Zadnjeg dana mjeseca veljače 1989. godine, povjesničar Dr. Franjo Tuđman predstavio je u prostorijama Društva književnika Hrvatske, na tadašnjem Trgu Republike u Zagrebu, "Nacrt programa Hrvatske demokratske zajednice. Pokreta koji će ujediniti težnje domovinske i iseljene Hrvatske, o stvaranju samostalne i neovisne Hrvatske države i prekidu svih pravnih i političkih veza sa SFRJ. Već tada među raznim govornicima, koji su se natiskali te večeri u današnjem Društvu hrvatskih književnika, bit će i Dr. Ante Korlian, koji će prenijeti nazočnima pozdrave iz južne Hrvatske. A tinjalo je godinama represijom zatomljavano hrvatstvo u Dalmaciji, kao i diljem Domovine.
Pjevalo se "Ustani bane Jelačiću", "Vila Velebita"... Već u ljeto 1989., nakon što je na tajnoj osnivačkoj skupštini u prostorijama sadašnjeg NK "Jarun" službeno osnovana "Hrvatska demokratska zajednica", a za prvog predsjednika izabran Dr. Franjo Tuđman, počeli su nicati ogranci po Hrvatskoj i dijaspori. I pojedini splitski domoljubi pokušavali su stupiti u kontakt s osnivačima ovog političkog pokreta, za kojeg se smatralo da će dovesti do stvaranja Hrvatske države.
Tako su u Dalmaciju već tog ljeta počele stizati i prve pristupnice. U političkim, tajnim kružocima, učlanjivali su se domoljubi. Sve ove aktivnosti pratila je i jugoslavenska tajna policija, Služba državne sigurnosti, kolokvijalno poznatija kao UDBA, koja je preko suradnika pod kodnim imenima: "Mosor", "Sretna", "Aldo" i "Cibor" "pokrila" osnivače ove stranke. Sve ovo opisano je i dokumentirano u knjizi: "HDZ u Splitu 1989./1990. kroz dokumente Službe državne sigurnosti komunističke Hrvatske", a koji se nalaze pohranjeni u Hrvatskom državnom arhivu, kao i u dokumentarnom filmu "Kako se stvarao splitski HDZ", koje je izdala i priredila "Zajednica utemeljitelja HDZ-a Dr. Franjo Tuđman Splitsko-dalmatinske županije."
Pa tako iz brojnih "informacija" saznajemo kako je i tadašnji nadbiskup u miru Dr. Frane Franić poručio Dr. Zvonimiru Markoviću i nekolicini osnivača, da dođu kod njega na razgovor. Želio je veliki nadbiskup, čuvar crkve u Hrvata u Dalmaciji, iz prve ruke doznati što se to zbiva u političkim kružocima u gradu i je li uistinu "kucnuo čas" oživotvorenja stoljetnog sna. Tako će već u prosincu 1989., na Dan ljudskih prava na splitskoj Pjaci, doći do prvog javnog predstavljanja HDZ-a u Splitu. U par dana upisano je u stranku oko 3.000 ljudi, ubrzo su aktivnošću članova pronađene i prve prostorije na Kmanu, sada je već HDZ u Splitu krenuo nezaustavljivo. Kako će reći jedan od utemeljitelja u filmu Mate Perišić: "Nitko nas nije mogao spriječiti." Ubrzo, došlo je i do sastanka u stanu jednog od tada najagilnijih utemeljitelja Tomislava Loze, kojem je u ime središnjice nazočio potpredsjednik HDZ-a Perica Jurić. Potpisana je tada i izjava od strane hrabrih domoljuba o osnivanju HDZ-a u Splitu. Tada je HDZ u Splitu postao javan, kako će kasnije izjaviti jedan od prvih utemeljitelja Živko Nenadić. Izjavu o osnivanju osim Nenadića potpisali su: Frane Milat, Filip Šitum, Alen Gojak, Tomislav Lozo, Mate Perišić, Luka Podrug, Tadija Barun, Mirko Ivanda i Lovre Katalinić. Tri dana kasnije održan je i sastanak u ugostiteljskom objektu "Pitomcia" u Podstrani, u vlasništvu Marija Tomasovića. Naravno, trebalo je mijenjati mjesta, jer agenti jugoslavenske tajne policije pratili su svaki korak ovih odvažnih i hrabrih domoljuba.
Onda je Alen Gojak u ime inicijativnog odbora uspio dogovoriti da se iznajmi kongresna sala splitskog hotela "Marjan". Tako je na blagdan Sveta tri kralja, 6. siječnja 1990., u prepunom hotelu "Marjan" osnovan splitski HDZ. Na osnivačkoj skupštini govor je održao predsjednik i utemeljitelj Hrvatske demokratske zajednice Dr. Franjo Tuđman. U ime Središnjice obratili su se i Vladimir Šeks i Dr. Šime Đodan. Himnu "Lijepa naša Domovino" izveo je operni prvak Ratomir Kliškić, program je vodio glumac HNK Split Rade Perković. Stigli su i tamburaši iz Osijeka. Za prvog predsjednika HDZ-a Split izabran je dugogodišnji politički uznik Dr. Zvonimir Marković, potpredsjednici su bili Goran Pavlov i Dr. Ivica Ruić, prvi tajnik Općinskog odbora bio je Živko Nenadić. Spomenimo da su u prvi Općinski odbor izabrani i Vladimir Raguž, Frano Milat, Tomislav Lozo, Mate Perišić, Mario Kekez, Stipe Nosić, Milan Lažeta, Alen Gojak, Ivan Papić, Ivan Ljubičić, Jure Bojić i Ante Parčina.
Splitski ogranak HDZ-a bio je kotač zamašnjak za osnivanja podružnica po čitavoj Dalmaciji. A onda su uslijedila osuđivanja skupa u tadašnjim tiskovinama, pa su splitski borci NOB-a i tadašnji komunisti organizirali protuskup nakon desetak dana na istom mjestu, tražeći čak i zabranu HDZ-a. Ali, demokracija je krenula nezaustavljivim putem.
HDZ će niti četiri mjeseca kasnije veličanstveno pobijediti na prvim slobodnim izborima za tadašnji Sabor SR Hrvatske, kao i na izborima za tadašnju Skupštinu općine Split. Onda je uslijedila organizacija obrane Hrvatske, kojoj su se odazvali brojni osnivači ove stranke, od kojih su neki položili i svoje živote u Domovinskom ratu.