Nikako da Dalmatia Tower, spektakularni projekt najvišeg nebodera u Hrvatskoj, krene kako spada: dok se čeka službeno otvorenje pa onda i useljenje korisnika u doista impresivnu zgradu na sjeveroistočnom ulazu u središte grada, objekt koji je samostalno promijenio vizuru Splita, potvrđeno nam je kako su iz tvrtke Rimac odustali od najma poslovnih prostora u 27 katova visokom tornju!
Službena potvrda
Prošle godine smo najavili – nakon što smo izvijestili kako će u višem objektu integralnog projekta West Gate (niža zgrada je useljena, tu je sjedište OTP banke) između ostalih korisnika najveći broj katova zakupiti lanac Marriott hotela i tako ući na hrvatsko tržište – kako će svoje nove prostore u neboderu zakupiti inženjeri Rimac Grupe, pored još najmanje dvije renomirane IT tvrtke. Međutim, dobivanje svih potrebnih dozvola poslovnog tornja se odužilo što je, čini se, bio ključni razlog da iz naše svjetski poznate firme koja se bavi automobilima odluče razvrgnuti ugovor o najmu prostora. To se već nekoliko dana šuška po gradu, a u utorak su nam vijest i službeno potvrdili iz tvrtke Rimac Automobili.
- Splitski Rimac Technology razvojni ured nalazi se na predjelu Pazdigrada te su nam trenutni kapaciteti adekvatni za 2023. godinu. Inicijalno smo planirali preseljenje u ured u Dalmatia Toweru, no investitoru smo komunicirali raskid ugovora za najam poslovnih prostora u zgradi Dalmatia Tower, na koji po istom imamo pravo. - doznajemo iz tvrtke sa sjedištem u Svetoj Nedjelji.
Više od 1.000 specijaliziranih radnih mjesta
Predstavnici investitora, Westgate grupe, nam nisu mogli potvrditi tu informaciju jer je riječ o 'radu njihovih poslovnih partnera'. No, jasno je da nisu sretni prvenstveno s gradskom upravom...
'Projekt Dalmatia Tower ima svoja zakupnike i radi se o eminentnim domaćim i međunarodnim kompanijama koje će Splitu donijeti više od 1000 specijaliziranih radnih mjesta. Ako dođe do situacije koju spominjete u upitu, molimo da informacije podijeliti s gradonačelnikom Ivicom Puljkom koji će građanima Splita trebati objasniti zbog čega je direktno kočio radna mjesta, činio financijsku štetu projektu, ali i Gradu Splitu.' - odgovorili su nam iz Westgate grupe na pitanje je li istina da se Rimac povukao iz projekta. Uz dodatak prema Banovini.
'Splitska administracija svjesno krši zakon i prekoračuje sve propisane rokove za izdavanje građevinske dozvole, a koju treba izdati sukladno rješenju Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine iz listopada prošle godine.
Zbog grubog kršenja zakona projekt Dalmatia Tower, iako je završen, još nije otvoren, a što znači da još nisu otvorene niti podružnice tvrtki koje su zakupile prostore u neboderu. Kada će biti otvorene i kada će Split dobiti nova radna mjesta u najvišem neboderu u Hrvatskoj - ovisi isključivo o tome hoće li gradonačelnik Ivica Puljak i dalje iracionalno ustrajati u kršenju zakona i skupljanju političkih poena na štetu investitora i građana.'
Nema straha za nova zapošljavanja
E sad, nas je doista zanimalo koliko će odustajanje od najma poslovnih prostora utjecati na buduće zapošljavanje stručnjaka na splitskom području, konkretno u Rimac grupi. Čini se da neće previše jer su svjesni važnosti organskog rasta...
- Rimac razvojni ured u Splitu dio je Rimac Technology d.o.o., kompanije Rimac Grupe koja je usmjerena na razvoj i proizvodnju tehnologije i komponenti za vozila ostalih automobilskih proizvođača. Splitski razvojni ured otvoren je 2018. godine, a danas zapošljava 50-tak inženjera, pretežito elektrotehnike i računarstva. Splitski Rimac tim radi na razvoju softverskih i hardverskih rješenja za automobilske sustave te razvijaju popratna cloud rješenja. Ovdje se radi konkretno o projektima poput kalibracijskih i dijagnostičkih alata te kompletnog telemetrijskog sustava.
Ogromni potencijal Splita
Kako smo kroz prethodnu godinu, zapošljavanjem preko 700 ljudi na razini Rimac Grupe (od toga 537 zaposlenika u Rimac Technology), popunili većinu kvote potrebne za nove projekte, planiramo nastavak rasta i u 2023. godini, no ukupno u manjem obujmu nego je to bilo 2022. godine. Svake godine radimo plan zapošljavanja temeljen na ugovorenim projektima i plan izvedbe za iduću godinu. Iz izvještavanja medija vidljivo je kako trenutna kriza značajno utječe na tech sektor. Za razliku od brojnih tech kompanija, Rimac Technology i Bugatti Rimac i dalje planiraju rast tijekom 2023. godine. Trudimo se prepoznati najbolje talente na tržištu rada čiji dolazak pridonosi zdravom i stabilnom razvoju. Stoga i u 2023. godini možemo planirati povećanje ukupnog broja zaposlenih, a ne smanjenje tima u ukupnom broju.
Ovogodišnjem planiranju zapošljavanja pristupili s povećanim oprezom prateći sve makroekonomske utjecaje fokusirajući se na ispunjavanje svih potreba ugovorenih projekata. S obzirom na atraktivnost projekata na kojima rade, kao i privlačnost života na hrvatskoj obali, smatramo kako naš razvojni ured u Splitu ima velik potencijal privlačenja talentiranih hrvatskih inženjera, ali i stručnjaka iz inozemstva. Povećanje kapaciteta splitskog Rimac tima također će pratiti potrebe pojedinih projekata, očekuje se umjereno daljnje zapošljavanje. - detaljno su nam odgovorili iz Rimac grupe.