Hajduk je u sezoni 1985./86. bio moćna momčad u europskim okvirima. Bila je to posljednja sezona Blaža Sliškovića i braće Vujović u bijelom dresu, a Hajduk je započeo svoj put u tadašnjem Kupu UEFA izbacivši francuski Metz, a potom i talijanski Torino zahvaljujući antologijskom slobodnom udarcu Blaža Sliškovića.
Ždrijeb je u trećem kolu donio snažni "Dnjepr" iz ukrajinskog Dnjepropetrovska, tada dijela Sovjetskog Saveza. Bila je to momčad predvođena reprezentativcima Olegom Protasovom i Henadijem Litovčenkom, koja se uspješno nosila s moćnicima poput moskovskog Spartaka, CSKA, Torpeda te kijevskog i tbilisijskog Dinama.
Prva utakmica odigrana je na zaleđenom terenu u Krivoj Rogu, jer strancima nije bio dopušten pristup Dnjepropetrovsku, gradu s mnogim vojnim i industrijskim postrojenjima. Bijeli su putovali gotovo 20 sati, uz presjedanja i čekanje u Moskvi, gdje su avioni kasnili zbog zaleđenih krila. Legendarni trener Stanko Poklepović opisao je to putovanje riječima: "Bilo je to kao da letimo u svemir."
Momčad je stigla kasno u noć u oskudni hotel, a pred njim su se okupili lokalni stanovnici fascinirani dolaskom stranaca. Jedan od najdojmljivijih trenutaka bio je susret legendarnog reportera Edija Pezzija s radioamaterom s Urala, koji je naučio hrvatski jezik slušajući Radio Zagreb i recitirao sastave Hajduka iz prošlih generacija. Hajdukovi predstavnici odmah su mu darovali klupske značke, pokazujući manire velikog kluba.
Na terenu je Hajduk ostvario pobjedu od 1:0 autogolom Pučkova, a ključnu ulogu odigrao je Zlatko Vujović, jedan od najboljih europskih napadača tog vremena.
Uzvrat u Splitu obilježila je strašna kiša i blatnjav teren. Ivan Gudelj odigrao je jednu od najboljih utakmica karijere, zabivši dva gola u pobjedi koja je Hajduka odvela dalje. Gudelj se prisjetio: "Kako se ne bih sjećao? Putovali smo cijeli dan i dobro se izmorili. Na Poljudu, u blatu, svi su padali, a ja sam se dizao. Bili smo goropadni te sezone i šteta što nismo osvojili Kup UEFA."
Momčad koja je ostvarila ovaj uspjeh uključivala je Varvodića, Miljuša, Petrovića, Gudelja, Jerolimova, Čelića, Zlatka i Zorana Vujovića, Sliškovića, Asanovića, Vulića, Tipurića i Andrijaševića. Ipak, usprkos sjajnim nastupima, proljetna smjena trenera Poklepovića i neočekivani poraz od belgijskog Waregema zaustavili su Hajduk na putu prema europskom trofeju.
Danas, u vremenu kada Ukrajina trpi brutalnu agresiju, sjećanja na tu sezonu i gostovanje u Sovjetskom Savezu podsjećaju na snagu i izazove koje je Hajduk prevladao. Bila je to sezona koja je ostavila neizbrisiv trag u povijesti splitskog kluba.