Problem s pedijatrima u Dalmaciji, odnosno nedostatak istih, problem je koji kao da se uvijek iznova ponavlja. Prije četiri godine dalmatinski pedijatru su upozorili da u Hrvatskoj nedostaje 50 pedijatara, od kojih 20% u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
"Od 36 timova zdravstvene zaštite predškolske djece ugovorenih s HZZO-om sa Splitsko-dalmatinskom županijom, pet ih je nepopunjeno, a u pet rade umirovljeni pedijatri. Primjerice u Solinu rade dvije pedijatrice od kojih je jedna u mirovini od lani, a druga puni 65 godina iduće godine. Prema planu županijskog Doma zdravlja novozavršeni specijalist pedijatar koji bi trebao biti raspoređen u Solinu očekuje se tek za šest do sedam godina, a sljedeći pedijatar bi ovdje trebao doći za pet do šest godina. Ovo je posljedica loše organizacijske i kadrovske politike posljednjih godina", rekao je još u ožujku 2018. godine dr. Joško Markić, predsjednik Organizacijskog i znanstvenog odbora sastanka.
Četiri godine nakon, situacija u Solinu se promijenila, ali na gore.
"Živimo u Solinu. Imamo troje djece, najmlađe dijete ima 8 mjeseci, mali Ante. Pokušala sam ga upisati kod pedijatra u Dom zdravlja u Splitu, ali nisam uspjela. To sam htjela čisto iz razloga jer su mi drugih dvoje djece upisani u solinski i to je blago rečeno katastrofa. Ne krivim pedijatricu koja tu radi, to je žena koja je unatoč tome što je u mirovini, ipak radi na četiri sata. Ali često budu zamjene, svaki put iznova moram upoznavati tog doktora ili doktoricu koji je na zamjeni sa stanjem svoj djeteta. I to su zapravo specijalizanti. Jedan mi u ponedjeljak kaže jedno, dođem u petak na kontrolu, dočeka me drugi koji kaže drugo. I tako stalno. Luda sam više od toga. I baš iz tog razloga najmlađe dijete sam htjela upisati negdje u Split, makar mi bilo nezgodnije ići tamo iz Solina, ali barem bih znala tko će me dočekati ", govori nam mama Anđela B., pa nastavlja:
Ne krivim ni pedijatricu, ni specijalizante, osobe koju se su na zamjeni, krivim sustav i pitam se kada će se više nešto riješiti jer Solin je grad koji broji mnogo djece, uostalom dobio je i status prijatelja djece, a nema se u tom gradu tko pobrinuti za njihovo zdravlje što je sramota - ogorčena je Anđela.
Još jedan 'loš' primjer navodi nam i mama Kristina S. koja inače ne stanuje u Solinu, ali je taj dan došla s djecom prošetati, nahraniti patkice i poigrati se u jednom solinskom parku.
- Bila sam s kćerkom u parku. Znate kako su djeca nestašna, sekunda je dovoljna da naprave nešto što ne valja. Kćerka je u nos ugurala kamen i ja sam se odmah uputila s njom u Dom zdravlja, na Hitnu pomoć. Kad sam došla tamo dočekao me hladan tuš. Sestra na šalteru je rekla da nemaju hitnu i da idem za Split. Na moju reakciju da mi se dijete može ugušiti do Splita ona je samo rekla: "Gospođo nemamo pedijatra, nemamo liječnika koji bi mogao to sada riješiti, idite na Hitni pedijatrijski prijem u Splitu". Naravno, otišla sam - govori nam još uvijek pod dojmom da jedan Dom zdravlja u gradu djece, nema adekvatnog liječnika.
Ravnatelj Rađa: "Nastala je rupa"
Ozbiljnost situacije potvrdio nam je i ravnatelj Županijskog doma zdravlja, Marko Rađa ali i pojasnio što je dovelo do situacije da djeca u Solinu nemaju adekvatnu zdravstvenu zaštitu, odnosno da u Domu zdravlja radi samo jedna pedijatrica i to umirovljena i na pola radnog vremena. A kada je nema, o najmlađim Solinjanima brinu se specijalizanti.
- Ova situacija o kojoj govorimo danas dogodila se iz vrlo konkretnog razloga. 2014. godine HZZO je prestao financirati specijalizacije, do 2018.nije bilo državnog financiranja specijalizacije i tu je nastala rupa. Mi smo 2018. poslali dovoljan broj kolega, njih deset, na specijalizaciju, međutim kolegice su otišle u mirovinu prije nego li su specijalizanti počeli završavati specijalizaciju. Ta rupa između 2014. i 2018.godine dovela je do toga.
