Društvo Marjan je poslalo upit vezano uz, kako kažu, problem zapuštene šume ispod Prve vidilice na Marjanu.
- Uvidom na terenu evidentno je da je predmetno zaštićeno šumsko zemljište katastrofalno zapušteno i neodržavano, da je cijela površina šume prepuna sitnog i krupnog otpada kojeg nitko niti ne pokušava očistiti. Također je evidentno da se na stablima na cijeloj površini ne provode šumsko uzgojni radovi propisani za ovaj odjel. Kad se tome pridodaju naslage suhe trave, grana i borovih iglica, pomiješanih s komunalnim otpadom, te da je mjesto od ranije prepoznato kao okupljalište ovisnika, o čemu su i mediji izvještavali, nije potrebno isticati kolika je opasnost od izbijanja požara, te se ovakvim postupanjem u dovodi u opasnost živote i imovinu ljudi. - kažu iz Udruge Marjan.
Predmetna čestica se nalazi u okviru Gospodarske jedinice Marjan o kojoj skrbi Javna ustanova za upravljanje Park šumom Marjan, sukladno Programu gopodarenja iz 2008. godine. Upitali smo ravnatelja Javne ustanove, Roberta Koharevića, zašto je ova čestica zapuštena i radi li se tu o propustu Ustanove.
- Parcela nije zaboravljena. U dogovoru s udrugom Help ćemo ovih dana čistiti područje od šprica i igala. Ove godine smo već 5-6 puta proveli takvu akciju čišćenja. Što se tiče šumskog dijela, stabla su označena od strane šumarskog inženjera i završetkom sezone protupožarne zaštite, ovu zimu, ćemo pristupiti sanaciji prostora i svega onoga što se treba u sklopu šumarskih radova odraditi. Svakako, parcela nije zaboravljena, ona je u sklopu Programa gospodarenja i redovito se čisti od otpada, a svako nekoliko godina se pristupa šumarskim radovima. - kazao je Koharević i dodao kako se radi o velikoj površini jer Park šuma Marjan ima 200 hekatara u okviru Programa gospodarenja, pa se parcele održavaju u ciklusima od nekoliko godina.
U Javnoj ustanovi je trenutno zaposleno 10 javnih radnika iz programa HZZ-a, koji se bave održavanjem i čišćenjem površina na Marjanu.