- Puno toga se promijenilo, iako je trebalo proći godina... Na bolje, naravno. - zaključak je, u rečenici, jednog našeg sugovornika na jubilarnom Noćnjaku. 25.-om Međunarodnom susretu maslinara i uljara koji se održava u Tučepima, u predvorju hotela Bluesun Alga.
Bio je to vlasnik Labin Progresa, dobro poznate istarske tvrtke osnovane prije više od 30 godina (posluju preko 50 godina) koja proizvodi strojeve te je i zastupnik za tešku mehanizaciju renomiranih talijanskih te svjetskih firmi: kao stalni sudionik Noćnjaka, a uz to ima priliku pratiti razvoj maslinarstva u Istri, ali i u ostatku Europe, njegova zapažanja imaju težinu.
- U Dalmaciji, pogotovo na otocima, najduže se zadržao običaj ručnog branja maslina, onaj tip 'imam rodbinu, prijatelje, napravimo marendu' branja koji će vjerojatno uvijek biti aktualan, ali nije održiv za maslinike i projekte gdje je to ozbiljan posao. Sigurno je uzrokovano specifičnim položajima maslinika, na kaskadama, nagnutim terenima, u vrtačama, gdje se nije moglo baš dolaziti strojevima niti širiti mreže ispod maslina kao u Istri. Slično je i s obradom, negdje još uvijek smatraju da je dobro 'spremiti' masline u more. A tako je i s radom na zemlji, čak i tradicionalisti polako uviđaju prednosti mehanizacije - mi imamo praktički sve potrebno, od manjih strojeva do ozbiljnih traktora, a na svima je moguće mijenjati priključke ovisno o godišnjem dobu i vrsti radova u polju... - doznajemo od našeg sugovornika dok pokazuje mogućnosti svojih proizvoda.
Noćnjak je tradicionalno dobro posjećen – nije međutim klasični sajamski tip posjete gdje prolazi 'milijun' kibicera i znatiželjnika. Ne, uglavnom je to poznata 'ekipa', redom maslinari te oni koji to žele postati. Noćnjak je naime izvrsna, gotovo jedinstvena prigoda da se okupe, razmijene iskustva, doznaju što ima novoga te dogovore poslove za iduću sezonu – tako razmišljaju i izlagači, a ove godine su Tučepi kao domaćin donijeli nešto novo. Hotel Bluesun Alga je bio gotovo krcat, ne samo maslinarima nego sa šest autobusa stranih gostiju! Koji su pak dio vremena proveli u atriju hotela razgledajući štandove ekipe s Noćnjaka pa su tako ponešto i pazarili, pogotovo recimo suvenire od maslinovog drva ili kakvu bocu domaćeg ulja. A bilo je i vrhunskog vina, također tradicionalno jer Noćnjak kao i Sabatinu (poznato okupljanje vinara početkom studenog) organizira Zadružni savez Dalmacije, organizacija osnovana 21. veljače 1907. godine u Općinskoj vijećnici u Splitu!
Dosta međutim o prošlosti, Noćnjak je ove godine iznjedrio neke konkretne novosti. Tako su iz tvrtke Sjeme Split prezentirali Manisol gnojivo, a ujedno i zaštitu od maslinine muhe! Ljubazni Stipe nam je detaljno pojasnio recepturu ovog gotovo revolucionarnog proizvoda. No, višestruke benefite za maslinu Manisola će vam objasniti osobno, ono ključno je da se aplicira dva do tri puta te da je ekološki verificirano!
Inače je na štandovima Noćnjaka bilo najviše firmi kojima je core business upravo gnojidba i zaštita maslina od nametnika, ali i firmi sa strojevima koji ubrzavaju i olakšavaju branje poput tresača. Jedinstven je pak bio štand OPG-a sa šibenskog područja.
- Sve ove sorte, ti hibridi i superhibridi, većinom se još ispituju, tek su četiri-pet godina prisutne pa još uvijek ne znamo kako će se one ponašati za koju godinu u smislu prinosa, rodnosti. Međutim, dosta ovisi o pojedinom maslinaru, kada se bere, kako se obrađuje. Neke grčke sorte dozrijevaju u prosincu, a kod nas je intencija brati što ranije... Lastovka recimo ima malo zrno, ali dosta veliku rodnost, pune grane budu. Sve one imaju ugodan, harmoničan okus ako se beru u pravo vrijeme. Sve ostalo su nekakvi eksperimenti... - pojašnjava nam Ivan Jelušić, maslinar istoimenog OPG-a iz Pirovca koji je na svom štandu izložio ulja raznih sorti na 'test nepcima'. U ulje se malo umoči kruha i tako se provjerava okus oblice, levantinke, lastovke, leccino, koroneiki, cima di malfi, arbosana,..., sorti maslina odnosno njihova ulja.
- Naša ekstradjevičanska ulja opravdavaju cijenu koju postižu, smatra Jelušić, jer su kvalitetna i potpuno prirodna, zdrava. Iako, strana ulja tog ranga vjerojatno imaju slične osobine no ne stižu do naših trgovina – interes određenih skupina je zadovoljen uvozom velikih količina maslinovog ulja koje nije takve kvalitete, a kojeg Italija, Španjolska ili Grčka mogu proizvesti u velikim, tankerskim količinama, što mi ne možemo, dodaje naš sugovornik na Noćnjaku.
Glavnina poslova se obavljala, što je još jedna tradicija, u obližnjem kafiću, a na kraju svakog dana u hotelskoj konferencijskoj sali su se dijelile medalje najboljim sudionicima. U petak je Noćnjak posjetio Šime Erlić, odnedavno ministar regionalnog razvoja i fondova EU, inače predsjednik zadarskog HDZ-a. Krcata je bila velika sala (iako je sijedih glava bilo najviše, vrijedi zabilježiti da su iskusni maslinari uglavnom dolazili 'pojačani' mladim snagama, nasljednicima, dakle maslinarstvo, ipak, ima budućnost u ovim krajevima), što samo govori o važnosti i posjećenosti Noćnjaka, na kojem su nagrade za izvrsnost u raznim kategorijama odnijeli ne samo domaći maslinari...
Imena dobitnika možete pronaći ovdje.