Matična kompanija Facebooka i Instagrama uskoro bi mogla osloboditi bradavicu. Više od desetljeća nakon što su majke koje doje svoju djecu prvi put upriličile "dojenje" u sjedištu Facebooka u znak prosvjeda protiv zabrane golih grudi, Nadzorni odbor Mete pozvao je na izmjenu kompanijskih pravila koja zabranjuju slike žena s golim prsima - ali ne i muškaraca.
U odluci od 17. siječnja Nadzorni odbor - skupina akademika, političara i novinara koji savjetuju kompaniju o njezinim politikama moderiranja sadržaja - preporučio je da Meta promijeni svoj standard o golotinji i seksualnim aktivnostima odraslih "tako da njime upravljaju jasni kriteriji koji poštuju međunarodne standarde ljudskih prava", prenosi The Guardian.
Odluka Nadzornog odbora uslijedila je nakon Facebookove cenzure dviju objava s korisničkog računa koji vodi transrodan i nebinarni američki par. Objave su prikazivale par kako pozira u toplesu, ali s prekrivenim bradavicama, uz natpise koji opisuju trans zdravstvenu skrb i prikupljanje novca za operaciju.
Slike grudi nisu seksualne
Objave su označili korisnici, a zatim ih je sustav umjetne inteligencije pregledao i uklonio. Nakon što se par žalio na odluku Meta je na kraju vratila objave.
Odbor je utvrdio da se "politika temelji na binarnom pogledu na spol i razlikovanju muških i ženskih tijela", što pravila protiv otkrivanja bradavica čini "nejasnim" kada su u pitanju interseksualni, nebinarni i transrodni korisnici. Preporučeno je da Meta "definira jasne, objektivne kriterije koji poštuju prava" kada je u pitanju moderiranje golotinje "tako da se prema svim ljudima postupa na način koji je u skladu s međunarodnim standardima ljudskih prava".
"Lactivistice" su provele 2000-e godine pokušavajući dokazati da slike grudi nisu inherentno seksualne, a kampanja za #FreetheNipple postala je mainstream 2013. Izraz je ušao u pop-feministički govor 2013., nakon što je Facebook uklonio dijelove dokumentarca "Free the Nipple" glumice i redateljice Line Esco, prenosi Index.
Jaka podrška
Kampanja je dobila široku podršku na sveučilišnim kampusima, a podržale su je slavne osobe, uključujući Rihannu, Miley Cyrus i Lenu Dunham. Prošlog tjedna Florence Pugh je noseći prozirnu, žarko ružičastu Valentino haljinu na crvenom tepihu rekla: "Naravno, ne želim uvrijediti ljude, ali mislim da želim reći - kako vas moje bradavice mogu tako uvrijediti?"
Godine 2015. umjetnica iz Los Angelesa Micol Hebron napravila je naljepnice muških bradavica - koje su dopuštene na Instagramu - kako bi ih korisnice Instagrama mogle staviti preko svojih te tako ismijati nejednakost.
Hebron je 2019. pozvana u sjedište Instagrama sa skupinom influencera kako bi razgovarali o kompanijskoj politici prema bradavicama. "Tijekom tog sastanka doznali smo da nema transrodnih osoba u timu za politiku moderiranja sadržaja, a primijetila sam i da tamo nema rodno neutralnih toaleta", rekla je Hebron i dodala: "Za mene je to bilo sve što sam trebala znati da shvatim kako se razgovor o rodu i inkluzivnosti uopće ne vodi u Meti."
Predstavnik Mete osporio je ovakav opis događaja i dodao: "Mnogo toga se promijenilo od 2019. godine."
Cijeli članak pročitajte OVDJE.