NIZOZEMSKA – ČEŠKA
Nizozemska i Češka u nogometnom smislu imaju dosta toga zajedničkog (uz napomenu da se Češka smatra nasljednicom rezultata čehoslovačke nogometne reprezentacije) – obje reprezentacije jednom su osvajale titulu prvaka Europe (Čehoslovačka 1976., Nizozemska 1988.), dok im je titula prvaka svijeta više puta izmicala u samom finalu – Čehoslovačkoj 1934. i 1962., a Nizozemskoj čak tri puta – 1974., 1978. i 2010.
Prvi međusobni duel odigrao se u prvom kolu trećeg Svjetskog prvenstva - u Francuskoj 1938. Nakon 90 minuta nije bilo golova i utakmica je otišla u produžetke. Čehoslovaci su bili fizički pripremljeniji i zabili su tri gola za, na kraju, uvjerljivu pobjedu od 3:0 i prolaz u drugi krug.
Sljedeći susret ovih selekcija odigran je – na Maksimiru! Naime, Jugoslavija je bila domaćin završnice Europskog prvenstva 1976. godine i polufinalni susret između Nizozemske i Čehoslovačke odigran je u glavnom gradu Hrvatske. U finalu EURO-a očekivala se repriza finala Svjetskog prvenstva od prije dvije godine, dakle sraz Nizozemske i SR Njemačke. Međutim, u priču se umiješala Čehoslovačka. Te kišne lipanjske večeri, na polupraznom Maksimiru, Slovak Anton Ondruš prvo je lijepim zgoditkom svoju selekciju doveo u vodstvo, a onda to vodstvo poništio još ljepšim autogolom.
Utakmica je otišla u produžetke, a tamo je, baš kao i 1938., bolja bila Čehoslovačka; Nehoda i Vesely donijeli su pobjedu od 3:1 i plasman u beogradsko finale, u kojem će Čehoslovaci poraziti svjetskog prvaka Njemačku slavnim jedanaestercem Antonina Panenke.
Sve velike utakmice prate neke priče, a za ovu se šuškalo da je Nizozemcima u produžetcima ponestalo snage jer su noć prije polufinala proveli u društvu nekih djevojaka u zagrebačkom hotelu. Nije bilo prvi put da takve priče prate tu nizozemsku generaciju. Dvije godine kasnije, uoči Svjetskog prvenstva u Argentini, veliki Johan Cruyff otkazat će nastup. Postoje brojne teze zašto je to učinio – zbog oružane provale u kojoj su provalnici svezali i uperili pištolje u njega, njegovu suprugu i djecu; zbog neslaganja sa sponzorima; zbog vojne hunte u Argentini koja je bila domaćin… Teorija je više, no jedna od njih kaže da mu je nastup zabranila supruga Danny – zabrinuta bi li Johan, daleko od njenih očiju, odolio Argentinkama.
Idući sraz, onaj u grupnoj fazi EURO-a '80, opet je završio neriješeno – 1:1. No, zbog bolje gol razlike u borbu za broncu je otišla Čehoslovačka.
Prvi kvalifikacijski ciklus u kojem je Češka sudjelovala kao samostalna država bio je za Europsko prvenstvo 1996. u Engleskoj (isto kao i Hrvatska). Ždrijeb ih je odveo u istu skupinu kao i Nizozemsku. U Rotterdamu je bilo 0:0, a u Pragu je Češka slavila s 3:1. Obje su se ekipe plasirale na EURO ’96 – Nizozemska je ondje zapela u četvrtfinalu, Češka nesretno izgubila u finalu.
Prvo značajnu pobjedu nad Česima Nizozemci su ostvarili na EURO-u 2000., kojeg su organizirali zajedno s Belgijom. U prvom kolu, na prepunoj amsterdamskoj Areni, 89 minuta je Češka bila bolja, ali nije uspijevala ugurati loptu u mrežu. A onda, nakon jednog ubačaja, češki kapetan Nĕmec povlači za dres Ronalda de Boera – Ronald pada kao da je stao na nagaznu minu i jedan od najboljih sudaca svih vremena, Talijan Pierluigi Collina, dosuđuje najstrožu kaznu.
Mladi Pavel Nedved klečeći ga moli da promijeni odluku, no hladnokrvni Talijan ne reagira. Tadašnji kapetan, a današnji izbornik Nizozemske, realizira jedanaesterac i Nizozemska pobjeđuje 1:0. Utakmica je ostala upamćena i po sceni u kojoj nizozemski branič Jaap Stam nakon jednog zračnog duela odlazi na klupu da mu zašiju arkadu i vraća se u igru. Nizozemci su kasnije zapeli u polufinalu protiv Italije, a Češka nije prošla grupu.
