Kultna planina Visoka, simbol Sinja i ponos svih Sinjana, postala je mjesto kontroverzi zbog izgradnje vjetroparka koji će nepovratno promijeniti vizuru ovog područja. Dok jedni projekt vide kao korak naprijed prema održivoj budućnosti, drugi ga smatraju udarom na prirodu i simboliku Visoke.
U središtu polemike nalazi se gradonačelnik Sinja, Miro Bulj, poznat po čestim prosvjedima diljem Hrvatske. Međutim, prema tvrdnjama HDZ-a Sinj, Bulj je ovaj put iznevjerio vlastite građane, izostajući s linije otpora kad je to bilo najpotrebnije.
Bulj – kralj prosvjeda ili politički kalkulant?
HDZ Sinj oštro je kritizirao Bulja, ističući njegovu dugogodišnju reputaciju „kralja prosvjeda“ koji je sudjelovao u brojnim akcijama diljem zemlje. Međutim, gradnja vjetroparka na Visokoj, koja izravno pogađa njegov rodni kraj, prošla je bez njegovog uobičajenog aktivizma.
"Miro Bulj prosvjedovao je svuda – u Hrvacama, Baškoj Vodi, Drnišu i Vruji, ali ne i na Visokoj. Gdje je sada, dok njegov grad trpi nepovratne promjene?", stoji u priopćenju HDZ-a Sinj.
Bulj je umjesto prosvjeda podnio prigovor, što su iz HDZ-a nazvali mlakom reakcijom i licemjernim potezom.
"Gradonačelnik koji se diči da je čovjek iz naroda ovdje je pokazao da narod koristi samo kad mu to odgovara", poručili su iz stranke.
Dok se gradnja vjetroparka na Visokoj nastavlja, Sinjani ostaju podijeljeni. Dio građana podržava projekt kao važan korak prema energetskoj održivosti, dok drugi smatraju da je Visoka pogrešno odabrana lokacija. HDZ Sinj ustrajan je u stavu da je Bulj iznevjerio svoje birače.
"Gradonačelnik se usudio skinuti bazne stanice na Radošiću, ostavivši stotine građana bez interneta, ali pred gradnjom najvećeg vjetroparka u državi – šuti", naglašavaju iz HDZ-a Sinj.
Osim kritike za nedjelovanje, HDZ aludira i na moguće veze gradonačelnika s investitorima. – "Zašto gradonačelnik Sinja nije organizirao prosvjede na Visokoj? Jesu li interesi energetskih lobija stavljeni ispred interesa građana?", pitaju iz stranke, pozivajući na transparentnost.
Što stoji iza šutnje gradonačelnika?
Osim političkih kritika, javnost je zabrinuta zbog navodnih veza između Bulja i investitora vjetroparka. Iako za takve tvrdnje zasad nema čvrstih dokaza, izostanak Buljevog uobičajenog aktivizma na ovom projektu izazvao je sumnju. HDZ Sinj tvrdi da su građani ostavljeni na cjedilu upravo kada im je trebalo vodstvo.
"Gradonačelnik Bulj nije stao uz svoje građane. Njegova šutnja govori više od tisuću riječi", poručili su iz HDZ-a Sinj, dodajući da je ovo primjer političke nedosljednosti.
Dok se Visoka mijenja, a gradnja vjetroparka napreduje, Sinjani ostaju suočeni s pitanjem: je li njihova planina žrtva razvoja ili političkih interesa? Gradonačelnik Bulj, koji je u prošlosti bio sinonim za prosvjede, sada je pod povećalom javnosti i kritika svojih političkih protivnika.
HDZ Sinj zaključuje: "Bulj može prosvjedovati protiv gradnje u Vruji i termoelektrana u Hrvacama, ali kad je riječ o zaštiti Visoke, odlučuje ostati po strani. Građani Sinja neće zaboraviti ovu izdaju."