Prvi dani 2023. godine u većem dijelu Dalmacije donijeli su stabilno vrijeme s temperaturama znatno višim od prosjeka. Red oblaka, red sunca, neprekidno visoka vlažnost i bonaca glavno su obilježje vremena posljednjih tjedan dana, dok iznadprosječno toplo vrijeme traje već mjesecima.
Posljedica je to toplinskog vala koji već tjednima dominira Sredozemljem, a od Božića i većim dijelom Europe, pa su tako brojne lokacije u Novu godinu ušle s rekordno visokim temperaturama. Varšava (Poljska) 1. siječnja bilježi nevjerojatnih 18.9°C, čak 5°C više od starog rekorda, a Bilbao (Španjolska) ljetnih 24.9°C.
https://www.facebook.com/severeweatherEU/posts/pfbid097E5yY1S5p2iGzFpzWdBrTpYGJJB2KFsxJcETMBqzjvH9xegzUtape4znQrP1t2Fl
U većini europskih zemalja padaju apsolutni rekordi najviše ikad izmjerene temperature zraka u siječnju, a odstupanje srednjih dnevnih vrijednosti temperature zraka je na nekim područjima i do 20°C više od prosjeka.
Rekordno topao prosinac i rekordno topla 2022. godina
Rekordno toplo prošao je i prosinac u Splitu, sa srednjom temperaturom zraka od 12.0 Celzijevih stupnjeva. Na njega nije trebalo dugo čekati, jer je stari rekorder bio prosinac 2020. koji je tek 0.6°C hladniji (11.4°C). Tada se pisalo da je riječ o „prosincu za pamćenje“, a već sada utonut će u zaborav. Treba naglasiti da meteorološka postaja Split-Marjan podatke bilježi još od 1948. godine, a dva najtoplija prosinca 'stala' su u posljednje tri godine.
Prema 74-godišnjim mjerenjima na Marjanu, ovaj prosinac dobro bi se smjestio između ožujka i travnja (tablica).
To je ujedno i razdoblje kada cvatu šparoge – kojih već sad ima na Marjanu. Podsjećamo čitatelje da je na ovom području nije dozvoljeno branje jer je riječ o park-šumi.
Rekordno toplo je prošla i cijela 2022. godina, sa srednjom temperaturom zraka od 18.0°C. Do sada smo se mogli pohvaliti s 0.2°C hladnijom 2018. godinom.
Iza nas je treća najsušnija godina u povijesti
Odstupanje količine oborine za 2022. je alarmantno u cijeloj Dalmaciji. U odnosu na razdoblje 1981.-2010. na cijelom području proljeće je bilo vrlo sušno, a na otocima i ekstremno sušno. Sušnije od prosjeka bilo je i ljeto koje je od strane DHMZ-a ocijenjeno i kao ekstremno toplo. Jesen je u većem dijelu Dalmacije bila prosječna po količini oborina, osim na splitskom području i otocima gdje je bila sušna. Što se tiče temperatura, bilo je vrlo toplo, pa se gotovo ljetno vrijeme nastavilo do prvih dana studenog.
Ozbiljnije oborine krenule su u studenom i prosincu, koji su bili jedini mjeseci kišniji od prosjeka. U Splitu je u prosincu palo 177.2 litara, što je gotovo trećina svih oborina u 2022. godini. S 529.2 litara oborine prošla godina završila je kao treća najsušnija u povijesti. Sušnije su bile samo 1989. (487 litara) i 2003. (521 litra).
Prvi rekord u 2023.: Najviša temperatura mora ikad!
Proljeće usred zime odrazilo se i na temperature mora, pa su temperaturni rekordi padali i u moru. U Splitu je danas izmjerena najviša temperatura mora ikad - u 13 sati termometar na Zenti pokazao je 16.5°C, što je za 0.5°C više od starog rekorda - koji je izmjeren na današnji dan 2020!
Sa 16.9 Celzijevih stupnjeva svoj rekord je jučer popravila i Komiža (stari rekord: 16.6 od 4.1.2014.), te Rab 14.5°C (stari rekord: 14.1°C od 9.1.2001.).
Toplije more privuklo je i prve kupače na splitskim plažama.
Bura je izumrla, dvoznamenkasti maksimumi do daljnjeg
U 74 godine mjerenja, 2022. je bila i prva godina bez orkanskog udara vjetra na Marjanu, a rijetko viđena 'tišina' nastavlja se i u novoj godini.
Slično vrijeme očekuje nas i sljedećih nekoliko dana: promjenjivo oblačno i uglavnom bez oborina. Maksimalne temperature zraka od 12 do 18°C, a jedino upozorenje glasi:
- Mjestimice može biti magle, a moguća je i vidljivost manja od 200 m, osobito na sjevernom Jadranu, a tijekom noći i jutra i drugdje.
Prave zime nema na vidiku. Ostaje nam proljetni ugođaj koji smo zabilježili na Marjanu.