Jako grmljavinsko nevrijeme zahvatilo je rano jutros oko 6 sati krajnji jug Hrvatske. Naime, prvo se na moru kod Dubrovnika razvio kumulonimbus koji je, približavajući se Prevlaci počeo strelovit razvoj. U jednom trenutku vrhovi ovog olujnog sustava dosezali su visinu preko 15 kilometara. Sreća je da se baza oblaka glavninom zadržavala nad morem gdje je bilo vrlo obilne kiše i jake tuče.
Tek manji dio "okrznuo je kopno". Tako je meteorološka postaja Molunat u svega nekoliko minuta primila 32 litre kiše po kvadratnom metru.
O tome koliko je oblak bio visok najbolje govore prizori najbolje govori podatak da se iz Splita oblak nad 200 kilometara udaljenom Bokom Kotorskom vidio kao da se nalazi u blizini. Ista situacija je bila i s otoka Visa, a na snimci u nastavku osim pogleda iz Splita i Visa, možete vidjeti kako je oblak izgledao snimljen s Pelješca.
Sredinom dana jačeg razvoja obala bilo je u dijelu Dalmatinske zagore. Nestabilnosti su prvo zahvatile Zagoru sjeverne Dalmacije, potom i Cetinsku krajinu.
Tako je meteo postaja u Otišiću zabilježila pad temperature zraka s 26 na 17 stupnjeva uz 19 litara kiše po kvadratnom metru. U vrijeme pisanja teksta (12:20) grmljavinski oblaci nalazili su se oko Peruće gdje također ima kiše, pljuskova i grmljavine.