Proteklih dana prati nas stabilno zimsko vrijeme, a osobito je početkom tjedna vladala dobra vidljivost. Iskoristili su to fotografi za snimanje udaljenih predjela, a nema sumnje da je pojavljivanje Italije, odnosno Apeninskog poluotoka jedan od najatraktivnijih motiva koji fotograf može doživjeti.
Prošle nedjelje objavili smo snimke snimljene sa Zvjezdanog sela Mosor na kojima se vidi zalazeće Sunce koje zapada za masiv Gran Sasso i najviši vrh Apenina, 2913 metara visok Corno Grande. S Mosora se jasno vidi i Majella, nazire Gargano, ali se dobro vide i vrhovi zapadnije od Gran Sassa, poput Monte Gorzana. Svi spomenuti vrhunci su od 250 do 280 kilometara udaljeni od Mosora.
Zvjezdano selo Mosor nalazi se na 700 metara nadmorske visine, a fotograf Martin Burić, u potrazi za Italijom, otišao je na oko 1200 metara nadmorske visine na Skywalk na Biokovu. Zbog veće visine, pogled je još spektakularniji, no te večeri vidljivost se malo pogoršala.
Ipak, s Biokova se jasno vidi poluotok Gargano koji je udaljen 180 do 210 kilometara od Biokova. S Biokova je moguće vidjeti znatno niže dijelove nego s Mosora, tako se vidi 983 metra visok Monte Croce na Garganu. Za razliku od Zvjezdarnice, gdje Sunce u ovom dijelu godine zalazi iza Gran Sassoa, sa Skywalka ono zalazi iza Majelle, drugi najviše planine Apenina. Planinski vrhunci su udaljeni 270 do 300 kilometara.
Fotografije su snimljene aparatom Sony a6600, objektivom 150-600 mm i adapterom do 900 mm. Kako je sve to skupa izgledalo uživo, pogledajte u fotogaleriji.