Ni sljedeći EURO ciklus nije prošao bez ogleda ovih selekcija. U kvalifikacijama za EURO 2004. godine Češka je dobila kući i izvukla bod u gostima. Na smotru u Portugalu kvalificirala se izravno, dok je Nizozemska tamo došla nakon doigravanja. No, opet su izvučene u istu skupinu, zajedno s Njemačkom i Latvijom. Susret koji su tamo odigrali postao je jedan od klasika Europskih prvenstava. Nizozemska je nakon 20 minuta, golovima Boume i Van Nistelrooyja, vodila 2:0. Koju minutu kasnije Koller je smanjio na 2:1. Nizozemci su do poluvremena opsjedali češki gol, pogodili stativu, ali rezultat se nije mijenjao.
U drugom poluvremenu Češka je krenula u napad, a njihov izjednačujući pogodak jedan je od onih koji se vrti u poluvremenima utakmicama ovogodišnjeg EURO-a: Nedved šalje loptu na deset metara odakle je Koller prsima vraća Milanu Barošu koji s 15 metara poteže u rašlje za 2:2! No, to nije bio ni blizu kraj – prvo Nizozemska ostaje s desetoricom nakon crvenog kartona Heitingi pa Nedved trese prečku s 30 metara, a onda konačno Šmicer zabija za pobjedu Češke. Kakva utakmica! Na koncu su i jedni i drugi prošli grupu, pa i četvrtfinale, te ispali u polufinalu – Češka od kasnijeg pobjednika Grčke, Nizozemska od Portugala.
Nizozemska je šansu za revanš dočekala odmah u sljedećem ciklusu kvalifikacija – za Svjetsko prvenstvo 2006. u Njemačkoj. Iskoristili su je – u obje su utakmice slavili s 2:0. No, kako je to dosad bivalo kad su bili zajedno u skupini, i jedni i drugi plasirali su se dalje. Tradicija je prekinuta u kvalifikacijama za EURO 2016. Mada je Nizozemska slovila za velikog favorita protiv mlade češke ekipe, Češka je prvo pobijedila u Pragu 2:1, a onda i u za Nizozemsku odlučujućoj utakmici u Amsterdamu. Sjajna nizozemska generacija koja je uzela broncu u Brazilu 2014. izgubila je 3:2 i senzacionalno propustila nastup Europskom prvenstvu 2016. u Francuskoj.
Nizozemska je jača i na klupi im je Frank de Boer koji je Česima presudio 2000. godine, ali Češka je protiv Oranja uvijek bila posebno inspirirana.
FRANCUSKA – ŠVICARSKA
Zvuči gotovo nevjerojatno, ali prvi službeni ogled Francuske i Švicarske zbio se tek 2004. godine! U posljednjem kolu skupine B na EURO-u u Portugalu (u skupini u kojoj je bila i Hrvatska!), Švicarcima je samo pobjeda igrala za prolaz u četvrtfinale. Izgubili su 3:1, ali je utakmica ušla u povijest jer je jedini švicarski gol postigao Johann Vonlanthen, koji je postao (i ostao) najmlađi igrač koji je zabio na završnici Europskog prvenstva – 21. lipnja 2004., kad se to dogodilo, imao je samo 18 godina i 141 dan.
Otad kreće tradicija koja glasi: Ako su Francuska i Švicarska u istoj skupini, kako god završilo, i jedni i druge prolaze dalje! Prvo su dva puta remizirali u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj 2006. (0:0 u Francuskoj i 1:1 u Švicarskoj) i oboje prošli na Mundijal. Onda su igrali međusobno i u skupini G na tom Mundijalu – ostalo je 0:0, ali su i jedni i drugi prošli u osminu finala.
Sljedeći susret odigran je u skupinama Svjetskog prvenstva 2014. u Brazilu – Francuska je bila uvjerljiva i slavila s 5:2, ali su, pogađate, ipak obje ekipe prošle u osminu finala.
Posljednji susret ovih reprezentacija odigran je na prošlom EURO-u, na kojem je Francuska bila domaćin. Završilo je s miroljubivih 0:0. I jedni i drugi prošli su u osminu finala.
Danas/sutra ne mogu proći i jedni i drugi. S obzirom na to da pobjednik ovog ogleda ide na pobjednika utakmice Hrvatska-Španjolska, neka to bude Švicarska.