Grad Mercedesa postao je grad mladih. Možda će vas iznenaditi, ali ovdje živi čak 24 posto mladih do 19 godina. Prosjek godina u Imotskom je 40. I sve je više onih koji se vraćaju zasnivati obitelj upravo ovdje, piše Danas.hr.
"Recimo u mom slučaju konkretno povratak je ovisio o poslu isključivo, gdje sam se nakon Zagreba nakon studija i specijalizacije vratio isključivo zbog obiteljskog posla", kaže Ante Kujundžić iz Imotskog.
"Meni je u Imotskom ugodno živjet, živio sam u Dubrovniku i u Splitu. Mene posao prisilio, živim tu sa ženom i malom i super nam je. Ne znam što drugi vide, meni je ovdje ugodno", dodaje Ante.
Brojni su povratnici i iz Njemačke, a među njima je mnogo mladih obitelji. Kako se i ne bi vratili, kad je prosječna cijena kvadrata ovdje 1.500 eura. "Ja imam dosta prijatelja što su se vratili iz Njemačke u Imotski. Njima se sviđa mali grad, sve bliže, sve lakše, jednostavnije. Ali dica su taj razlog, radi odgoja", kaže Ante.
A kad smo kod djece. Ima ih toliko da je sada problem dobiti mjesto u vrtiću, i to posebno u jasličkoj skupini, pa se zato ovdje vrtići proširuju. Mjesta u školama ima, iako dvije osnovne broje više od 850 učenika.
Ima onih koji nikada nisu ni otišli
"Svake godine imamo nešto povratnika, što iz Njemačke, što iz drugih europskih zemalja, ipak najviše iz Njemačke. Nije to sad veliki broj, ali postoje, tu su, dolaze i to nam je drago da se napokon vraćaju u svoj kraj", kaže ravnateljica OŠ Josipa Vergilija Perića Ivana Petričević.
Dok su se u ovaj kraj neki vratili, ima i onih kao Ružica koji nikada nisu otišli. "Imala sam priliku otići jer su svekar i svekrva živjeli vani, ali dok sam dobila djecu znala sam da ću tu ostati. Jer je tu puno lakše. Imam tri sina i sve je bilo lakše. Čim znaju prići cestu, sve mogu ići sami", kaže Ružica Parlov.
I to je jedan od razloga zašto je Imotski jedan od svega šest hrvatskih gradova, u kojima je broj rođenih veći je od umrlih. "Ljudi valjda žele bježati iz urbanih centara u ruralnije krajeve di im se nude ili će im se nudit u budućnosti šanse za bolji život", kaže Maja Zelić iz Splita.
"Uglavnom svima je cilj da žive zdravo, da žive normalno. Koriste dosta potpora, što pruža grad Imotski ili općine. U zadnje vrijeme su izdašni, potpomažu mlade obitelji s kojekakvim poticajima, građevinskim materijalima, subvencijama, da počeci budu što jednostavniji", kaže Zvonko Babić iz Studenaca.
Šansa za bolji život
13 do 16 tisuća eura za gradnju kuće ili adaptaciju stana obitelji s više djece mogu dobiti od županije, a upravo u ovom kraju podijeljeno je najviše takvih poticaja. Šansu za bolji život nudi im i grad. Pa se za prvo dijete u Imotskom dobije poticaj od 1.300 eura, za drugo dvostruko više, a za treće dijete 6 i pol tisuća. Imotski tu ne misli stati. Naknade će se povećavati već iduće godine. A gradit će se još stanova za mlade obitelji.
"No nije to sve što potrebno, bitna je sigurnost, radna mjesta, važan je predškolski i školski odgoj i sadržaj lokalne zajednice koji je primjeren za današnje vrijeme", kaže gradonačelnik Imotskog Ivan Budalić (HDZ).
Više od polovine proračuna odlazi na poticaje za djecu i mlade, ni sam gradonačelnik ne zaostaje za imotskim statistikama. "Imam petero dice, već su to odrasli dječaci, najmlađi osam, a najstariji se ženi uskoro", kaže gradonačelnik.
I tako je grad od 10.000 stanovnika lekciju održao cijeloj Hrvatskoj, piše Danas.hr.