Dinara je gorjela danima. I dok požar i dalje saniraju lokalni vatrogasci, goruće pitanje gdje će biti sjedište Parka prirode od 2021. stoji neriješeno.
Kijevljani ne dvoje. Državi daju ključ u ruke upravne zgrade u središtu mjesta, sa svom potrebnom infrastrukturom. Kažu - to je idealno mjesto za budući posjetiteljski centar.
"Neće ići!", poručuju Vrličani. Oni su u potkrovlju zgrade Gradske uprave uredili 180 kvadrata, četiri ureda, dva sanitarna čvora i salu za sastanke iz koje pogled puca na Dinaru.
Nema, kažu iz Općine Kijevo resornog ministra koji nije bio upoznat s njihovom željom i vizijom za Dinaru.
Poslano je ministrima - sada već bivšima Tomislavu Ćoriću, Davoru Filipoviću, Damiru Habijanu i aktualnoj ministrici zaštite okoliša i zelene tranzicije Mariji Vučković. Upravo su oni, tvrde, još 2006. pokrenuli priču o proglašenju Dinare zaštićenim područjem. No, dodaju, naknadno u igru upadaju i Vrličani.
"Uključili su se tek kad je sve bilo gotovo, moje mišljenje je da to nije fer igra i moje mišljenje je da se susjedna Općina, odnosno grad Vrlika, nekorektno ponio prema Kijevu", izjavio je Martin Ercegovac, načenik Općine Kijevo, piše Dnevnik.hr.
Nije istina, vraćaju lopticu iz Vrlike. Kažu da su dvije trećine Parka u Splitsko-dalmatinskoj županiji. I dodaju da je Vrlika već dosta toga napravila u zaštiti prirode.
"Od saniranja svih deponija, pročistača vode da u Cetinu ulazi čista voda, skupljanje otpada, reciklažna dvorista", rekao je Nikola Uzun, voditelj odsjeka za EU projekte u Vrlici.
Leđa im, nije tajna, čuva i HDZ-ov župan koji poručuje da misli isto što i prije tri godine. Računa na fer podjelu među susjedima. "Splitsko-dalmatinska županija ima samo jedan Park prirode, to je Biokovo, dragi prijatelji iz Šibensko-kninske županije imaju već dva nacionalna parka", rekao je splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban.
Prvi čovjek Šibensko-kninske županije pak kaže da se u tri i pol godine propustilo puno toga, vlak s europskim novcem kraj njih prolazi. "Ovo je politička borba, ali ne stranačka, nego, ja bih rekao, čak i unutarstranačka", poručio je Marko Jelić, šibensko-kninski župan.
Jer svi akteri osim njega, u ovoj su priči iz HDZ-a. I Kijevo i Vrlika, zna se, kažu, za koga glasuju. A još 2017. kaže, o Dinari se pričalo na sjednici Vlade u Kninu. Prva točka je bila Park prirode Dinara.
Sedam godina poslije, odluka o tome gdje će biti sjedište Parka još se čeka. Eto je, kažu, iz resornog Ministarstva do kraja godine. Iz odgovora Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije kažu: "U tijeku je usuglašavanje detalja i financijskih potreba vezanih za uspostavu javne ustanove i sjedišta Parka".
Na njihov prijedlog uredbu o osnivanju javne ustanove donijet će Vlada. Neslužbeno, razmišlja se o solomonskom rješenju - da sjedište bude u Zagrebu, s ispostavama i u Kijevu i Vrlici. Jer, čini se, svaki glas je, posebice u Dalmatinskoj zagori, itekako bitan, donosi Dnevnik.hr.