U odnosima Društva Marjan i Javne ustanove za upravljanje Park šume Marjan ne cvate cvijeće. "Tradicija" loših odnosa nastavila se i ovih dana, kada je Društvo Marjan uputilo dopis gradonačelniku Splita, Andri Krstuloviću Opari, povodom pitanja koje je društvo postavilo Javnoj ustanovi i odgovora koje su dobili.
Društvo gradonačelnika upozorava na, kako kažu, neprihvatljivo postupanje Javne ustanove za upravljanje Park šumom Marjan na njihove javno upućene upite i zamolbe. Upiti su se odnosili na uređenje zapuštenih šumskih područja Park šume Marjan - ulicu V. Lisinskog i ispod Prve vidilice, gotovo u samom centru grada, nekoliko desetaka metara od stambenih objekata u Varošu i Mejama. Posebno su istaknuli da nisu u pitanju privatne površine već površine u vlasništvu ili posjedu Grada Splita.
"Uvidom na terenu evidentno je da je predmetno zaštićeno šumsko zemljište katastrofalno zapušteno i neodržavano, da je cijela površina šume prepuna sitnog i krupnog otpada kojeg nitko niti ne pokušava očistiti, da su stabla u šumi stara i bolesna, a ima i sasvim suhih stabala. Kad se tome pridodaju naslage suhe trave, suhih grana i borovih iglica, pomiješanih s komunalnim otpadom, nije potrebno posebno isticati kolika je opasnost od izbijanja požara.
Nedopustivo je da gotovo u centru grada u neposrednoj blizini kuća u Varošu, umjesto uređene i održavane šumske površine postoji katastrofalno zapušteno i opasno smetlište" - naveli su u svome upitu iz Društva Marjan.
Društvo u dopisu gradonačelniku navodi da su umjesto očekivanog saniranja i uređenja predmetnih parcela zaprimili omalovažavajuće, pa čak i uvredljive odgovore.
Dopisu su priložili najnovije fotografije zapuštenih područja Park šume Marjan od 07. listopada 2017., za koje vjeruju da kod gotovo svake osobe izazivaju osjećaj nelagode i straha, ali ne, kako navode, i kod osoba zaduženih za održavanje ovih područja, jer po njima ni nakon više od 30 dana od naše zamolbe ništa nije napravljeno.
Društvo Marjan se požalilo da im je neprihvatljiva, kažu, često korištena izlika kako će Javna ustanova pokupiti komunalni otpad tek nakon što udruga Help očisti prostor.
Prikupljanje odbačenog narkomanskog pribora
Posebno napominju da volonteri udruge Help, koji besplatno izvode radove prikupljanja odbačenog narkomanskog pribora, -nisu osobe posebno obučene za prikupljanje odbačenog narkomanskog pribora, već su u pitanju uglavnom mladi ovisnici u postupku liječenja ili odvikavanja od droge, koji, koristeći posebne rukavice kojima prikupljaju odbačene igle u kartonske kutije.
Nejasno je, piše Društvo Marjan, iz kojih razloga se uopće angažiraju volonteri udruge Help kad i djelatnici Javne ustanove, zaposleni na održavanju šume, u što spada i uklanjanje komunalnog otpada, mogu koristiti opremu (rukavice, cipele i kartonske kutije) za prikupljanje odbačenog narkomanskog pribora, kad naiđu na takvu vrstu otpada.
Što se tiče obima posla za uklanjanje komunalnog otpada s predmetnih površina, Društvo Marjan naglašava da se radi o količinama koje, zajedno s odbačenim narkomanskim priborom, može ukloniti, sa svake od navedenih površina, jedna jedina osoba i to tijekom jednog radnog dana, uz uvjet da stvarno i efektivno odradi 8 radnih sati uz pravo na odmor (stanku) od 30 minuta.
Društvo u dopisu zaključuje da uklanjanje otpada s predmetnih površina ovisi o voljnom momentu i organizacijskim sposobnostima osoba zaduženih održavanje Park šume Marjan, a pitaju se jesu li možda u pitanju osobne navike nadležnih osoba, kojima su ovakvi prizori 11 zaštićenom dijelu prirode uobičajeni.
„Nameće se i pitanje kako Javna ustanova sa svojih 60-ak zaposlenika, od kojih najmanje 20 održava šumu i čistoću Park šume Marjan, izvodi šumarske radove, koji su ipak složeniji posao od prikupljanja komunalnog otpada, kad nisu u stanju biti organizirati uklanjanje komunalnog otpada iz šume.
"U opasnosti stoljetna marjanska šuma"
Također, držimo neprimjerenim pripisivati ovakve prizore nekulturi naših sugrađana, jer su pojedini uzorci smeća iz vremena bivše države, što znači da predmetne površine nisu godinama očišćene“ – nastavlja u dopisu Društvo Marjan.
Kažu da im je nejasno na čemu ravnatelj Javne ustanove temelji svoje javno izrečene tvrdnje kako je Javna ustanova zadužena za održavanje samo onog dijela Park šume Marjan koji je obuhvaćen Programom gospodarenja, kad za takve tvrdnje ne potvrđuje niti jedan akt Javne ustanove.
U dopisu nadalje ističu da kada se zapuštenim šumskim površinama pridoda i činjenica da je hidrantska mreža na Marjanu uglavnom neispravna, osim što se time dovodi u opasnost stoljetna marjanska šuma, ovakvim postupanjem dovode se u opasnost ljudska imovina s obzirom na to da se predmetne lokacije doslovno nalaze nekoliko desetaka metara udaljene od stambenih zgrada.
