Splitsko Gradsko kazalište lutaka uprizorilo je još jedan sjajan naslov za djecu. Predstava „Magarac i čarobnjak“ nastala je prema motivima iz istoimene priče „Ludi kamen“ Stanislava Femenića, a tekst i režiju potpisuje Siniša Novković. Uloge tumače Alin Antunović, Andrea Majica, Ivan Medić, Branimir Rakić, Franjo Đaković, Justina Vojaković-Fingler i Stipe Gugić. Scenografija, lutke i kostimi rad su Luke Duplančića, za glazbu je zadužen Tomislav Topić, za oblikovanje tona Franko Perić, a za oblikovanje svjetla Lucijan Roki.
Predstava „Magarac i čarobnjak“ tematizira sraz dvaju oprečnih svjetova i vrlo brzo nadilazi tipičan početak lutkarske predstave. Životinje koje se bezbrižno odmaraju ulaze u konflikt s magarcem koji podcjenjuje njihov način života i svisoka govori o tome kako bi bilo biti čovjek. U kombinaciji s neobičnim čarobnjakom koji dolijeće na veš-mašini magarac vrlo brzo shvati kako se, nažalost, najlakše prokrči put u ljudski svijet – ucjenjivanjem. Više iznudivši nego izmolivši da postane čovjek, magarac olako shvaća upozorenje da će čarolija trajati dok ljudi ne shvate da je među njima magarac.
Magarac, u urnebesnoj izvedbi i karakterizaciji Stipe Gugića, ulazi u autobus i izaziva potpunu pomutnju, u finom francuskom restoranu potvrđuje svoje magareće ponašanje, a kad mu i vanjština već počne odavati staro naličje, „točku na i“ zakucava neprimjerenim ponašanjem u disko-klubu. Autobusne karte, novac, bonton i neulaženje u osobni prostor samo su neke od stavki koje guše magarčevu slobodu i stavljaju ga u poziciju kojoj je nedorastao. Dok tužno uzdiše „Nije lako bit čovik“, magarac najmlađoj publici šalje jasnu poruku – svi smo dobili neko mjesto u svijetu, vjerojatno s razlogom, i onda kad ne možemo promijeniti okolnosti, možemo pokušati mijenjati svoj stav. Gledati otvorenije, poštenije, optimističnije, cijeniti svoju okolinu, usredotočiti se na ono lijepo, ulagati u svoj karakter, a ne u potragu za čarobnom željom koja će izbrisati našu prirodu.
Ansambl GKL-a i ovaj je put dokazao da su sjajan, talentiran i uigran tim. Od odličnih glasovnih modulacija u ulogama životinja, preko fantastičnog scenskog pokreta u autobusnim i plesnim scenama, sjajne snalažljivosti u glazbenim brojevima do urnebesnog završetka na utakmici NK „Tovari“ – svaki je segment bio za pohvalu. Iako je predstava označena dobnom granicom 3+, nemojte da vas ona zavara.
Novković je i ovaj put odlično aktualizirao neke tekuće probleme. Magarac je istovremeno metafora tvrdoglavosti, ali i prilagodbe, a i njegova je okolina ta koja na kraju uviđa ljepotu različitosti i tolerancije. Vrijedi napomenuti da je izbor „tovara“ kao naslovne uloge, njegova govorna karakterizacija, pa i duhovita, ali nikako plitka referenca na splitsku supkulturu uspješna i logična. Šarena i funkcionalna scenografija također nosi dozu komike (pogotovo autobus i magareći kip), a najveći su urnebes nogometni dresovi NK „Tovar“ koje je bolje ne opisivati – samo zato da gledatelji ne izgube taj kolektivni trenutak oduševljenja i smijeha na kraju predstave.
Sve u svemu, „Magarac i čarobnjak“ predstava je koja pametno, nepretenciozno i poučno suočava vlastiti identitet s nerealnim željama, ambiciju s mogućnostima i rad u svoju korist s radom na sebi. Najmlađim je gledateljima prenesena sjajna pouka o racionalnosti i moći pozitivna ponašanja umjesto destruktivna bunta. Svakako – tople preporuke za ovu veselu, šarmantnu i edukativno iznimno vrijednu priču kroz izvedbu ansambla koji će baš svakom gledatelju izmamiti osmijeh na lice.