HZZO je zadnje specijalizacije u pedijatriji financirao 2013. godine, nakon toga više nije bilo financiranja specijalizacije. Dom zdravlja, nažalost, nema tih novaca, Županija ih tada nije uvrstila u svoj proračun, bilo je obećanja od Ministarstva prema EU fondovima, EU fondove smo čekali četiri godine i zapravo ove kolege koje su 2018. poslani na specijalizaciju i jesu poslani iz EU fondova. Trebalo je tih deset kolega krenuti 2014., 2015., 2016.,,,na specijalizacije po principu svaku godinu dvoje, troje, a ne svih deset odjednom 2018. godine - pojašnjava ravnatelj Rađa.
Nada se da će se problem vrlo brzo riješiti, čak prije Nove godine.
- Ima rješenja na vidiku. Imam razgovore s dvije kolegice iz KBC-a da dođu raditi u Dom zdravlja, jedna bi trebala doći u Solin. Ako se odluče, to je rješenje koje bi trebalo biti kroz mjesec i pol (jer treba se provesti natječaj i riješiti sva papirologija). Ako se pak taj dio ne ostvari onda nam ostaje čekati proljeće iduće godine jer prvim specijalizantima Doma zdravlja ističe dekret početkom drugog mjeseca i oni bi tada trebali polagati specijalistički ispit, zato kažem proljeće kada bi prvi trebali završavati i nakon toga imamo nekakvo konkretnije rješenje - kazao je.
"Ova rupa koja je nastala između 2014. i 2018. je nažalost tu, molim roditelje za strpljenje"
Obnavljanje broja pedijatara bi trebao biti kontinuiran proces, potrebno je pratiti sustav odnosno liječnike, u ovom slučaju pedijatre koji ulaze u sustav kao i one koji izlaze. Jednako tako jako je bitno pratiti potrebe jer broj pacijenata je zaista velik.
- Da, tako je. Na kraju krajeva, mi danas imamo dovoljan broj specijalizanata za sve timove koji su upražnjeni i za sve one timove koji će se tokom iduće četiri godine uprazniti. Znači, sve one kolege koje će u iduće četiri godine napuniti 65 godina života, imat će zamjenu. Danas je na specijalizaciji iz pedijatrije 15 kolega tako da je brojka sasvim dovoljna.
Drugi problem oko same specijalizacije je njeno trajanje. Nažalost, ne možemo nikoga poslati prijevremeno na specijalizaciju jer onda specijalizacija ne traje 60 mjeseci nego traje koliko traje. Nekima traje 60 mjeseci, nekima 120 mjeseci. Konkretno, sada imamo specijalizanticu iz pedijatrije koja je na specijalizaciji danas 124 mjeseca. A 124 mjeseca su više od deset godina. To su stvari koje se ne mogu planirati iako službeno specijalizacija traje 60 mjeseci. Ako nekoga pošaljemo prerano, u trenutku završavanja specijalizacije Dom zdravlja mu mora osigurati radno mjesto unutar 30 dana - kazuje nam Rađa te pojašnjava da ako Dom zdravlja ne osigura radno mjesto, to se smatra raskidom ugovora i specijalizant može ići kamo god on želi bez ikakvih penala da ostane.
Rješenje za solinske mališane, prema riječima ravnatelja Županijskog doma zdravlja, stiže već krajem prosinca, a u proljeće i neka konkretnija. Do tada još jednom moli roditelje za strpljenje.
- Još jednom naglašavam, dva su problema. Problem dužine trajanja specijalizacije koji se još nekako i prebrodi, ali ova rupa koja je nastala između 2014 i 2018. godine je nažalost dovela do situacije kakvu imamo.
Molim roditelje za strpljenje i očekujem vrlo izvjesno da će ove dvije kolegice iz bolnice doći raditi u Dom zdravlja tako da bi prije Nove godine problem mogao biti ublažen. Ne možemo obje zamijeniti, ali možemo organizirati da umirovljenica ostane na pola radnoga vremena, druga na puno radno vrijeme. I onda bi to bilo već drugačija priča - smatra ravnatelj.
Nadamo se da će sve proći prema planu i da će solinski mališani uskoro dobiti zdravstvenu skrb kakvu zaslužuje svako dijete, pravovremenu i adekvatnu.