Hrvatski dom Split večeras u 20 sati ugostit će komorni orkestar „Splitski virtuozi“ koji će pod vodstvom dirigenta Wladimira Kossjanenka, uz solisticu Vesnu Podrug Kossjanenko na klaviru, predstaviti šarolik, ambiciozan i atraktivan program.
U ovom sjajnom komornom ansamblu osnovanom na inicijativu Glazbeno-umjetničke udruge Artemis, Glazbene mladeži i Glazbenog odjela Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu udružili su se istaknuti profesionalni splitski glazbenici s dugogodišnjim iskustvom na koncertnim pozornicama diljem svijeta, a ujedno i profesori Glazbenog odjela Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu.
Splitski su virtuozi uz potpore visokih umjetničkih institucija Hrvatske, Njemačke i Splita održali 55 koncerata u 30 gradova u Hrvatskoj, a u njihovu sastavu nastupilo je više od 100 glazbenika iz 19 zemalja.
Publiku čeka širolik program
Na nastupu u sklopu Dalmatinskog ciklusa u ponedjeljak publiku čeka šarolik program:
- Edvard Grieg: Suita „Iz vremena Holberga“, Prelude, II. Sarabande, III. Gavotte, IV. Air, V. Rigaudon
- Boris Papandopulo: Koncert br. 2 za klavir i gudače, I. Predigra. Allegro con brio II. Andante con moto III. Allegretto vivace
- Benjamin Britten: Simple Symphony, I. Boisterous Bourrée II. Playful Pizzicato III. Sentimental Saraband IV. Frolicsome Finale
- Ivo Tijardović: Mein Shimmy i Foxtrot iz opere „Loulou la languide“.
Komorni orkestar Splitski virtuozi osnovan je 2012. godine, na inicijativu Glazbeno-umjetničke udruge Artemis, Glazbene mladeži i Glazbenog odjela Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu, okupljajući istaknute profesionalne splitske glazbenike pod vodstvom violista i dirigenta Wladimira Kossjanenka. Surađivali su s nizom renomiranih solista, među kojima su gitaristi Zoran Dukić i Edin Karamazov, pijanisti Vesna Podrug Kossjanenko, Lovre Marušić, Grigory Gruzman, violinisti Mai Suzuki, Fritz Gaerhart, violončelistice Kim Cook, Kajana Pačko i mnogi drugi.
Godine 2018. Splitski virtuozi predstavili su se s tri koncerta na Međunarodnom festivalu Celloherbst am Hellweg, u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji. Od prošle godine s velikim uspjehom nastupaju u zajedničkom Dalmatinskom ciklusu koncerata gradova Zadra, Splita i Dubrovnika.
Komorni ansambl čine istaknuti profesionalni splitski glazbenici
Nakon osnovne i srednje glazbene škole u rodnoj Alma-Ati, violist Wladimir Kossjanenko studira na Državnom konzervatoriju u Sankt Peterburgu. Na poziv Claudija Abbada 1991. godine odlazi u Beč kao član Komornog orkestra Gustava Mahlera, nastavljajući studij na bečkom Sveučilištu za glazbu i primijenjenu umjetnost. Uz angažmane u Bečkoj filharmoniji i Filharmoniji u Grazu, te gudačkom kvartetu Hugo Wolf u Beču, nastupa kao solisti i unutar komornih ansambala diljem svijeta, u dvoranama kao što su Carnegie Hall, Concertgebouw, Royal Albert Hall, Musikvereinu, Čajkovski Moskovskog konzervatorija, Mozarteum itd., surađujući s nizom istaknutih solista, dirigenta, komornih ansambala i orkestara. Uz violističku karijeru, njeguje i karijeru dirigenta, te pedagoga, isprva kao asistent Michaela Kugela u Ghentu, a potom kao redoviti profesor na Umjetničkoj akademiji u Splitu. Dobitnik je niza nagrada i priznanja, te snima za ugledne diskografske i radijske kuće. Uz standardni repertoar, njeguje i suvremenu glazbu, svirajući velik broj praizvedbi.
Nakon školovanja u Splitu, Vesna Podrug Kossjanenko odlazi na studij na Visoku školu za glazbu i primijenjenu umjetnost u Beču. Za vrijeme studija održava niz solističkih recitala. U Splitu pod ravnanjem Borisa Papandopula i Ive Lipanovića nastupa svirajući koncerte L. van Beethovena i F. Chopina. Od početka dvijetisućitih redovito nastupa s Orkestrom Bečke državne opere, te solistički nastupa s orkestrima HNK Osijek, HNK Split, Državnim filharmonijskim orkestrom Kazahstana, te Komornim orkestrom Splitski virtuozi. Održala je brojne koncerte diljem Europe, u dvoranama kao što su Musikverein i Konzerthaus u Beču, Bečka državna opera, Conservatorio Giuseppe Verdi u Milanu itd., te ostvarila suradnje s brojnim uglednim glazbenicima, od kojih treba istaknuti recentne suradnje s Edinom Karamazovim na Splitskom ljetu 2019. godine, te tenorom Lawrenceom Brownleejem na Dubrovačkim ljetnim igrama 2022. godine. Od 2007. godine profesorica je klavira a potom i prodekanica na Umjetničkoj akademiji u Splitu. Zajedno s Wladimirom Kossjanenkom 2012. godine osniva festival Dani Johanna Sebastiana Bacha u Splitu.