Društvo postavlja pitanje treba li doći do tragedije, pa da nadležna ustanova počne obavljati djelatnosti zbog kojih je i osnovana, a to su zaštita, održavanje i očuvanje promicanje Park šume Marjan, a ne samo njenih pojedinih područja. Zar ovoljetni katastrofalni požar za njih očito nije bio dovoljno upozorenje?“ – pitaju se.
Gradonačelnikov autoritet
Društvo na kraju moli gradonačelnika da svojim autoritetom poduzme sve kako hi se predmetna područja Park šume Marjan u vlasništvu Grada Splita, konačno počela redovito održavati, kako dolikuje zaštićenoj prirodnoj vrijednosti i kulturnom krajoliku Marjana.
„Sigurni smo da se navedeni problemi mogu brzo i efikasno riješiti upravo onako kako ste to nedavno pokazali na primjeru rješavanja dugogodišnjeg problematičnih situacija na Marjanu poput početka saniranja urušenog zida na početku Botićevog šetališta, uređenja skala na Trumbićevoj obali te čišćenja i zatvaranja pristupa vozilima u šumu pored Kaštela. Vjerujemo da ćete svojim autoritetom osigurati da i Javna ustanova za upravljanje Park šumom Marjan, poput drugih gradskih firmi, konačno počne obavljati poslove zbog kojih je osnovana“ – zaključno piše Društvo Marjan u dopisu gradonačelniku.
"Parcele su zapuštene, ali..."
Robert Koharević, ravnatelj JU za upravljanje Park šumom Marjan u svom odgovoru na prvi upit Društva Marjan kazao je da predmetna parcela nije u sustavu održavanja javnog gradskog zelenika.
Složio se s Društvom da je parcela zapuštena, ali i naglasio da smeće koje se nalazi tamo pripisuje (ne)kulturi sugrađana koji na taj način zagađuju okoliš.
Što se tiče saniranja stanja na predmetnoj parceli, najavio je sanaciju zemljišta u dogovoru s gradom Splitom i ostalim komunalnim tvrtkama, kao i prije nekoliko godina.
„Dopise poput ovih ne smatramo konstruktivnom suradnjom, jer ovim samo dokazujete svoju želju za kritiziranjem stanja u Park šumi Marjan i pukim pronalaženjem loših primjera u javnosti. Naziv dopisa "javni upit" nas ništa više ne obvezuje od "običnog", a pošto to vama očito imponira nastavite i dalje dopise imenovati sukladno vašem trenutnom raspoloženju i bogatstvu hrvatskog pravopisa.
"Destrukcija, kritika, podizanje kaznenih prijava..."
Nemam namjeru ulaziti u rad vaš Društva, no jeste li se ikada zapitali zašto imate toliko malo članova jer kako i sami pišete u svom Strateškom planu djelovanja za 2015. - 2019. u Swot analizi to vidite kao unutarnju slabost. Misao voditelja vas koji vodite Društvo je samo destrukcija, kritika, podizanje kaznenih prijava (koje kasnije budu odbačene), verbalni napad na mene kao ravnatelja putem društvenih mreža, prozivanje zaposlenika Javne ustanove, koji su za vas "uhljebi koji ne rade svoj posao", a sve u želji za samopromocijom. Jeste li se ikada zapitali kako našim sugrađanima koji bi se i pridružili vašem Društvu to ne odgovara“ – napisao je ravnatelj Koharević.
Onda se prisjetio kako je Društvo nekada funkcioniralo…
„Nekoć je Društvo Marjan u svojim redovima imalo ugledne građane, intelektualce ovog Grada koji bi svojim volonterskim radom pripomogli boljitku Marjana (a ne kao sada gdje je predsjednik primao naknadu-plaću za svoj rad), a danas nije takav slučaj jer ste svoje neistomišljenike potjerali svojim postupcima“ – napisao je.
Koharević na kraju svog odgovora ističe da je demokracija dala svakome pravo da piše, pita i traži, pa je Društvu Marjan rekao da i dalje rade isto, ali im je spotakao da misle da rade za dobrobit društva, Marjana, Splita.
„Mi kao tijekom javne vlasti ćemo uvijek kao i do sada odgovarati na vaše upite. Ukoliko smatrate da ovaj dopis trebate javno objaviti slobodno to i učinite“ – zaključuje Koharević.
"Radovi kreću ove zime"
U odgovoru na drugi spomenuti upit, zahvalio je Društvu na upornosti, kako je rekao, u nakani da njih kao Ustanovu stalno podsjeća što bi i na koji način trebaju raditi. „Očito vi smatrate da je to vaša obveza“ – odgovorio je Društvu Marjan.
„Ne bježeći od odgovornosti za predmetni problem želim vam odgovoriti da ćemo, kao i ostale poslove u park šumi Marjan odraditi profesionalno, u skladu s Programom gospodarenja iz 2008. godine.
Stabla su u predmetnoj parceli doznačena od strane ovlaštene stručne osobe što je dokaz da parcela nije zaboravljena i tijekom ove zime započeti ćemo radove.
Što se tiče odloženog narkomanskog otpada u dogovoru smo s udrugom HELP kako bi ponovno očistili prostor, te nakon toga ćemo mi sa svojim radnicima očistiti ostatak komunalnog otpada“ – napisao je ravnatelj i na kraju napomenuo da predmetni Odjel 14A nije bio u Programima gospodarenja iz 1970. godine i 1991. godine, nego je ubačen u važeći program iz 2008. godine upravo zato što je struka, ali u Ustanova i "Parkovi i nasadi" koji su tada održavali Marjan, smatrali za potrebnim da se to ubaci.
pitanje1 odgovor1 pitanje2 odgovor2 pismo_gradonacelniku