Emotivno, decentno i s daškom glamura. Jednostavno jedinstveno. Tako bi se otprilike u pet riječi mogla opisati jučerašnja Svečana akademija Folklornog ansambla Jedinstvo povodom njihove 105. obljetnice.
U besprijekornom ambijentu foyera HNK i uz prekrasne izvedbe mezzosopranistice Terezije Kusanović uz klavirsku pratnju Zorana Velića, svečanosti su nazočili mnogi članovi Jedinstva svih generacija te brojni uglednici iz kulturnog i društvenog života. Uz prigodne govore predsjednika Jedinstva Emina Sarajlića te gradonačelnika Ivice Puljka i župana Blaženka Bobana, evocirane su uspomene iz povijesti Jedinstva, ali se i podsjetilo na recentne uspjehe najdugovječnije splitske udruge tradicijske kulture. Početak akademije emotivno je bio posvećen uspomeni na dugogodišnju predsjednicu Jedinstva nedavno preminulu gospođu Ružicu Mikačić nakon čega je njoj, ali i svim preminulim članovima Jedinstva odana dužna počast minutom šutnje.
Program akademije nastavljen je potom prigodnom dodjelom priznanja i nagrada zaslužnima, a svečanost je zaokružena emotivnim oproštajima dugogodišnjih plesačica Jedinstva od njihovog aktivnog bavljenja najljepšim hobijem na svijetu. Ena Sarajlić, Luciana Marković, Natali Ban i Tea Bilić, sve od reda uspješne, akademski obrazovane mlade dame, uz srdačni pljesak nazočnih dobile su prigodne plakete, dok je nagradu za životno djelo nakon gotovo 60 godina članstva u Jedinstvu zasluženo dobio gospodin Živan Vujević.
Uz prikazivanje kratkog video uratka, program svečanosti je podsjetio i na nedavnu povijesnu turneju Jedinstva održanu početkom listopada u dalekoj Kini. Slike iz Kine kod nazočnih izazvale su goleme emocije, ne samo kod članova Jedinstva već i kod onih koji nikad, barem aktivno, nisu bili članovi legendarnog splitskog ansambla. Iz Jedinstva su posebno naglasili da je odlazak u Kinu bio izuzetan pothvat u svakom smislu, pogotovo u onom financijskom. Svima koji su na bilo koji način pomogli u ostvarenju ovog značajnog projekta ne samo za Jedinstvo, već i za promociju Splita, Splitsko-dalmatinske županije i ugleda Republike Hrvatske i njenog turizma, također su dodijeljena prigodna priznanja, ali i ovim putem članovi i vodstvo Jedinstva im još jednom zahvaljuju.
Posebnu pažnju nazočnih izazvao je i jedan povijesni artefakt – mandolina na kojoj se sviralo u prvim danima postojanja Jedinstva prije 105 godina. Zahvaljujući obitelji Kanazir ovaj izuzetan instrument sačuvan je od zaborava i jučer je po prvi puta izložen u javnosti. Njihov predak, u ovom slučaju djed Maksima Kanazira koji je bio toliko ljubazan da ustupi ovaj komadić povijesti, gospodin Špiro Kanazir bio je jedan od osnivača Jedinstva i prvi dirigent tadašnjeg splitskog Tamburaškog zbora. Šjor Špiro je inače bio jedan od legendarnih splitskih "barbira" između dva svjetska rata i jedan od glavnih izrađivača maski i kostima za čuvene splitske maškare tog vremena. A upravo jedna od njegovih slavnih batuda kada je obrijao Stipu Balu „ala car Franjo Josip”, ostala je trajno zabilježena u Smojinom Velom mistu.
Svečanost puna energije i emocija je nakon formalnog dijela nastavljena uz prigodno druženje u foyeru HNK koju je svojim vrhunskim znanjem oplemenio svjetski poznati barmen Jure Vojković koji je, baš poput FA Jedinstvo, nagrađen velikim priznajem na nedavno održanoj manifestaciji Dani hrvatskog turizma u Opatiji.