Pijenje kave isključivo ujutro može produljiti životni vijek u usporedbi s konzumiranjem ovog napitka tijekom cijelog dana, pokazuje nova studija.
Istraživači sa Sveučilišta Tulane analizirali su podatke o prehrani i zdravlju više od 40.000 odraslih Amerikanaca prikupljenih u Nacionalnom istraživanju o zdravlju i prehrani između 1999. i 2018. godine.
Tim je identificirao dva obrasca konzumacije kave: isključivo jutarnje i cjelodnevno pijenje, prenosi N1.
Prema objavljenim rezultatima u časopisu European Heart Journal, osobe koje su pile kavu samo ujutro (između 4 ujutro i podneva) imale su 16% manji rizik od smrti iz bilo kojeg razloga u usporedbi s onima koji uopće ne piju kavu.
Također, oni koji konzumiraju kavu imaju 31% manji rizik od smrti uzrokovane srčanim bolestima, prenosi Klix.ba.
Bez obzira na to koliko šalica kave su popili ujutro ili jesu li preferirali kavu bez kofeina, rizik od smrti ostao je niži. Međutim, kod onih koji su nastavili piti kavu poslijepodne ili navečer, taj zaštitni učinak nije bio prisutan.
“Ova studija je jedinstvena jer analizira obrasce konzumacije kave tijekom dana, umjesto da se fokusira samo na količinu unosa,” izjavila je kardiologinja Jennifer Miao.
Istraživači su istaknuli da bi jutarnja kava mogla biti bolje usklađena s prirodnim ciklusima spavanja i buđenja tijela. Osim toga, može smanjiti upale koje su najizraženije ujutro, čime se smanjuje rizik od srčanih bolesti.
Studija, međutim, nije pronašla povezanost između konzumacije kave i smanjenog rizika od raka.