Nakon što se sredinom prošlog mjeseca Zemlji bio najviše približio planet Saturn, sada je došao red i na Jupiter da se u odnosu na nas postavio točno nasuprot Suncu.
Ali ova opozicija Jupitera koja se dogodila prethodne noći razmjerno je rijetke vrste kada je razmak između toga velikog planeta i Zemlje pao na ispod 4 astronomske jedinice.
Naime, dana 26. rujna u 4 sata i 16 minuta po našem vremenu od Jupitera nas je dijelilo malo manje od 592 milijuna kilometara, a istog toga dana u večernjim satima, taj se planet našao i u opoziciji prema Suncu.
Jupiter je zadnji put bio toliko blizu našem planetu još 1963. godine, kada se bio našao na tek oko 30 tisuća kilometara manjoj udaljenosti od Zemlje.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=645750046911601&set=a.246412480178695
Kako staze planeta nisu kružne, već eliptične, najmanji razmaci između njih variraju od zgode do zgode, što je osobito izraženo u slučaju Marsa kojemu orbita posjeduju znatniju ekscentričnost.
Putanje Zemlje i Jupitera su sličnije kružnicama od staza Marsa ili Merkura, ali i one dovoljno odstupaju od savršno kružnog oblika da se minimalne udaljenosti Jupitera od nas znaju znatno razlikovati. Primjerice, za opozicije 2005., od Jupitera nas je dijelilo više od 667 milijuna kilometara, što znači da je on u tom trenutku bio za pola razmaka između Zemlje i Sunca (tj. za polovicu astronomske jedinice) udaljeniji od nas no što je to ovih dana!
Jupiter nam se za ove opozicije toliko približio stoga što je on sada blizu svog perihela, točke najvećeg približavanja Suncu. Veliki će planet perihelom proći 20. siječnja sljedeće godine.