Kada netko za sebe kaže da se smatra prosječnim srednjoškolcem, a iza sebe uspjehe koje možemo okarakterizirati svjetskim, onda znate da je poseban.
To možemo tvrditi nakon razgovora s Franom Marušićem, omiškim maturantom tamošnje Opće gimnazije. Njegova priča je posebna. Cijeli svoj odgojno-obrazovni put proveo je u tom gradu na ušću Cetine.
Od 100.000 učenika, Frane je bio među najboljih 500
No, u drugom srednje mu se otvorila prilika prijaviti se za stipendiju koja bi mu omogućila školovanje u privatnoj američkoj školi. I to potpuno besplatno, a Frane je, pogađate, uspio.
- Na kraju sam bio primljen uz još jednu gimnazijalku iz Čakovca te sam preko ljeta spakirao kufere i bio na letu za SAD. Nas dvoje smo te godine predstavljali Hrvatsku. Ovu priliku mi je omogućila organizacija ASSIST koja ima hrvatsku koordinatoricu Karlu Golju Milevoj, koja potiče učenike iz Hrvatske da se prijave i provodi razne Zoom sastanke za učenike koji su zainteresirani. Tako sam prošlu godinu proveo u Americi u tzv. boarding school u kojoj se sve odvija na kampusu koji je bio preko veličine preko tri kvadratna kilometra. Bilo nas je jako malo u školi, oko 170, a u učionici nas je prosječno bilo osam. Bilo je to jedno zanimljivo iskustvo - započeo je Frane razgovor.
A koliko je njegov uspjeh nevjerojatan, svjedoči sljedeći podatak.
- Ta prilika mi je otvorila nove prilike za nove uspjehe. Tako sam se dok sam bio u Americi prijavio za natjecanje RISE te nakon selekcije od preko 100.000 prijava ušao u krug 500 najboljih u svijetu. Tu je bilo i natjecanje ISABS koje se održalo u Dubrovniku, gdje sam imao priliku pričati s nobelovcima. Nedavno sam dobio i nagradu Social Impact Award Hrvatska sa svojim timom te ću nas predstavljati u Austriji sredinom studenoga. Bilo je tu još svakakvih natjecanja, ali ovi su mi nekako najupečatljiviji - priča nam omiški genijalac.
Upitali smo ga nam opiše podrobnije američku priču.
- Kao što sam već rekao, prijavio sam se preko organizacije ASSIST. To je organizacija koja spaja internacionalne učenike s privatnim američkim školama te im nudi mogućnost obrazovanja u inozemstvu tijekom te jedne školske godine. U selekciju ulaze eseji, ocjene, pisma preporuke, test engleske pismenosti te intervju. Proces je poprilično jednostavan, ali i dug. Ja sam morao sve poslati u siječnju, a odluku sam dobio sredinom svibnja. Kada završite svoju ASSIST godinu ulazite u njihov alumni sustav te imate mogućnost stupiti u kontakt sa svim prijašnjim učenicima pa tako i hrvatskim. Meni je to dobro poslužilo jer ih dosta nastavi obrazovanje vani pa ih mogu pitati za savjete - objasnio nam je.
Ogromna razlika između američkog i hrvatskog sustava obrazovanja
Sa sobom je kući donio pozitivne dojmove.
- Sve što sam htio vidjeti u Americi sam i ostvario. Prošetao sam New Yorkom i Bostonom, pogledao Broadway show, probao njihovu hranu, razgledao fakultete, i upoznao se s njihovim načinom života. Stvarno jedna nezaboravna godina i iskustvo koje bih preporučio svakome - kaže nam Frane.
Budući da je učio u oba sustava obrazovanja, opisao nam je razlike.
- U Americi imate pravo sami birati predmete, s time da morate upotpuniti određeni kriterij predmeta kako bi završili srednju školu. Obavezni predmeti su engleski, povijest, matematika, i svake godine jedna znanost. Uzimao sam šest predmeta, od kojih su dva bila izborna. Izborni predmeti se mijenjaju na semestrima, pa tako drugo polugodište uzimaš nove predmete. Tu su bili svakakvi predmeti: ornitologija, poduzetništvo, sportski broadcasting, itd. Većina glavnih predmeta ima višu i nižu razinu pa ih možete prilagođavati prema svojim interesima. Primijetio sam da je sport jako „big thing“ tamo. Svaki tjedan bi imali utakmice američkog fudbala na kojem bi dolazili autobusi drugih škola, kombiji za hranu, i cijela škola bi navijala. Američke škole također imaju jako puno školskih klubova u kojim učenici mogu daljnje razvijati svoje interese - opisuje nam.
Ne želi odabrati nijedan od dva modela kao bolji.
- Američki sustav mi je možda draži zbog slobode koju mi pruža i mogućnost usmjeravanja prema svojim interesima. S druge strane pak, u Americi mi je bilo poprilično lagano, čak i na predmetima više razine. Svakako, smatram da u oba sustava ima mjesta za napredak - jasno će Frane.
No, zato ima preporuke kako naš obrazovni sustav učiniti boljim.
- Volio bih da je broj učenika u učionici manji jer bi to omogućilo individualniji pristup s učenikom. Također bih volio da je broj predmeta manji, odnosno da je broj izbornih predmeta veći, jer se tako možemo usmjeravati u nekim područjima već u ranijoj dobi i fokusirati se na njih. Naravno, mislim da bismo trebali imati te osnovne predmete kroz cijelo srednjoškolsko obrazovanje. Stavio bih veći naglasak na kreativnost, projekte i samostalni rad, jer tako primjenjujemo svoje znanje i razvijamo nove vještine. Mislim da će se ovo teško ostvariti jer bi ovo bilo financijski zahtjevno, ali i velika promjena za obrazovni sustav pa tako i državnu maturu - smatra Marušić.
"Ljudi, hrana, more, i društvo me vuku da se vratim. Iako mi je u Americi bilo odlično, više mi se sviđa živjeti ovdje"
Uskoro upisuje fakultet, a njegov izbor je zasad inozemstvo.
- Svidjelo mi se u Americi te bih volio studirati vani. Primljen sam već na Bocconi University u Italiji koji je među najboljima u svijetu za menadžment, ali tu planiram ići ako ne upadnem nigdje u Americi. To mi je kao mali backup plan. Za studije u Americi prijave šaljem do nove godine, a odluke ću dobiti u četvrtom mjesecu. Vidjet ćemo što bude - otkrio nam je.
Još uvijek nije siguran čime se želi baviti u budućnosti.
- Vuku me i životne znanosti i menadžment. Zato bih i htio studirati vani jer bi u Americi mogao studirati oboje, te se ne trebam prijavljivati na određeni studij, već prve dvije godine imam pravo na uzimanje predmeta sa svih odjela - kazuje nam.
Ipak, Hrvatska je njegova ljubav i dugoročno se vidi ovdje.
- Ljudi, hrana, more, i društvo me vuku da se vratim. Iako mi je u Americi bilo odlično, više mi se sviđa živjeti ovdje. Svakako bih volio studirati vani i daljnje se osamostaliti - govori Frane.
Na kraju je poručio.
- Savjetovao bih svima da razmišljaju “izvan kutije“. Mislim da je to glavni razlog zašto su me primili u Americi. Trebate se na neki način izdvojiti od drugih. Također, ako se dvoumite studirati u Americi na jednu srednjoškolsku godinu, svakako bi vam preporučio da barem pokušate. Tu priliku imate samo jednom u životu - zaključio je Frane Marušić.