Petar Puškarić je sada već bivši student splitskog sveučilišnog Odjela za studije mora i osoba koja će sigurno ostati upisana u povijest ovog fakulteta.
Naime, ovaj magistar inženjer Ekologije i zaštite mora je tijekom studiranja radio u pivovari L.A.B. u Splitu te je prilikom izbora teme za diplomski rad došao na zanimljivu ideju - napraviti vlastito pivo. Ne bi to bilo ništa čudno da se Petar nije usudio na realizaciju vjerojatno jedinstvenog projekta u svijetu - pivo proizvedeno od morskog kvasca.
"Napravili smo samo nekoliko degustacijskih boca"
Njegov proizvod je dobio i prigodno ime - Morski kukumar. Mi smo porazgovarali s još jednim splitskim inovatorom, koji nam je objasnio kako je došao na ovu nesvakidašnju ideju.
- Tema se zvala Izolacija morskih kvasaca i primjena u pivarstvu. Radi se o malo drugačijem diplomskom nego su profesori i studenti navikli. Ranije sam povremeno radio u spomenutoj pivovari iz Splita te mi je palo na pamet da bih to mogao povezati. Na jednom predavanju iz Mikrobiologije mora sam prišao budućem mentoru prof. Marinu Ordulju i pitao ga ima li kvasaca u moru i mogu li ih fermentirati. Malo smo raspravljali i došli na ideju da probam napraviti pivo s morskim kvascima - opisuje nam Petar.
Proces stvaranja kvasca je vrlo složen.
- Najviše smo problema imali s time kako pronaći kvasac koji ima sposobnost fermentacije. Kvasac je prikupljen iz uzorka mora, a uzet je blizu obale, na dubini od 30-ak centimetara. Izolirali smo ga standardnim mikrobiološlim metodama za izolaciju mirkoorganizama. Nakon toga smo filter papir nasadili na hranjive podloge te su tako narasli mikroorganizmi iz kojih smo izdvojili morske kvasce - kazuje nam.
Proizvodnja piva se nije razlikovala od standardne metode.
- Jedina je razlika u vrsti kvasca, jer se koristio morski umjesto standardnog kvasca. To pivo smo skuhali u vrlo malim količinama, čak malim i za kućnu upotrebu. Napravili smo samo nekoliko degustacijskih boca. Okus piva je sličan sour/farmhouse vrsti piva. Blago je kiselkast i daje voćne note i arome. Naravno da se treba napraviti i preinaka u receptu, a pivo je imalo 4.6 posto alkohola - opisao nam je Petar.
"Trebam naći način kako razviti proizvod i bolje ga testirati, da vidimo je li sto posto siguran za veću proizvodnju"
Reakcije na fakultetu su i više nego pozitivne.
- Mentor mi je rekao da su svi zainteresirani i da je ovo dobra ideja. Mislim da su bili vrlo zadovoljni mojim diplomskim radom. I moji prijatelji su oduševljeni. Rekli su da je baš nešto drugačije nego su dosad pili, ali da su to i očekivali od mene. Na obrani su probali pivo i odmah su mi dali neke ideje kako to dalje razvijati - zadovoljno će.
A on plan ima.
- Trebam naći način kako razviti proizvod i bolje ga testirati, da vidimo je li sto posto siguran za veću proizvodnju. Iduće je pronaći sredstva za financiranje, nakon čega će biti puno lakše raditi i razvijati proizvod - kaže nam.
Petar ima plan za budućnost
Nažalost, unatoč očitim sposobnostima i potencijalu, posao nije pronašao.
- Planiram daljnje korake po pitanju piva. Prema prvim saznanjima, imam neke mogućnosti za pomoć putem Hrvatske banke za održivi razvoj. Oni financiraju i sufinanciraju projekte koji povezivaju znanost i industriju. Naravno da je plan i apliciranje na EU fondove, ali ima do toga. Sve je još u eksperimentalnoj fazi i treba vidjeti kako će kvasac reagirati na veće količine piva. Svakako bih mogao pronaći još neki kvasac u moru, koji će dati još bolje rezultate, tako da ću na tome sigurno poraditi. Idem korak po korak - skromno će nam Petar.
Njegov fakultet je iznimno bitan za naše društvo.
- Na mom fakultetu postoje dva smjera na diplomskoj razini. Jedan je ekologija i zaštita mora, a drugi morsko ribarstvo. Tu se obrazuje kadar koji je stručan po pitanju zaštite mora i upravljanja morskim resursima te uzgoja ribe i ekološkog i održivog iskorištavanja morskih resursa. Što se tiče naše svjesnosti o očuvanju mora čistim, mislim da se sve više povećava. Nikada nije dovoljno, ali na dobrom smo putu i vjerujem da će nam uskoro stići rezultati - zaključio je Petar.