Muzej grada Trogira i ove se godine pridružuje manifestaciji Europski dani arheologije!
"Pridružite nam se i vi na predavanju „Tragovi prošlosti u zapadnom dijelu Čiova – dosadašnje spoznaje i pokazatelji prvih arheoloških istraživanja” koje će se održati u kripti crkve Uzvišenja sv. Križa u Okrugu Gornjem u petak, 16. lipnja u 19:30 te na stručnom arheološkom vodstvu „Prapovijesna i antička prošlost Trogira“ u subotu, 17. lipnja u 10:00 sati u lapidariju Muzeja grada Trogira. Osim toga, Muzej grada Trogira 16. i 17. lipnja sve posjetitelje časti besplatnim ulazom u stalni postav!", otkrivaju iz Muzej grada Trogira.
Detalje donosimo u nastavku:
Trogirsko-okruškim programom na Europskim danima arheologije predstavit će se preliminarni rezultati projekta podvodnih i kopnenih arheoloških istraživanja zapadnog dijela otoka Čiova, koji vodi viša kustosica Lujana Paraman u suradnji s dr. sc. Matom Paricom s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru te dr. sc. Filomenom Sirovicom iz Arheološkog muzeja u Zagrebu, uz potporu Općine Okrug i Splitsko-dalmatinske županije. Prvi istraživački projekt baštine zapadnog dijela Čiova usmjeren je na zaštitu i valorizaciju slabo poznate i neistražene čiovske baštine, kao integralnog dijela prošlosti trogirskog područja i važnog resursa i generatora održivog ekonomskog i društvenog razvoja.
PROGRAM EUROPSKIH DANA ARHEOLOGIJE U OKRUGU I TROGIRU:
Petak, 16. 6. | 19:30 – 20:30
Predavanje
„Tragovi prošlosti u zapadnom dijelu Čiova – dosadašnje spoznaje i pokazatelji prvih arheoloških istraživanja”
kripta crkve Uzvišenja sv. Križa, Okrug Gornji
• Iako je otok Čiovo od prapovijesnog razdoblja integralni dio trogirskog teritorija, prošlost je ovog otoka slabo istražena. Predavanje donosi uvid u dosadašnje spoznaje o (pra)povijesti zapadnog dijela Čiova te prve rezultate arheoloških istraživanja provedenih u studenom 2022. i travnju 2023. godine. Projekt podvodnih istraživanja predstavit će dr. sc. Mate Parica, a projekt kopnenog terenskog prgleda Lujana Paraman.
U sklopu predavanja bit će predstavljen i sami proces terenskog arheološkog istraživanja i postterenske obrade, a moći će se razgledati i dio (ulomaka) predmeta pronađenih prilikom istraživanja u studenom 2022. i travnju 2023. godine.
Subota, 17. 6. | 10:00 – 12: 00
Stručno vodstvo
„Prapovijesna i antička prošlost Trogira – arheološko vodstvo“
lapidarij Muzeja grada Trogira i povijesna jezgra grada
• Stručno vodstvo donosi obilazak lapidarija Muzeja grada Trogira i povijesne jezgre Trogira koji vodi viša kustosica Lujana Paraman. U sklopu vodstva će biti predstavljene dosadašnje spoznaje o prapovijesnoj i antičkoj prošlosti Trogira, te rezultati istraživanja u sklopu projekta Trogir Through Time u suradnji s Austrijskim Arheološkim Institutom u Beču i Institutom za arheologiju u Zagrebu.
Za stručno vodstvo se možete prijaviti na: lujaparaman@gmail.com.
PREDAVAČI:
Lujana Paraman je diplomirana arheologinja i viša kustosica u Muzeju grada Trogira. Od 2013. g. posvećena je istraživanju, zaštiti i prezentaciji arheološke baštine Trogira i trogirskog područja, pri čemu surađuje s domaćim i stranim muzejskim, znanstvenim i obrazovnim institucijama te privatnim istraživačkim sektorom.
Dr. sc. Mate Parica je izvanredni profesor na Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru gdje je zaposlen od 2007. godine. Tijekom višegodišnjeg rada vodio je niz istraživačkih projekata i iskopavanja s posebnim naglaskom na podvodna arheološka nalazišta te razdoblja najranije prošlosti Dalmacije.
O EUROPSKIM DANIMA ARHEOLOGIJE…
Obilježavanje Europskih dana arheologije (EDA) započelo je 2020. godine, kao proširenje inicijative francuskog Nacionalnog centra za preventivna arheološka istraživanja (INRAP), koji uz potporu Ministarstva kulture Republike Francuske od 2010. godine svakog trećeg vikenda u lipnju tradicionalno obilježava Nacionalne dane arheologije.
U obilježavanju sudjeluju sve zemlje članice Vijeća Europe, a jedan od partnera i koordinator za Hrvatsku je matični muzej 1. razine za arheološke muzeje i građu – Arheološki muzej u Zagrebu.
Glavni ciljevi EAD su:
– podići svijest među europskim građanima o bogatstvu i kulturnoj raznolikosti Europe;
– učiniti arheologiju vidljivijom različitoj publici i medijima;
– osvijestiti širu javnost i političke vlasti o potrebi zaštite arheološke baštine;
– omogućiti javnosti da shvati mozaik europskih kultura;
– privući novu publiku koja nije navikla posjećivati mjesta na kojima se odvija arheologija;
– promovirati u javnosti cijeli arheološki operativni lanac, “od iskopavanja do muzeja”;
– promicati razmjenu znanja između stručnjaka za arheologiju i europskih građana.