U ponedjeljak navečer pala je prva obilnija kiša ove jeseni u Splitu. Prema podacima DHMZ-a, na Marjanu je palo 46 litara kiše po kvadratnom metru, a Crometeo mjerne postaje na krajnjem istoku grada izmjerile su 30-ak litara. Kiši su se najviše obradovali poljoprivrednici, osobito maslinari, ali nikako oni u blizini splitskog i najvećeg odlagališta otpada u Dalmaciji, onog na Karepovcu.
Naime, slivne vode s Karepovca stvorile su potok koji je u obliku bujice pokupio ogromne količine smeća, mahom plastičnih ambalaža i vrećica, te ih je raznosio stotinama metara dalje od Karepovca. Ovakvo nešto nije se dogodilo nikada do sada.
Aktualna sanacija Karepovca obuhvatila je i izgradnju sustava oborinske odvodnje oko odlagališta. Radi se o umjetnom sustavu kojemu je cilj prikupiti oborinske vode. Izgrađeni kanali su prikupili kišnicu, ali je očito da su sinoć prikupili i ogromne količine otpada.
"Potok je bio viši od pola metra"
Što se noćas dogodilo između Karepovca i tunela Stupe, ispričao nam je Splićanin koji živi u blizini ovog dijela grada. On tvrdi da se radi o potoku koji lokalno stanovništvo zove Trstenik i da veći dio godine nije aktivan. Međutim, očito su nastale ogromne promjene kada se na prirodni potok spojio odvodni sustav s Karepovca.
- Potok je, osim kišnice, očito primio ogromnu količinu smeća. Na drači i ostalim površinama gdje je smeće zapinjalo, vidi se da je bujica bila viša od pola metra. Potok ide od Karepovca do tunela Stupe i sve je puno smeća, to su ogromne količine.
Vode s Karepovca idu do poljoprivrednih površina
Naš sugovornik kaže da je kompletno zemljište oko potoka obradiva površina.
- Sa svih strana je obradiva zemlja. Osobito s južne strane ceste su maslinici, vinogradi, plastenici. Sa sjeverne strane nema štete jer su međe pa postoji visinska razlika.
Napravljen je prsten oko Karepovca, a u jednom dijelu prstena postoji cjevovod koji kupi tu vodu koja odlazi prema tunelu Stupe. Nije mi poznato je li spojen. Na drugom, sjevernom dijelu, napravljen je otvoreni, betonirani kanal, širok oko dva metra i visok dva metra. On kupi oborinske vode, i rađen je betonom dok nije ušao u spomenuti potok. Onda su ga jednostavno ostavili u potoku jer tu oduvijek teče voda. Na tom potoku na jednom mjestu čak postoji jedan mali vodopad gdje se stvorila sedra. Tu sam kao dijete lovio jegulje. Po tome se zna koliko je vode u prošlosti tu znalo biti. Međutim, velikim intervencijama u okolišu stanje tog potoka više nije isto. Pretpostavljam da sve ove vode iz potoka završe u rijeci Žrnovnici. Na kraju sve završi u moru - kaže naš sugovornik.
"Potok ne može primiti toliko vode, sve će se razliti u polje"
- Ovaj prirodni potok ne može "trpjeti" velike količine oborina. Iz sinoćnjeg primjera se vidjelo da je prva kiša donijela probleme, a padala je samo dva sata i to nakon sušnog razdoblja kada je tlo bilo "žedno". Nema nikakve sumnje da bi prve veće jesenske kiše mogle donijeti znatno veće probleme, pa da se ove vode s Karepovca u potpunosti preliju u polje - upozorava naš sugovornik.
Sinoćnji scenarij jasno je upozorenje da bi neka sljedeća bujica, jača od ove, mogla oborinske vode s Karepovca i njegovo smeće odnijeti puno dalje nego do sada, možda čak i do TTTS-a, a tamo se nalazi ogroman broj poljoprivrednih parcela.
Je li sustav odvodnje oborinskih voda s Karepovca napravljen po pravilima struke uvjerit ćemo se već ove jeseni, najkišovitijem dijelu godine.