Mjesni odbor Kamen reagirao je na aktualno poskupljenje usluga pražnjenja septičkih jama. Podsjetimo, ni u 21. stoljeću velik dio istoka Splita nema kanalizaciju pa su građani primorani ovaj problem rješavati kroz plaćanje pražnjenja septičkih jama.
"Godinama čekamo kanalizaciju mrežu, sada nam opet dižu cijene..."
Kako piše ovaj mjesni odbor, od danas će cijena ova usluge poskupjeti za čak 25 posto.
"I dok godinama čekamo izgradnju kanalizacijske mreže na Kamenu, ono što nas ne zaobilazi svakog mjeseca pražnjenje je septičke jame čija je usluga do danas koštala 400 kuna, a od sutra nas očekuje poskupljenje od čak 25% pa ćemo za svaku odvezenu turu plaćati velikih 500 kuna", piše na stranicama Mjesnog odbora Kamen.
Žale se da je cijena pražnjenja 2008. godine iznosila 200 kuna, a sada iznosi i do 500 kuna.
Prosječno kućanstvo je u deset godina potrošilo 50-ak tisuća kuna
"Do 2008. godine cijena za jedno pražnjenje iznosila je 200 kuna, a tada je porasla na 380 kuna, u međuvremenu je došla do 400, a sada najnovije do 500 kuna po jednoj cisterni. Nekom jednostavnom računicom možemo izračunati da je prosječno kućanstvo u prethodnih 10 godina na pražnjenje septičke jame potrošilo čak 50-ak tisuća kuna!
U ovom valu poskupljenja doslovno svega, pa i najosnovnijih prehrambenih proizvoda, ogroman je ovo udar za džepove svih stanovnika Kamena koji godinama čekaju izgradnju kanalizacijske mreže, a zbog koje su i brojni drugi osnovni komunalni zahvati na čekanju, poput sanacije prometnica", ističu te u nastavku nadodaju:
"Nekoć je grad sufinancirao iznos za pražnjenje septičkih jama, ali to već odavno nije praksa pa je teret i ovog nameta pao na leđa građana, a da se pritom nisu uzele u obzir sljedeće nepobitne činjenice:
- svi objekti na Kamenu su legalizirani, a prema posljednjem popisu stanovništva naselje broji 896 stambenih jedinica. Sredstva prikupljena legalizacijom objekata nisu ni djelomično uložena u poboljšanje osnovne infrastrukture i osnovnih uvjeta života u naselju,
- sredstva prikupljena eko rentom od Karepovca, koji se čitavom površinom nalazi na Kamenu, nisu utrošena ciljano u poboljšanje uvjeta stanovanja stanovnicima koji se nalaze u zoni neposredno oko odlagališta otpada,
- uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Stupe nalazi se na Kamenu i sabirno je mjesto za sve otpadne vode i fekalije Splita i šire okolice, a stanovnici Kamena, godinama plaćaju cisterne za pražnjenje septičkih jama.
Molimo vas da nam u komentar napišete koliko vaše kućanstvo broji članova i koliko često praznite septičku jamu.
Mi ćemo ispred Vijeća MO Kamen poslati Gradu Splitu zamolbu za sufinanciranje pražnjenja septičkih jama sve do realizacije projekta izgradnje kanalizacijske mreže.
P.S. da, već smo nekoliko puta potencirali ovu temu ali nije bilo uspjeha", pišu iz MO Kamen. Aneks ugovora EKO
Kontaktirali smo jednog od vlasnika obrta, ali i nadležne u Gradu Splitu
Kontaktirali smo jednog od vlasnika obrta za prijevoz i usluge čišćenja i pražnjenja septičkih jama iz Splita. On nam je kratko komentirao da to što piše na stranicama MO nije u potpunosti točno.
"Nije to istina. Gledajte, sve u skladu s koncesijama. Imate veliku cisternu od 16 i pol kubika i ona je koštala 450 kuna, to je cijena koncesije Grada Splita. To vam je prava istina. Do nove godine je pražnjenje septičkih jama bilo jeftinije, a sada smo došli na cijenu od koncesije koja je 450 kuna", govori nam te nastavlja.
"To je sve transparentno i sve se može provjeriti u Gradu Splitu", rekao je za Dalmaciju Danas Vedran Cigić koji je jedan od koncesionara Grada Splita za obavljanje ovih usluga.
Nazvali smo nadležne u Gradu Splitu. Oni su nam rekli da prema njihovim saznanjima još uvijek vrijede ugovori koje su oni sklopi s koncesionarima, a završetak koncesija je do 18. travnja 2022. godine. ugovor ODVODNJA-GORAN I ZORAN
Koncesije vrijede do travnja, nakon toga će ih dodjeljivati splitski Vik
Saznali smo da će od tog datuma sve poslove ovog predznaka preuzeti gradska tvrtka "Vodovodi i kanalizacija d.o.o." (Vik Split).
Međutim, doznali smo da je gradska tvrtka Vik u međuvremenu raspisala natječaj na kojeg se trenutni koncesionari Grada Splita uopće nisu javili. Pravo je pitanje, je li razlog njihovog neodazivanja na Vik-ov natječaj tržišna utakmica u kojoj trenutni koncesionari žele 'izvući' što više cijene za naplatu svojih usluga građanima?
U svakom slučaju, koncesija kojom je Grad Split obavezao privatnike koji obavljaju usluge pražnjenja septičkih jama istječe tek 18. travnja, tako da, nije u potpunosti jasno zašto je građanima od 1. veljače poskupjela usluga pražnjenja septičkih jama.
"Grad vam ne daje koncesije po zonama, već građani Splita i njegovih prigradskih naselja mogu birati koga će zvati, ako im je potrebno očistiti kanalizacijsku mrežu", rekli su za Dalmaciju Danas iz Grada Splita. Iz toga se da zaključiti da su na sličnim mukama svi građani grada podno Marjana, a ne samo oni na istoku Splita. Ugovor EKO I CIGIC
"Račun za vodu mi bude 200 kuna, a pražnjenje jame 500. To je sramota"
U svakom slučaju, sve se očito prelomilo na leđima građana. Žale se na društvenim mrežama da je ovo vrlo visoka cijena te da ne znaju kako i na koji način će ti financirati.
"Nas sedam je u kućanstvu, svaki mjesec praznimo septičku jamu", "Račun za vodu mi bude 200 kuna, a pražnjenje jame 500. To je sramota", "I nas je pet doma, svaki mjesec moramo čistiti našu kanalizacijski mrežu" "Bit će i još gore...", samo su neki od komentara građana ispod objave MO Kamen.
Podsjetimo, po svakom odvozu sada će građani plaćati račun od 450 do 500 kuna, a sustav kanalizacijske mreže na istok Splita još neko vrijeme (do završetka megaprojekta projekta Urbane aglomeracije Split) neće biti u funkciji.