Gradonačelnik Andro Krstulović Opara odlučio je očistiti sve ilegalne deponije na području grada Splita. Veći ili manji ilegali deponiji mogu se naći diljem grada. Uvjerljivo najveći je onaj na cesti od Stobreča prema TTT-u, između ceste i rijeke Žrnovnice, a nalazi se na zemljištu koje je najvećim dijelom na zemljištu u vlasništvu Hrvatskih cesta. Drugi najveći je na Kopilici i nalazi se na privatnom vlasništvu.
Udruga Žrvanj iz Žrnovnice već godinama upozorava na ovaj gorući problem koji nije samo ekološki, nego počinje biti i potencijalna opasnost za zdravlje ljudi. I sami smo se uvjerili da na deponiju ima čak i medicinskog otpada, a njega možete vidjeti u našoj današnjoj fotogaleriji.
Građani spremni na prosvjede
U Žrvnju ističu da su se građani ovog dijela Splita više puta obraćali nadležnim službama oko ovog gorućeg problema. Prema informacijama s terena, građani su spremni izaći na ulice te su već krenuli s prikupljanjem potpisa za peticiju. Privatni vlasnici zemljišta sve se više javljaju udruzi Žrvanj jer ističu da više ne mogu niti doći do svojih parcela zbog opće devastacije ovog dijela grada.
Uz sve, postojanje više stotina metara dugačkog i širokog ilegalnog deponija u gradu koji pretendira biti glavna turistička destinacija Dalmacije jednostavno je nedopustivo. Kao i drugdje u Splitu, i ovdje niče sve više apartmana, a vlasnici apartmana zgroženi su činjenicom da njihovi gosti prolazeći ovom cestom imaju dojam da su u predgrađu Bangladeša, a ne "cvita Mediterana".
Danas su na ilegalni deponij izašli predstavnici Grada Splita, Hrvatskih cesta i udruge Žrvanj.
Radi se o zemljištu Hrvatskih cesta
- Ovo je samo početak akcije Grada Splita u kojem će očistiti sve postojeće nelegalne deponije. Pošto su TTTS i Kopilica najveći, krenulo se upravo od njih - kazao nam je Ivica Grubišić Gire, savjetnik splitskog gradonačelnika za komunalne djelatnosti.
- Danas samo detektirali točno stanje na terenu. Uz nas, koji smo izašli ispred Grada Splita, tu je bio gospodin Neven Matijević kao predstavnik Hrvatski cesta. Sljedeća dva dana ćemo u Gradu sjesti i vidjeti kako riješiti ovaj problem. Smeće svakako treba odvesti odavde, trebamo osigurati deponij te lokaciju ograditi da se unutra više ne može ulaziti. Mislim da bi na taj način ovaj problem riješili. Dio troškova će snositi Grad Split, dio Hrvatske ceste, još ćemo vidjeti u kojim omjerima. Radi se o zemljištu Hrvatskih cesta, a na ovoj lokaciji gradit će se rotor buduće splitske obilaznice od Solina do Omiša. Rotor nije izgrađen pa je tu, nažalost, niklo ilegalno odlagalište - ističe prvi splitski komunalac.
Romske obitelji žive na ilegalnom deponiju u neljudskim uvjetima
Siniša Marin, predsjednik Mjesnog odbora naglasio je da se ne radi o konačnom rješenju i da stanovnici ovog područja ne mogu biti zadovoljni dosadašnjim koracima koji su se poduzeli da bi se problem riješio.
- Shvaćamo ovo kao početak. Prvi korak je ograđivanje ovoga prostora da se spriječi daljnja devastacija jer ovo je prevršilo svaku mjeru. Ako ostane samo na ogradi koja se neće razbijati to je onda u redu.
Novinari su Marina upitali što će biti s romskim obiteljima koje žive u straćarama na ilegalnom odlagalištu.
- Ne znam tko je njih nadležan. Oni ovdje žive u neljudskim uvjetima bez struje, bez vode. Tu nema nikakvih osnova za život. Koriste se obližnjom rijekom za pranje, ali i za bacanje i odlaganje smeća. Ne znam tko će riješiti ovaj problem. Činjenica je da su oni već nekoliko puta bili dislocirani, no uvijek su se vraćali natrag. Tu živi nekoliko obitelji i dolaze kamionima, kombijima, žive od preprodaje sirovina. Noću pale gume i druge materijale, pa vatrogasci često moraju intervenirati. Stanje nije dobro - kazao je predsjednik Mjesnog odbora Žrnovnica.
Privatni vlasnici zemljišta
Velika je odgovornost i na privatnim vlasnicima, kažu iz splitskog Komunalnog redarstva.
- Što se tiče djelovanja Inspekcije zaštite okoliša Zakon o održivom gospodarenju otpadom u članku 11 predviđa nadzor, rad i sanaciju od strane Inspekcije zaštite okoliša. Ako dođe do ostvarenja okolnosti iz članka 36 istog zakona u kojem obvezu djelovanja imaju komunalni redari, djelujemo prema vlasnicima da su dužni i odgovorni očuvati svoje parcele. Ako se radi o poljoprivrednom zemljištu onda su vlasnici dužni djelovati na temelju Zakona o poljoprivrednom zemljištu i privesti ih svrsi. Nažalost, znamo da nije tako- kazao nam je Mladen Kokan, voditelj pododsjeka Komunalnog redarstva.
Delegacija Grada nakon TTTS-a posjetila je i ilegalno odlagalište na Kopilici koje se nalazi na privatnom vlasništvu. Tamo je vlasnik poduzeo prve korake u čišćenju ovog mikrodoeponija, no Grad će nastaviti nadgledati daljnje korake.