Kada čujete izraz najsunčaniji otok ili pak otok Hvar, koja vam je prva asocijacija? Vjerojatno mjesto Hvar, Pakleni otoci, možda eventualno Stari Grad ili Jelsa. Za mjesto Gdinj primjerice mnogi nisu čuli. Velik broj Splićana neće ga moći smjestiti na zemljopisnoj karti, no zato će turisti iz Češke ili Slovačke doći do Gdinja i njegovih predivnih netaknutih uvala bez ikakvih problema.
Mjesto je to koje se nalazi na istočnom dijelu otoka, dosta zanemarenom, jer većini Hvar znači mjesto Hvar, trajektna luka u Starom Gradu i, kao što smo već spomenuli Jelsa. Uvale s južne strane nemaju struju ni vodu, no Gdinj se može pohvaliti botaničkim vrtom. Fjori fôra garden postoji već dvije godine, a postao je mjesto okupljanja Gdinjana i njihovih gostiju.
Hvar u malome
Fjori fôra garden zapravo je Hvar u malome kada je samoniklo bilje u pitanju. Plod je dugotrajnog dobro planiranog rada: prostor nekadašnjeg vinograda i polja lavande i ružmarina, obrastao raslinjem, pažljivo je raskrčen, a stari suhozidi ručno su presloženi kako bi se parcela pravilno podijelila na šest manjih polja. U gredice je potom posađeno sjemenje te su prenesene reznice i odrasle samonikle biljke sakupljene na različitim područjima otoka Hvara. Svako od tih polja posvećeno je posebnoj skupini biljaka koje su otočani stoljećima koristili u svakodnevnom životu – ima tu jestivih biljaka, biljaka za izradu kozmetičkih i ljekovitih preparata, zatim za izradu i bojanje tekstila…
Kroz polja vodi kružna staza, sve do odmorišta – mjesta za prezentaciju i degustaciju autentičnih otočkih proizvoda, pomno odabranih za brand fjori fôra.
Svi oni koji dođu u ovaj predivan vrt imaju ga priliku samostalno razgledati, upoznati se s različitim biljnim vrstama, ali i fotografirati se u odijelu pčelara ili vozača cvjetnog oldtimera te posjetiti trgovinu s jedinstvenim suvenirima.
Ljetna događanja
Vrt je ove sezone otvoren krajem svibnja, a protekli vikend u njemu je organizirana zanimljiva Zelena škola. Jedinstvena radionica Zelena Škola imala je čak pet zanimljivih predavača, a svima koji su imali priliku uživati u njoj približila je čaroliju otoka Hvara, bilja i eteričnih ulja na lokalnoj i svjetskoj razini.
Predavači su bili Igor Jerković s Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu, Mirela Ilenić, poduzetnica, kreatorica kozmetike i fitoaromaterapeutkinja, Melani Kovač, aromaterapeutkinja i osnivačica platforme Dropsmart, Monika Maligec, pedijatrica i aromaterapeutkinja, Kristina Lazaneo, magistra agronomije i dizajnerica vrtova te chef Kristijan Rojnica.
Kako je i ljeto na svom početku, tako su i događanja u ovom zanimljivom vrtu tek krenula. Već idući vikend svi posjetitelji najsunčanijeg nam otoka imaju priliku uživati u još jednoj zanimljivoj radionici – Herbalne note u vinu. Riječ je o prvoj radionici u Hrvatskoj na kojoj će posjetitelji svjedočiti sinergiji bilja i vina otoka Hvara uz vinara Ivu Dubokovića. Kroz radionicu će prisutne voditi Marija Vukelić.
Radionica počinje obilaskom vrta mediteranskog bilja u 19 sati, prije zalaska sunca. Posjetitelji će upoznati začinsko bilje i trave koje su oduvijek prisutne na Hvaru, a koje su prepoznatljivi identitet Mediterana, čije arome ponekad nalazimo u vinu. Korak po korak, šetajući vrtom uz stručno vodstvo, doći će se do još jedne tradicije Mediterana, a to je vinova loza. Priču o hvarskim vinima ispričat će vinar Ivo Duboković.
Đir po vrtu bit će organiziran 21. srpnja, Fjorastično (Program za djecu) na programu je 12. kolovoza, dok će vrt 23. kolovoza posjetiti Roko i Cicibela (ipak se slavi Smojinih 100). Stazama Gdinja na rasporedu je 30. rujna.