U travnju iduće godine napunit će se pet desetljeća od smrti velikoga Vanje Radauša, jedne od najkontroverznijih i najzanimljivijih ličnosti hrvatske kulturne i umjetničke scene 20. stoljeća. Intelektualac, erudit, sveučilišni profesor, kipar, slikar i književnik, Radauš je bio poznat po teškom i konfliktnom karakteru zbog kojega mu nisu bili strane polemike i trzavice sa svima – kritičarima, kolegama, studentima i političarima.
Isto tako, bio je i ostao poznat po nenadmašnom skulptorskom opusu. Kipar je to koji je autor najvećeg broja javnih spomenika u Hrvatskoj u razdoblju 1945. – 1990., potpisuje na tisuće i tisuće crteža, za života je objavio i jedan roman, četiri zbirke poezije te dvije fotomonografije – ali ipak ništa od toga nije bilo presudno za dogovor gostovanja u Sinju. Presudila je jedna druga važna činjenica, a to je da je sinjski kiparski bard Stipe Sikirica na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu godine 1958. diplomirao u klasi profesora Vanje Radauša, a potom se priključio i Radauševoj Majstorskoj radionici, i to na punih šest godina. Izgleda da su već tada student Sikirica i profesor Radauš pronašli zajednički jezik jer će se njihovo prijateljstvo nastaviti sve do Radauševe tragične smrti 1975. godine.
Stoga se logičnim nametnula izložba kojom će se obuhvatite brojne dodirne točke dvojice velikana, kojih doista ne manjka, počevši od zanimljive činjenice da su i Radauš i Sikirica rođeni na isti dan, 29. travnja, Radauš 1906., a Sikirica 1933. godine. Gradska galerija Sikirica izložbu realizira u suradnji s Gradskim muzejom Vinkovci koji skrbi o dijelu Radauševe umjetničke ostavštine. Autori izložbe su Dragana Modrić, ravnateljica Gradske galerije Sikirica, kustosica Ana Žanko i Zoran Šimunović, viši kustos Gradskog muzeja Vinkovci. Izložba će kroz skulpture i izbor Radauševih crteža istaknuti ključne poveznice i međusobna stilska isprepletanja učitelja i učenika, kao i brojne dodirne točke i zanimljivosti u biografijama i životnim putovima dvojice kipara.
Otvorenje izložbe planirano je za 24. srpnja, a za javnost će biti otvorena u udarnom terminu, do 21. kolovoza, kada viteški grad živi vrvi posjetiteljima sa svih krajeva svijeta.