Fritule se pripremaju u svim krajevima Hrvatske, iako su tradicionalan desert karakterističan za Dalmaciju, Istru i Kvarner, posebno za vrijeme blagdana i karnevala. Postoje mnoge varijacije fritula, ovisno o regiji ili obiteljskom receptu.
Dužinom naše obale i otoka se, recimo, često koriste dodaci poput grožđica, korice naranče ili limuna, cimet ili anis. U Istri su poznate pod raznim imenima poput blenci, blinci, frite, friti, fritole ili frituli. U Dalmaciji se jednostavno nazivaju - fritule, no u nekim se dijelovima koriste i drugi nazivi poput pršurate ili uštipci. Fritule imaju svoje ekvivalente i u drugim zemljama, što ne čudi jer pržena tijesta su prisutna u gotovo svim svjetskim kuhinjama, piše Index.
Inačice fritula u drugim zemljama
U Italiji su tako poznate kao zeppole ili fritole, a pripremaju se od tijesta s dodatkom grožđica, limunove korice, a obogaćuju se rakijom ili vinom. Ove talijanske poslastice amerikanci često nazivaju "mini krafnama". U Španjolskoj i Kolumbiji poznate su pod imenom buñuelos, male pržene kuglice tijesta koje mogu biti slatke ili slane. Kao slatke obično se poslužuju s medom, šećerom ili sirupom, a u nekim regijama se pune kremom. U Kolumbiji ih povezuju s Božićem i blagdanima.
Francuski beignets su vrlo slični fritulama, iako se radi o mekšem tijestu punjenom kremom, voćem ili čokoladom. Najčešće su četvrtastog oblika, a posebno su popularni u New Orleansu u SAD-u, gdje se posipaju obiljem šećera.
U Njemačkoj su to Mutzenmandeln, male pržene poslastice trokutastog oblika, s aromom limuna ili badema koje se najviše pripremaju tijekom karnevala. U Turskoj imaju lokme, kuglice tijesta vrlo slične fritulama koje se prže u ulju i prelijevaju sirupom ili medom.
Nekoliko savjeta za savršene fritule
Za fritule se kaže kako trebaju biti hrskave izvana, sočne iznutra te ne previše masne. Važno je pržiti ih u vrelom ulju jer ako se stave u nedovoljno zagrijano, one će nepotrebno upiti veću količinu ulja dok se ne napravi korica. Isto tako, fritule ne smiju biti prevelike jer će se u vrelom ulju brzo napraviti korica, a iznutra će ostati sirove.
Važno je i staviti dovoljno praška za pecivo kako bi se dovoljno napuhnule tijekom pečenja. Za postizanje pravilnog oblika, žličicu kojom ih vadite uranjajte u ulje iz zdjelice. Dok se peku, ne stavljajte previše fritula u ulje jer mu se tako smanjuje temperatura, što rezultira masnim i gumenim fritulama. Šećerom ih posipajte tik prije konzumiranja, isto vrijedi i za preljeve, kako ne bi izgubile hrskavost.
Potrebni sastojci
U nastavku vam donosimo recept za fritule s dodatkom ribane jabuke. Evo što će vam sve biti potrebno:
- jaja
limunova korica, limunov sok
ekstrakt vanilije
omekšali maslac
glatko brašno
cimet
naribana jabuka
šećer
mlijeko
rum
prašak za pecivo
ulje za prženje
šećer u prahu
Kako se pripremaju
Krenite s pripremom jabuka, očistite ih i naribajte pa prelijte sokom od limuna. Odvojite žumanjke od bjelanjaka, a žumanjcima dodajte trećinu šećera i ekstrakt vanilije. Istucite pjenjačom pa umiješajte maslac. Dodajte mlijeko, rum i naribanu koricu limuna. Prosijte brašno i prašak za pecivo pa dodajte naribane jabuke i lagano promiješajte.
Mikserom istucite bjelanjke u snijeg pa im dodajte preostali šećer. Snijeg od bjelanjaka postepeno dodajte u smjesu pa ostavite da kratko odstoji. U većem loncu zagrijte ulje, a s pomoću žličice oblikujte fritule. Pržite ih do zlatno smeđe boje. Gotove fritule vadite na papirnati ručnik, a prije konzumacije posujte ih šećerom u prahu.