U Hrvatskoj se godišnje konzumira pet kilograma kave po osobi te samo među najvećim ljubiteljima kave u Europi. Prosječno popijemo dvije šalice na dan. Carinski rat donio je pad cijena kave pa bi mnogi mogli zaključiti da će uskoro i šalica kave stajati manje, no nije tako jednostavno...
Više od 30 izlagača našlo se na jednom mjestu, na festivalu kave u zagrebačkoj Laubi. Dašak egzotike donijele su i zemlje partneri, Maroko i Katar, piše HRT.
No postavlja se pitanje, hoće li zbog zbivanja na svjetskom tržištu kava uskoro postati luksuz koji si neće moći priuštiti baš svatko.
- Neke kave koje smo mi kupovali, normalno, masovno, brazilske kave, unatrag godinu dana otišle su za 300 posto gore. Nikad u povijesti nisu bile tako visoke cijene, rekao je Petar Ševič, slovenski stručnjak za Specialty kavu.
Neizvjesnost na tržištu izazvala su tri faktora: trgovinski rat, inflacija i 30 posto slabiji urod kave u Brazilu, koji je jedan od najvećih proizvođača.
- Svima je teško pronaći sirovinu, u ovom trenutku to je najveći problem tvrtkama koje prže kavu. O tome u konačnici ovisi i cijena šalice kave u kafiću. Pržionice moraju mjesečno dizati cijene. Toliki je nedostatak kave u zrnu, kazao je Carlo Rodrigo, predstavnik Fiorenzata.
Osim kave, skuplji aparati i mlinci
U posljednjih pet godina zbog različitih geopolitičkih okolnosti znatno su porasle cijene mlinaca za kavu i aparata za espresso.
- Povećali smo cijene između 18 i 21 posto. To je bio minimum kako bismo održali stabilno poslovanje, s nekakvom dobiti, istaknuo je Marco Butti, direktor tvrtke BFC.
Za ljubitelje kave na vidiku nema dobrih vijesti jer čak ni prestanak inflacije i trgovinskog rata ne može izbrisati problem lošeg uroda, piše HRT.
- Ako idu cijene sirove kave gore, stvarno ćemo svi dignuti cijene i na kraju plati konačni potrošač koji pije kavu. Mislim da će biti manje i manje ljudi u "coffee shopovima", a više i više će ih piti kavu kod kuće, doma, dodao je Ševič.
Kako je krenulo, hrvatski prosjek od dvije šalice kave na dan uskoro bi mogao postati prošlost.