara i donji dio stražnjice. Ponekad kod djece može biti čak i na glavi odnosno na licu i vratu. Tipično je da je taj svrbež najjači noću i u toplini, a danju je manji. Na koži se vide male tanke krivudave sivkasto crvene linijice i na kraju budu te male sitne papulice ili mali mjehurić i kada se to grebe može nastati sekundarna bakterijska infekcija", opisuje nam glavne simptome svraba epidemiologinja Nonković.
Dijagnoza se postavlja na temelju prisutnih kliničkih smetnji, a potvrđuje dokazom uzročnika u kožnoj strugotini svježih sumnjivih promjena. Negativan nalaz ne isključuje svrab jer je u zaražene osobe obično prisutan mali broj parazita.
Svrab se liječi jednostavno: namaže se cijelo tijelo preparatom protiv scabiesa, doslovno od glave do pete i oboljela osoba treba biti pod tim gelom 24 sata. Nakon toga se tušira, a sva odjeća i posteljina se moraju oprati na visokoj temperaturi. I ukućani oboljelog bi se trebali tretirati preventivno.
Životni krug grinja se zatvara u sedam dana, od položenih ličinki parazita do larvi i odraslih jedinki prođe upravo tjedan, stoga se terapija po savjetu liječnika ponavlja još jednom.
"Oboljela osoba se moze vratiti u vrtić, školu, na posao nakon 24sata od završenog prvog tretmana (kada se namaže cijelo tijelo preparatom i kada se uništavaju žive grinje) jer tada osoba prestaje biti zarazna", istaknula je Nonković podatak koji najviše zanima roditelje oboljele djece kao i sve oboljele od te neugodne bolesti.
Pojavile su se i slatke kraste...
Impetigo ili slatke kraste je bakterijska infekcija kože koja se najčešće pojavljuje u djece predškolske i rane školske dobi, iako se može javiti u svakoj dobi, a pogodila je također i splitske vrtiće.
Najčešće se javlja na koži lica, oko nosa i usta iako se može javiti bilo gdje na koži. Na koži nastaju mjehuri, a potom rane prekrivene krastama boje meda i zato je bolest poznata u narodu kao medene kraste ili slatke kraste. Obično se javlja u toplim, vlažnim uvjetima i lako se širi među osobama koje su u bliskom kontaktu.
"Slatke kraste su jedna vrsta imeptiga odnosno bakterijske infekcije i ako se te krastice gule odnosno skidaju i diraju onda se one mogu prenositi dalje po tijelu, a mogu se prenositi na drugu osobu što se najčešće događa u obitelji kada dijete jedno od drugoga to dobije. Liječenje je vrlo učinkovito, postoje dezinficijensi kojima se te krastice mogu tretirati. Preporuča se to područje malo i prikriti da dijete ne bi to čupkalo, a ako su se baš jako prošire po tijelu onda se može dati antibiotik na usta"; pojasnila je Nonković i kako ide tijek liječenja.
Gore spomenuti svrab, pa sada i slatke kraste koje haraju među splitskom djecom nisu nikakva novost, smatra Nonković.
"Nikakve to nisu posebne bolesti, uvijek su bile i bit će ih. Kao što postoje uši, dječje gliste i ostale zarazne bolesti, no ranije su roditelji to puno jednostavnije i bezbolnije prihvaćali, a danas kada imamo doktora Google-a i društvene mreže onda se o tome previše raspravlja i daje se prevelika važnost nekim stvarima koje uistinu ne bi trebale biti toliko važne", naglasila je za kraj našeg razgovora.